Састанак о учешћу Србије у Отвореном методу координације у области образовања
Први заједнички састанак учесника свих тематских група као и стручних тимова које чине стручњаци из научних и стручних институција, установа и организација, у оквиру Отвореног метода координације у образовању и обуци, одржан је данас у хотелу “Зира” у Београду. Присутнима, на почетку састанка обратили су се министар просвете, науке и технолошког развоја др Срђан Вербић, шеф Делегације Европске уније у Републици Србији Мајкл Давенпорт и Жарко Шундерић, из Тима за социјално укључивање и смањење сиромаштва Владе Републике Србије.
Министар Вербић је истакао да је у овом програму најважнија убрзана комуникација.
Учешћем у тематским групама у Отвореном методу координације, како се могло чути, Република Србија показује своју спремност и посвећеност да учествује и активно доприноси механизмима европске сарадње који су јој доступни и пре формалног чланства и има могућност да као равноправан учесник користи најбоље праксе држава чланица ЕУ и њихових образовних политика, као и да представи оствареност својих стратешких и реформских захвата, а самим тим и допринесе развоју политика образовања у Републици Србији.
Отворени метод координације представља механизам ЕУ у области „меког“ законодавства.
Шеф Делегације Европсе уније у Републици Србији Мајкл Давенпорт нагласио је значај српске дијаспоре, која би својим повратком допринела остваривању циљева из ОМК.
На скупу је констатовано да учешће у ОМК омогућава не само размену примера добре праксе и основ за унапређење квалитета образовања, већ и адекватну припрему за испуњавање услова у току преговора за приступање Србије Европској унији
Још у априлу месецу 2014. године, Србија је на позив Европске комисије номиновала представнике за учешће у раду свих тематских радних група: образовање одраслих, модернизација високог образовања, развој школа (са фокусом на: образовање наставника и рано напуштање образовног система), средње стручно образовање и обука, развој међупредметних компетенција са фокусом на информационе технологије и предузетничко учење, дигитално и онлајн учење.