
Šarčević: Osnovni cilj Strategije kvalitetno obrazovanje za sve
Predstavnici Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja nastavili su danas u zgradi Rektorata u Novom Sadu stručne konsultacije o okviru za izradu „Strategije razvoja obrazovanja i vaspitanja do 2027. godine“, a stručnoj javnosti predstavljen je deo koji se odnosi na srednje obrazovanja i vaspitanje i celoživotno učenje.
Prema okviru Strategije državna matura trebalo bi da se polaže u junu 2022. godine i može biti opšta, stručna i umetnička i trebalo bi da zameni prijemni ispit na visokoškolskim ustanovama. Kako je planirano, u oktobru 2020. godine počeće pilotiranje projekta državne mature. U pilot projekat biće uključeno deset stručnih trogodišnjih škola, kao i 93 četvorogodišnje škole, od toga 50 gimnazija, tri umetničke i 40 srednjih stručnih škola.
Državna matura će promeniti način razmišljanja u Srbiji. Ulaz na studije će biti izražajniji, naveo je ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Mladen Šarčević.
Ministar je istakao i da je važno da se poveća obuhvat dece srednjim obrazovanjem i da je cilj da srednje obrazovanje u Srbiji postane obavezno. Kako je naglasio, osnovni cilj Strategije je kvalitetno obrazovanje za sve, bez obzira da li je reč o opštem ili srednjem stručnom obrazovanju.
Prema njegovim rečima, povećanju obuhvata u srednjoj školi na određen način doprinelo je i dualno obrazovanje.
Imaćemo nove modele učenja i nastave. Sad imamo šansu da se menjamo dalje, da nastava bude savremenija i kvalitetnija… Privatno i javno partnerstvo je izuzetno važno, ali mi smo još uvek na početku i potrebno je na tome raditi…, rekao je ministar.
On je govorio i o vrednovanju ustanova, kao i da će o kvalitetu, između ostalog, govoriti i broj realizovanih projekata, stručnost nastavnika i direktora.
Ministar je rekao da će nova Strategija biti izuzetno savremena i da je prati realan Akcioni plan, što je vrlo važno.
Strateške prioritete srednjeg obrazovanja i vaspitanja i obrazovanja odraslih, kao i projekat državne mature predstavio je i pomoćnik ministra za srednje obrazovanje Aleksandar Pajić. O dosadašnjim rezultatima dualnog obrazovanja u Srbiji govorila je pomoćnca ministra za dualno obrazovanje Gabrijela Grujić, a o reformi gimnazija Marija Krneta iz Sektora za srednje obrazovanje i vaspitanje. Govorili su i direktor Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja Zlatko Grušanović i direktor Zavoda za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja Branislav Ranđelović.
Osim, predstavnika Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja skupu si prisustvovali i nastavnici i direktori obrazovnih ustanova, predstavnici stručnih društava, Nacionalnog prosvetnog saveta, nastavničkih fakulteta, sindikata, organizacija civilnog društva, kao i predstavnici međunarodnih partnerskih organizacija. Učesnici su pozvani da daju svoje predloge i komentare.