Важна обавештења
Подстицање квалитетног образовања подржавањем школа, њихових заједница и релевантних образовних институција у борби против дискриминације у образовању кроз примену Референтног оквира компетенција за демократску културу Савета Европе.
Побољшање квалитета образовања подстицањем демократске културе у формалном образовном систему применом антидискриминаторног приступа базираног на стандардима и праксама Савета Европе.
По препоруци 2006/962/ЕЦ Европског парламента и Савета Европе од 18. децембра 2006. кључне компетенције за целоживотно учење су дефинисане као комбинација знања, вештина и ставова примерених окружењу. Оне су посебно неопходне за лично испуњавање и развој, социјалну инклузију, активно грађанство и запошљавање. Будући да је образовање средњорочна или дугорочна инвестиција осмишљен је Модел компетенција на 25. заседању Сталне конференције министара образовања Савета Европе одржаном 2016. године у Бриселу.
Референтни оквир компетенција за демократску културу представља резултат консултација и провера у државама чланицама Савета Европе, а израђен је на заједничким начелима демократских друштава.
Стицање компетенција за демократску културу јесте процес који захтева време за промишљање, истраживање, пропитивање и није део једног, специфичног, предмета или лекције, па је за стицање ових компетенција потребна подршка наставника и породице, али и других људи у заједници, због чега је потребна интеракција свакодневно и на различите начине кроз реалне животне ситуације које су прилика за учење.
Министарство интензивно припрема приручнике и обуке у сарадњи са партнерима како би концепт образовања о људским правима и образовања за људска права заживео у наставним и ваннаставним активностима. У образовном систему креирамо демократску културу и окружење за примену компетенција за демократску културу, градећи толерантна и креативна друштва будућности.
+ 5.000
НАСТАВНИКА ПРОШЛО ОБУКЕ ЗА ОБРАЗОВАЊЕ ЗА ДЕМОКРАТСКО ДРУШТВО