ЋИРИЛИЦА | LATINICA

Ђукић Дејановић: Бити толерантан уједно је и признање универзалних људских права и слобода других

Министарство просвете примењује афирмативне мере у циљу повећања доступности образовања на свим нивоима и активно промовише родну и сваку другу равноправност, истакла је данас министарка просвете проф. др Славица Ђукић Дејановић на редовној годишњој конференцији поводом Међународног дана толеранције.

На конференцији „Сви треба да знају шта равноправност значи” коју организује институција Повереника за заштиту равноправности Ђукић Дејановић је навела као један од резултата рада Министарства просвете укључивање садржаја толеранције, родне и сваке друге равноправности у програме наставе.

Она је казала да је немогуће говорити о равноправности, а да се не помену девојчице и девојке које не остварују сав свој потенцијал зато што живе у срединама оптерећеним сиромаштвом и предрасудама.

Министарка је истакла да се због тога организују различите радионице и предавања за ученице средњих школа и студенткиње са намером да се подстакну да истраже различите могућности у такозваним мушким занимањима које област информационо-комуникационих технологија пружа и да стекну нове дигиталне вештине како би наставиле да се образују и граде сопствену каријеру.

Министарка је навела да је развијање толеранције законска и морална дужност.

Тамо где нема толеранције јавља се неправда, насиље, говор мржње и зато позивам све да уложимо сву своју енергију и изградимо културу дијалога. Бити толерантан значи бити спреман да поштујеш и уважаваш разлике које постоје међу људима, да поштујеш различите културе, али и облике изражавања. Бити толерантан уједно је и признање универзалних људских права и слобода других“, рекла је Ђукић Дејановић.

Према њеним речима, образовање мора имати и демократску и грађанску мисију и да је зато важно да сви који учествују у васпитању и образовању деце и младих створе окружење засновано на поверењу и омогуће младима да остваре свој пун потенцијал једнаких права и слободе.

Тако се ствара безбедан и занимљив школски амбијент, а истовремено се оснажују компетенције запослених у образовању за отклањање нетолерантних, дискриминаторних, антидемократских појава у школама и школском окружењу.

На скупу су поред поверенице за заштиту равноправности Бранкице Јанковић говорили и амбасадор Европске уније у Србији Емануеле Жиофре, амбасадор Велике Британије Едвард Фергусон, шеф Мисије ОЕБС-а у Србији Јан Брату.

Loading