Aktivnosti projekta SAIGE

Podrška Projekta SAIGE

Projekat SAIGE pruža podršku kompetitivnim programa Fonda za nauku Republike Srbije i najboljim naučno-istraživačkim projektima koji su izabrani na osnovu nezavisne međunarodne selekcije.

Podrška uključuje grantove za osnovna i primenjena istraživanja, koja se realizuju u okviru dva programa Specijalni program istraživanja COVID-19 i IDEJE.

Projekat SAIGE kroz Program za saradnju sa srpskom dijasporom finansira i povezivanje i saradnju srpske nauke sa zajednicom srpske dijaspore radi unapređenja ekosistema istraživanja, inovacija i preduzetništva u Srbiji. Program treba da privuče perspektivne naučnike, istraživače i preduzetnike iz zajednice srpske dijaspore da prenesu znanja i veštine kroz različite aktivnosti. Uključiće umrežavanje, savetodavno učešće u kreiranju strategija, vaučere za razmenu znanja za srpske istraživače, grantove za zajednička osnovna i primenjena istraživanja, razvoj i transfer tehnologija, zaštitu intelektualni svojine i komercijalizaciju istraživanja.

Projekat pruža tehničku asistenciju Fondu za nauku u smislu razvoja novih programa i jačanje internih kapaciteta i procedura.

U cilju osnaživanja startap zajednice u Srbiji Fond za inovacionu delatnost, u okviru Projekta SAIGE, pokrenuo program akceleracije Katapult.

Kroz ovaj program Fonda podstiče se inovativno preduzetništvo, obezbeđuje pristup izvorima finansiranja za razvoj inovacija preduzeća i privlače privatne investicija.

Katapult je prvi akcelerator u Srbiji koji mladim preduzećima obezbeđuje intenzivno, tromesečno mentorstvo i povezivanje sa investitorima.

Program Katapult pomaže inovativnim preduzećima orijentisanim na rast da se pozicioniraju na globalnom tržištu, kao i da poboljšaju svoje poslovne kapacitete u razvoju pomoću kojih će povećati mogućnost privlačenja privatnih investicija.

Projekat SAIGE podržava reformu naučno-istraživačkih organizacija kroz dizajn i implementaciju planova institucionalne transformacije pružanjem podsticaja, finansijske i tehničke podrške za preduzimanje planiranih koraka institucionalnih reformi.

Kroz fazni pristup, naučni instituti koji su iskazali interesovanje za transformaciju i odobreni su od strane Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja za učešće u procesu, prolaze nezavisnu međunarodnu ekspertsku procenu i na osnovu rezultata procene dobijaju detaljne planove transformacije, sa konkretnim očekivanim rezultatima.

Prva grupa od šest instituta je zvanično otpočela proces transformacije krajem decembra 2021. godine potpisivanjem Memoranduma o razumevanju sa Ministvarstvom, sledeća druga grupa od šest instituta završila je fazu međunarodne ekspertske procene i dobila usaglašene planove transformacije, dok je treća grupa od osam instituta u fazi nezavisne međunarodne ekspertske procene. Kroz Projekat SAIGE Ministarstvo direktno podržava unapređenje izvrsnosti i relevantnosti rada naučnih instituta koji su se odlučili za institucionalnu reformu, jačanje njihovih kapaciteta, praksi upravljanja, institucionalnih politika i procesa, kao i njihovo povezivanje sa domaćim, regionalnim i svetskim mrežama i vodećim akterima razvoja i inovacija.

Instituti koji putem Projekata SAIGE dobijaju podršku su:

  1. Institut za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo, Univerzitet u Beogradu 
  2. Institut za fiziku, Univerzitet u Beogradu 
  3. Institut za primenu nuklearne energije INEP, Univerzitet u Beogradu 
  4. Elektrotehnički institute Nikola Tesla, Univerzitet u Beogradu 
  5. Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad 
  6. Institut za međunarodnu politiku i privredu
  7.  Institut za kardiovaskularne bolesti Dedinje 
  8. Naučni institut za prehrambene tehnologije u Novom Sadu
  9. Institut društvenih nauka 
  10. Naučni institut za veterinarstvo ,,Novi Sad“
Loading