Просвета - Министарство просвете, науке и технолошког развоја https://prosveta.gov.rs/prosveta/ Wed, 22 May 2024 08:00:40 +0000 sr-RS hourly 1 https://prosveta.gov.rs/wp-content/uploads/2021/09/favicon-1.svg Просвета - Министарство просвете, науке и технолошког развоја https://prosveta.gov.rs/prosveta/ 32 32 Студентска картица https://prosveta.gov.rs/prosveta/studentska-kartica/ Mon, 04 Dec 2023 12:17:39 +0000 https://prosveta.gov.rs/?post_type=prosveta&p=84230 Студентске стипендије и кредити Високо образовање Како до студентске картице? Студентске картице су велики и важан пројекат који је покренут на иницијативу студената. Пријава за Студентске картице је почела у понедељак, 13. новембра, док примена студентских картица почиње 1. децембра 2023. године. Ко може бити корисник студентске картице? Корисници студентских картица могу бити студенти свих […]

Чланак Студентска картица се појављује прво на Министарство просвете, науке и технолошког развоја.

]]>

Студентске картице су велики и важан пројекат који је покренут на иницијативу студената. Пријава за Студентске картице је почела у понедељак, 13. новембра, док примена студентских картица почиње 1. децембра 2023. године.

Корисници студентских картица могу бити студенти свих високошколских установа у Србији – приватних и државних универзитета, факултета, високих школа, високих школа струковних студија и академија струковних студија.

Пријава студената за студентске картице почела је у понедељак, 13. новембра 2023. године, у подне, преко сајта Управе за трезор.

Студенти приликом пријаве уносе ЈМБГ, уносе број мобилног телефона како би били обавештени када је картица готова, бирају факултет и експозитуру Банке Поштанска штедионица где желе да преузму картицу. Такође, студенти дају сагласност за обраду података.

Рок за израду картица је око 7 до 10 радних дана.

Пријава за студентску картицу није временски ограничена.

Рок за израду картица је око 7 до 10 радних дана.

Студенти могу проверити статус своје пријаве, као и да пријаве уколико имају проблем са пријавом.

  • Студентска картица ће бити и платна. Свим студентима који се пријаве за картицу биће отворени текући рачуни у банци “Поштанска штедионица”, чије ће одржавање бити потпуно бесплатно, а добиће ДИНА платну картицу која ће на себи имати и јединствени број сваког студента, па ће служити и као идентификациона.
  • Студенти корисници стипендија и кредита моћи ће да користе студентску картицу за примање ових врста подстицаја
  • Уз студентску картицу студенти ће моћи да остваре различите попусте и погодности

Све заинтересоване компаније које желе да се прикључе Пројекту студентске картице могу се јавити на sk.admin@prosveta.gov.rs

Чланак Студентска картица се појављује прво на Министарство просвете, науке и технолошког развоја.

]]>
Војно средње образовање https://prosveta.gov.rs/prosveta/srednje-obrazovanje/vojno-srednje-obrazovanje/ Fri, 04 Mar 2022 12:26:15 +0000 https://prosveta.gov.rs/?post_type=prosveta&p=72415 Средње образовање у Србији Гимназије Средње стручне школе Уметничке школе Војно средње образовање Важна обавештења Средње војно образовање и васпитање остварује се кроз развијање мотивације за војни позив и школовање, првенствено ради стицања општег или средњег стручног образовања ради настављања школовања у војним високошколским установама или војно стручног оспособљавања ради пријема у професионалну војну службу […]

Чланак Војно средње образовање се појављује прво на Министарство просвете, науке и технолошког развоја.

]]>

Важна обавештења

Средње војно образовање и васпитање остварује се кроз развијање мотивације за војни позив и школовање, првенствено ради стицања општег или средњег стручног образовања ради настављања школовања у војним високошколским установама или војно стручног оспособљавања ради пријема у професионалну војну службу у својству подофицира, као и ради оспособљавања за рад и занимање стварањем стручних компетенција, у складу са захтевима занимања, потребама тржишта рада, развојем савремене науке, економије, технике и технологије.

Послове у вези са планирањем и организовањем војног образовања врше Министарство одбране и Универзитет одбране у Београду.

Војна гимназија

 
Војна гимназија је основана 1970. године са задатком да припрема и мотивише ученике за наставак школовања у Војној академији. Циљ школовања је формирање и развој одговарајућих интелектуалних, морално-вољних и физичких способности неопходних за успешан наставак даљег школовања и сналажење у свакодневном животу, неговање и развијање етичких особина личности, патриотизма и родољубља.
 
Школовање траје четири године. Програм наставе и учења обухвата програм редовне наставе који је у складу са програмом гимназије општег типа у Републици Србији, уз специфичне војне садржаје (Војна обука, Војна топографија, Стројева обука, Основи тактике, Наоружање са наставом гађања). Такође, програм обухвата посебне облике наставе (прилагођавање и обуку у пливању, обуку у скијању и наставне посете јединицама и установама Министарства одбране и Војске Србије), факултативне предмете, секције и друге ваннаставне садржаје.
 
Колектив професора и васпитача чине цивилна и професионална војна лица. Поред образовно-васпитних задатака они се брину и о целокупном животу и раду ученика.
 
За време школовања у Војној гимназији ученици су смештени у интернату. Трошкове школовања сноси Министарство одбране Републике Србије на основу уговора којим су прецизирана међусобна права и обавезе.
 
Ученици настављају школовање на Војној академији

Телефон: 011/3603-966

Адреса: Хумска 22, 11000 Београд,
Еmail: vogi@mod.gov.rs 

Web: www.gimnazija.mod.gov.rs

Средња стручна војна школа „1300 каплара“

У Средњој стручној војној школи “1300 каплара“ организује се школовање за професионалне подофицире одређених родова–служби, у зависности од потреба Војске Србије. Општи циљ школовања је стицање одговарајућег општевојних и војностручних знања и вештина, општег образовања, стручних и психофизичких способности и моралних вредности за професионално обављање војне службе у статусу професионалног подофицира. Школовање траје четири године. Заједнички део школовања реализује се у матичној школи у трајању од три године, а специјалистички део (последња година школовања) у центрима за обуку Војске Србије.

Школа обезбеђује: смештај у интернату, школски прибор и уџбенике, квалитетан наставни кадар (цивилна и професионална војна лица), савремене кабинете и лабораторије, обуку на најновијим средствима технике и сигуран посао на почетним дужностима подофицира. У току школовања ученике очекује: настава у матичној школи и центрима за обуку Војске Србије, екскурзије, посете, такмичења, обука у пливању, скијању и управљању моторним возилима, војна обука и стажирање, секције, курсеви, културно-забавни живот, спорт и научно техничке делатности.

Телефон:: 011/3603-738
Адреса: Хумска 22, 11000 Београд
Еmail: ssvs@mod.gov.rs
Web: www.vojnaskola.mod.gov.rs

Чланак Војно средње образовање се појављује прво на Министарство просвете, науке и технолошког развоја.

]]>
Подршка ЕУ систему обазовања https://prosveta.gov.rs/prosveta/podrska-eu-sistemu-obazovanja/ Fri, 14 Jan 2022 13:41:39 +0000 https://prosveta.gov.rs/?post_type=prosveta&p=71113 Европска унија највећи је партнер Републике Србије у модернизацији система образовања. Од 2003. године, ЕУ је подржала реформу образовног сектора на свим нивоима са више

Чланак Подршка ЕУ систему обазовања се појављује прво на Министарство просвете, науке и технолошког развоја.

]]>

Европска унија највећи је партнер Републике Србије у модернизацији система образовања. Од 2003. године, ЕУ је подржала реформу образовног сектора на свим нивоима са више од 100 милиона евра.

Циљ подршке ЕУ у сектору образовања је да се подрже текуће реформе образовања у циљу побољшања квалитета образовања на свим нивоима и његове релевантности за тржиште рада, као и осигурање равноправног учешћа најугроженијих група у образовању.

Од предшколског и основног нивоа, до стручног образовања и оспособљавања, средњих школа, као и високог образовања и образовања одраслих, ЕУ је главни партнер Србије када је реч о развоју нових наставних програма, финансирању нове школске опреме и увођењу нових професионалних стандарда.

Подршка ЕУ Србији да усклади свој систем образовања са стандардима, политикама и праксама земаља ЕУ намењена је изградњи капацитета образовних установа и запослених у образовању, усклађивању система образовања са потребама тржишта рада кроз развој система квалификација, увођењу иновативних и инклузивних наставних пракси, опремању школа модерним наставним помагалима.

Финансијска помоћ се од 2007. године до данас пружа кроз Инструмент за претприступну помоћ (ИПА) који има за циљ да помогне Србији да се припреми за преузимање и ефикасно спровођење обавеза свог будућег чланства у ЕУ.

Поред донација датих кроз програме у којима је ресорно министарство (Министарство просвете, науке и технолошког развоја) главни корисник, додатна помоћ је пружена образовном сектору кроз друге програме, попут недавно завршеног програма ЕВРОПСКИ ПРОГРЕС, који се наставља кроз актуелни ЕУПРО програм, Програма прекограничне сарадње, и многих других иницијатива мањег обима.

 

ПОДРШКА ЕУ

Преглед ЕУ/ИПА пројеката (ИПА I и ИПА II) у области реформе образовања од 2007. године до данас

Република Србија је 2019. године постала пуноправна чланица програма Ерасмус +, тзв. програмска земља, с правом учешћа у свим програмским компонентама. Нови програм Ерасмус+ од 2021. до 2027. године обухвата све постојеће ЕУ програме у области образовања, омладине и културе и отвара нове могућности српским студентима и младима. Од почетка овог програма, Србија је водећа земаља у региону по броју одобрених пројеката, средстава и броју учесника у пројектима мобилности.

Од 2001. године, образовне установе и омладинске организације учествују у пројектима вредним више од 128 милиона ЕУР, захваљујући програму Ерасмус+ и његовим претходницима (Темпус, Ерасмус Мундус, Целоживотно учење, итд.). Од 2014. године образовне установе и омладинске организације су координатори или партнери у пројектима вредним више од 95 милиона ЕУР. Више од 16,000 појединаца било је на разменама у земљама чланицама Ерасмус+ програма, а преко 4,500 учесника из других земаља боравило је у Србији.

Чланак Подршка ЕУ систему обазовања се појављује прво на Министарство просвете, науке и технолошког развоја.

]]>
Програм интернационалне матуре https://prosveta.gov.rs/prosveta/srednje-obrazovanje/gimnazije/program-internacionalne-mature/ Wed, 29 Dec 2021 09:44:15 +0000 https://prosveta.gov.rs/?post_type=prosveta&p=70189 Програм интернационалне матуре (International Baccalaureate Diploma Programme – IBDP) настао је 1968. године у Женеви са циљем да ученицима који планирају да упишу студије ван

Чланак Програм интернационалне матуре се појављује прво на Министарство просвете, науке и технолошког развоја.

]]>

Програм интернационалне матуре (International Baccalaureate Diploma ProgrammeIBDP) настао је 1968. године у Женеви са циљем да ученицима који планирају да упишу студије ван граница своје земље обезбеди међународно признату квалификацију за упис на факултет. Програм је намењен ученицима трећег и четвртог разреда гимназије и омогућава им да стекну међународно признату диплому која умногоме олакшава упис на факултете широм света.

У току двогодишњег образовања ученици похађају наставу из шест предмета, од којих три предмета прате на стандардном, а три на високом нивоу. Обавезни део програма Међународне матуре чине:

  • Теорија знања (Theory of Knowledge)
  • Академски истраживачки рад (Extended Essay)
  • Активности у склопу CAS (Creativity, Activity and Service) програма, који обухвата креативне и спортске активности и друштвено-корисну ангажованост

На крају друге године програма, односно четвртог разреда гимназије, ученици полажу завршне испите из шест предмета који се екстерно оцењују, што значи да коначну оцену не даје предметни наставник, већ екстерни оцењивач. Оцене су на скали од 1 (најнижа) до 7 (највиша). Ученик може освојити највише 3 додатна бода за остварене резултате из истраживачког есеја (Extended Essay) и теорије знања (Theory of Knowledge), тако да максималан број бодова које ученик може да оствари износи 45.

Корисне информације

Свака школа, или група школа која жели да постане Светска школа за Интернационалну матуру – IB World School, мора прво бити ауторизована. Захтеви су исти за све школе, а процедура је осмишљена тако да су школе добро припремљене да успешно спроводе програмe. Све светске школе које примењују програм за Интернационалну матуру су обавезне да учествују у текућем процесу ревизије и развоја, користећи исте програмске стандарде и праксе.

За упис на Програм интернационалне матуре у државним школама у Републици Србији, ученици након завршеног другог разреда гимназије полажу посебан пријемни испит који се састоји од провере знања из три предмета: српски језик и књижевност, енглески језик и математика. Селекција кандидата врши се на основу општег успеха првог и другог разреда гимназије и успеха на посебном пријемном испиту. Максималан број ученика који се могу уписати у одељење је 20.

Диплома се додељује ученику који:

  • оствари најмање 24 бода, при чему ученик мора да оствари најмање 12 бодова из предмета које је слушао на високом нивоу и најмање 9 бодова из предмета које је слушао на стандардном нивоу;
  • успешно савлада три елемента који чине окосницу програма Међународне матуре, а то су Extended Essay, Theory of Knowledge и CAS. Оцене из истраживачког есеја (Extended Essay) и теорије знања (Theory of Knowledge) су у распону од А (највиша) до Е (најнижа), при чему је оцена Е непрелазна;
  • не добије оцену 1 ни из једног предмета;
  • не добије оцену 2 из више од два предмета;
  • не добије оцену 3 или нижу оцену из више од три предмета;
  • не прекрши правила и принципе академске честитости.

Настава се изводи на енглеском језику, осим из предмета српски језик и књижевност, где ученици наставу прате на свом матерњем језику.

Напредовање ученика прати координатор Програма интернационалне матуре и предметни наставници.

Предмети се могу изучавати на вишем нивоу или на стандардном нивоу. Најмање три и не више од четири предмета се полажу на вишем нивоу (240 сати наставе), док се остали предмети изучавају на стандардном нивоу (150 сати наставе). Ученици могу да изучавају предмете и полажу испите на енглеском и на српском језику.

Све информације о програму Интернационалне матуре могу се наћи на сајту Организације за програм интернационалне дипломе.

Поред дисциплинарног и интердисциплинарног приступа учењу, програм Интернационалне матуре садржи три кључна елемента који проширују образовно искуство ученика и мотивишу их да примене своја знања и вештине:

  • Проширени есеј захтева од ученика да се укључе у независно истраживање кроз детаљно проучавање питања које се односи на један од предмета програма које изучавају. Опција проширеног есеја о светским студијама омогућава ученицима да се фокусирају на тему од глобалног значаја коју истражују кроз призму најмање два предмета програма Међународне матуре.
  • Теорија знања развија кохерентан приступ учењу који обједињује академске дисциплине. Унутар овог курса о критичком мишљењу ученици истражују природу знања и продубљују своје разумевање знања.
  • Креативност, активност, услуга (CAS) укључује ученике у низ активности заједно са њиховим академским учењем у целокупном програму. Креативност охрабрује ученике да се укључе у стварање уметности и креативно размишљање. Активност тежи развоју здравог начина живота кроз физичку активност. Сарадња са заједницом нуди средства за ново учење са академском вредношћу. Три сегмента CAS -а подржавају развој ученика у контексту личног развоја и међуљудских односа путем искуственог учења и пружају прилику за самоспознавање.

Ученици на крају програма полажу писмене испите, које оцењују спољашњи испитивачи. Ученици такође завршавају задатке оцењивања у школи, који су иницијално задати
од стране наставника, а затим их модерирају спољашњи модератори, или се шаљу директно спољашњим испитивачима.

Оцене за сваки предмет крећу се од 1 (најнижа) до 7 (највиша). Ученици могу бити награђени са највише три додатна бода за комбиноване резултате на теорији знања и из проширеног есеја. Диплома се додељује ученицима који стекну најмање 24 бода, уз одређени минимални ниво учинка у току читавог програма и по оцени нивоа учешћа и успешности у компоненти Креативност, активност, услуга. Највиши укупан број бодова које ученик може добити је 45.

Оцењивање је повезано с критеријума, што значи да се успешност ученика мери према унапред утврђеним критеријумима оцењивања на основу циљева и исхода сваког наставног предмета, а не на основу успешности других ученика који полажу исте испите. Опсег резултата које су ученици постигли остаје статистички стабилан, а универзитети
вреднују доследност оцењивања у оквиру овог програма.

Гимназије у Републици Србији које реализују Програм интернационалне матуре су:

Чланак Програм интернационалне матуре се појављује прво на Министарство просвете, науке и технолошког развоја.

]]>
Материјали за реализацију часова Основи система одбране Републике Србије https://prosveta.gov.rs/prosveta/srednje-obrazovanje/materijali-za-realizaciju-casova-osnovi-sistema-odbrane-republike-srbije/ Thu, 23 Dec 2021 10:46:16 +0000 https://prosveta.gov.rs/?post_type=prosveta&p=69957 У циљу стицањa практичних знања и вештина ученици завршних разреда средњих школа обучавају се кроз систем образовања и васпитања за потребе одбране земље у условима

Чланак Материјали за реализацију часова Основи система одбране Републике Србије се појављује прво на Министарство просвете, науке и технолошког развоја.

]]>

У циљу стицањa практичних знања и вештина ученици завршних разреда средњих школа обучавају се кроз систем образовања и васпитања за потребе одбране земље у условима ванредног и ратног стања, чиме стичу основна знања о одбрани земље, правима и обавезама у систему одбране, а пре свега развијању свест о потреби одбране земље и значају неговања патриотских осећања.

Наставa се изводи факултативно на четири часа одељенског старешине, а за реализацију наставе користе се писани материјали и презентације.

Настава из области Основе система одбране Републике Србије може се изводити и уз стручну помоћ представника територијалних органа Министарства одбране и резервних војних старешина, благовременим достављањем захтева за стручну помоћ. Директори средњих школа су у обавези да обезбеде контакт са представницима центара Министарства одбране за локалну самоуправу, ради заједничке координације и извештавања о степену и начину реализације наставе из ове области.

Материјали за реализацију часова

I Група тема –Место, улога и задаци војске Србије у систему безбедности и одбране Републике Србије; Војна обавеза у Републици Србији; Радна и материјална обавеза у Републици Србији; Добровољно служење војног рока.

II Група тема -Како постати професионално војно лице; Како постати старешина (официр и подофицир) Војске Србије; Значај физичке спремности за војни позив.

III Група тема – Служба осматрања и обавештавања; Oблици неоружаног отпора; Хемијско и биолошко оружје и запаљива средства; Цивилна заштита.

IV Група тема -Тактичко-технички зборови

Чланак Материјали за реализацију часова Основи система одбране Републике Србије се појављује прво на Министарство просвете, науке и технолошког развоја.

]]>
Национални оквир квалификација https://prosveta.gov.rs/prosveta/nacionalni-okvir-kvalifikacija/ Wed, 15 Dec 2021 15:16:33 +0000 https://prosveta.gov.rs/?post_type=prosveta&p=69433 Избор квалификације који многи направе већ када уписују средњу школу је један од најважнијих животних избора. Већини грађана овај избор одређује каснији квалитет живота –

Чланак Национални оквир квалификација се појављује прво на Министарство просвете, науке и технолошког развоја.

]]>

Избор квалификације који многи направе већ када уписују средњу школу је један од најважнијих животних избора. Већини грађана овај избор одређује каснији квалитет живота – посао којим ће се бавити, висину зараде, друштвени миље у коме ће се кретати.

Како направити прави избор?

Национални оквир квалификација Србије је систем за уређивање и класификацију квалификација. Његовим успостављањем Србија је започела системско уређивање области квалификација и направила важан корак ка повезивању света образовања и света рада.  Оквир квалификација у коме су пописане, по нивоима разврстане и детаљно описане све квалификације које се могу стећи кроз формално, неформално и информално образовање, омогућава да се прецизније евидентира квалификациона структура радне снаге и да се креирају тржишно релевантне политике у области образовања.

Листа квалификација, у којој је обједињено више од 4000 квалификација за све нивое образовања  представља један од основних инструмената за праћење усклађености потреба тржишта рада и образовања. Све квалификације са Листе сада су разврстане у Регистру Националног оквира квалификација Србије, који је јавно доступан свим грађанима Србије и сви заинтересовани сада на порталу могу да пронађу своје квалификације, али и да их упореде са сличним квалификацијама у другим европским земљама. Повезивање Националног оквира квалификација Србије са Европским оквиром квалификација  омогућило је да сви који се опредељују за наставак школовања негде ван земље или траже посао у иностранству виде статус своје квалификације у другим системима и сагледају могућности за даље школовање или запошљавање. 

Новина коју је донео Национални оквир квалификација је механизам за увођење квалификација у национални оквир.  За разлику од претходних деценија, када су се квалификације доносиле на захтев сектора образовања, са жељом да се образовна понуда учини разноврсном и атрактивном, сада су врата отворена свима који препознају значај увођења нових квалификација и релевантност програма на основу којих се те квалификације стичу, па се нове квалификације могу уводити на предлог представника послодаваца, цивилног сектора, синдиката, свих оних који су непосредно заинтересовани да се унапреди квалитет образовања.

Нови механизам продразумева и то да за сваку квалификацију постоји стандард – документ утврђен на националном нивоу, са детаљним описом исхода учења које је потребно достићи како би се стекла квалификација. 

Увођење стандарда квалификација отворило је могућност за увођење још једног начина за стицање квалификација – признавања претходног учења. То значи да је могуће да се знања и вештине стечене само кроз радно или животно искуство препознају и процене, и да се кроз поступак признавања претходног учења добије јавна исправа која је на тржишту рада подједнако вредна као квалификација стечена кроз формално образовање.

+4.000

КВАЛИФИКАЦИЈА

50

СТАНДАРДА КВАЛИФИКАЦИЈА

Чланак Национални оквир квалификација се појављује прво на Министарство просвете, науке и технолошког развоја.

]]>
Јавно признати организатори образовања одраслих https://prosveta.gov.rs/prosveta/srednje-obrazovanje/obrazovanje-odraslih/javno-priznati-organizatori-obrazovanja-odraslih/ Mon, 06 Dec 2021 08:30:22 +0000 https://prosveta.gov.rs/?post_type=prosveta&p=67519 Образовање одраслих Јавно признати организатори образовања одраслих Основно образовање одраслих Средње образовање одраслих Признавање претходног учења Више информација: Телефон: 011/363 1565  и 011/268 4735  Образовање

Чланак Јавно признати организатори образовања одраслих се појављује прво на Министарство просвете, науке и технолошког развоја.

]]>

Образовање одраслих реализују основне и средње школе, као и друге организације које у посебним поступцима добијају статус јавно признатог организатора активности образовања одраслих (ЈПОА).

Најважнији елементи одобравања статуса ЈПОА уређени су Законом о образовању одраслих и Законом о националном оквиру квалификација, док су стандарди за добијање статуса ЈПОА дефинисани у подзаконским актима у зависности од врсте активности образовања одраслих, односно у зависности од тога да ли је реч о програмима неформалног образовања,  или активности признавања претходног учења.

За школе са територије Аутономне покрајине Војводине статус ЈПОА одобрава Покрајински секретаријат за образовање, прописе, управу и националне мањине – националне заједнице. За друге организације/правна лица, надлежност је дата Агенцији за квалификације.

Поступак стицања статуса ЈПОА

Поступак за стицање статуса јавно признатог организатора активности образовања одраслих (ЈПОА) за правно лице (друга установа, јавна агенција, јавно предузеће, организација надлежна за послове запошљавања, агенција за запошљавање, привредно друштво, носиоци послова професионалне рехабилитације, предузетник, синдикат, удружење, стручно друштво, организације за образовање одраслих народни, раднички, отворени универзитет, универзитет за треће доба и др, центри и организације за стручно усавршавање, за учење страних језика, информационо-комуникационе технологије, за обуку и развој људских ресурса, за обуку возача, привредна комора, центар за каријерно вођење и саветовање, удружење послодаваца, културно-образовни центар, дом културе) од 5. априла 2019. године врши Агенција за квалификације у складу са Законом о Националном оквиру квалификација Републике Србије.

Поступак за издавање одобрења ради стицања статуса ЈПОА друга организација покреће подношењем Захтева за стицање статуса ЈПОА:

Агенција за квалификације

Центар за акредитацију ЈПОА

Мајке Јевросиме бр. 51, Београд

Ближе Информације можете добити путем телефона  011/3345-747 и 011/7455-727,  на интернет страници Агенције за квалификације – ЈПОА центар или путем имејла agencija@azk.gov.rs.

Поступак за стицање статуса јавно признатог организатора активност образовања одраслих (ЈПОА) за основне и средње школе спроводи се заједно са поступком верификације проширене делатности, а у складу Законом о основама система образовања и васпитања и Законом о Националном оквиру квалификација Републике Србије.

Поступак за давање сагласности за проширену делатност и стицање статуса јавно признатог организатора активности образовања одраслих за активност неформалног образовања одраслих покреће се подношењем Захтева за проширену делатност за стицање статуса ЈПОА  Министарству просвете:

Министарство просвете 

Сектор за средње образовање и васпитање и образовање одраслих,

Група за образовање одраслих

Немањина  бр. 22-26,  Београд

Детаљне информације о процедури  за стицање статуса ЈПОА за основне и средње школе за активност неформалног образовања одраслих.

Ближе информације можете добити путем телефона 011/363 1565 и 011/268 4735.

ВОДИЧ ЗА СТИЦАЊЕ СТАТУСА ЈАВНО ПРИЗНАТОГ ОРГАНИЗАТОРА АКТИВНОСТИ ОБРАЗОВАЊА ОДРАСЛИХ

Чланак Јавно признати организатори образовања одраслих се појављује прво на Министарство просвете, науке и технолошког развоја.

]]>
Неформално образовање одраслих https://prosveta.gov.rs/prosveta/srednje-obrazovanje/obrazovanje-odraslih/neformalno-obrazovanje-odraslih/ Fri, 19 Nov 2021 11:29:57 +0000 https://prosveta.gov.rs/?post_type=prosveta&p=66237 Образовање одраслих Основно образовање одраслих Средње образовање одраслих Неформално образовање одраслих Признавање претходног учења Важна обавештења Више информација: Телефон: 011/363-1565  и 011/268-4735 3  Email: odrasli@prosveta.gov.rs

Чланак Неформално образовање одраслих се појављује прво на Министарство просвете, науке и технолошког развоја.

]]>

Више информација:

Телефон: 011/363-1565  и 011/268-4735 3 

Email: odrasli@prosveta.gov.rs

Годишњи план образовања одраслих

Утврђивање јавног интереса у области образовања одраслих и целоживотног учења утврђује се Годишњим планом образовања одраслих.

Образовни систем Србије омогућава одраслима да до квалификације дођу на формални начин, кроз школски систем, уписом у одређени програм образовања у статусу редовног ученика у основној или средњој школи, али и да квалификацију стекну неформалним путем, кроз систем обучавања код Јавно признатог организатора активности образовања одраслих (ЈПОА).

Неформално образовање одраслих су организовани процеси учења одраслих на основу посебних програма, а у циљу  стицања знања и вештина усмерених на лични развој, рад и запошљавање и социјалне активности. 

Одобрени програми неформалног образовања реализују се у основним и средњим школама које имају статус јавно признатог организатора активности образовања одраслих за конкретне активности образовања одраслих и код друге организације која има статус јавно признатог организатора за конкретне активности образовања одраслих (ЈПОА), а у складу са посебним законом и подзаконским актима који ближе уређују ову област.

Организатори активности образовања одраслих, било да се ради о формалном или неформалном образовању, могу бити јавни, приватни или цивилни сектор.

Образовање одраслих

Основно образовање одраслих је конципирано и остварује се по моделу функционалног основног образовања одраслих (у даљем тексту: ФООО) и омогућава доступност и сврсисходност основног образовања популацији одраслих. ФООО је организациона и програмска целина у систему формалног образовања у којој одрасли стичу основно образовање примерено њиховим потребама, могућностима учења и потребама тржишта рада (Правилник о наставном плану и програму основновног образовања одраслих  и Правилник о ближим условима за остваривање НПП ООО )

Уз основно образовање, одраслима је омогућено да стекну и одговарајућу оспособљеност путем обуке.

Наставни план и програм основног образовања одраслих остварује се у посебно оспособљеним и припремљеним основним школама и школама за основно образовање одраслих.

Школски тим који реализује програм основног образовања одраслих чине,  наставници, стручни сарадници, директор и андрагошки асистент, који су посебно обучени кроз обавезни програм обуке за остваривање програма основног образовања одраслих.

Основно образовање одраслих, по моделу ФООО, траје три године и остварује се у три циклуса у трајању од по годину дана.

У првом циклусу стичу се основе функционалне писмености, у другом и трећем – основе општег образовања и стручне компетенције. Стручне компетенције стичу се путем обуке као једног од облика оспособљавања заснованог на стандардима рада и потребама тржишта рада.

Наставни план и програм основног образовања одраслих, по моделу ФООО, усмерен је ка остваривању утврђених општих исхода, односно кључних компетенција. Оствареност општих исхода, односно кључних компетенција као и предметних исхода програма ФООО проверава се на основу Општих стандарда постигнућа за основно образовање одраслих.

Подршка наставницима у остваривању Наставног плана и програма основног образовања одраслих обезбеђена је андрагошким дидактичко-методичким упутствима садржаним у делу програма који се односи на начин остваривања програма сваког предмета, модула и обуке и у посебним водичима за сваки предмет, модул и обуку (дидактичко методичка упуства за наставнике и водиче и материјале за учење и подучавање за наставнике и  полазнике можете преузети на банерима са десне стране: Материјали за наставнике, Материјали за полазнике Програма и Приручници за спровођење Програма ООО)

Реализација основног образовања одраслис спроводи се и у Васпитно поправним установама (ВПУ) и Kазнено поправним заводима (КПЗ).

 

Средње образовање одраслих остварује се у складу са циљевима који су дефинисани законом којим се уређују основе система образовања и васпитања посебним законима.

Посебни програми за образовање одраслих у двогодишњем и трогодишњем трајању, програми стручног оспособљавања, специјалистичког, односно мајсторског образовања, програми обуке и други програми за образовање одраслих остварује се у средњој школи, односно средњој школи за образовање одраслих

Упис одраслих врши се у складу са Законом, и посебним законима којима се уређује средње образовање и васпитање и образовање одраслих.

Школа у току године врши упис кандидата ради стицања специјалистичког, односно мајсторског образовања, стручне оспособљености, преквалификације, доквалификације и обуке, уз сагласност Министарства.

Специјалистичко и мајсторко образовање

У средњу стручну школу ради стицања специјализације, може да се упише кандидат који има завршену одговарајућу школу и има најмање две године радног искуства и оно траје једну или две године.

По завршетку програма специјалистичког, односно мајсторског образовања полаже се испит на којем се проверавају вештине и знања потребне за обављање занимања за које се кандидат пријавио. Програм мајсторског испита доноси министар на предлог Савета за стручно образовање. Након положеног испита кандидату се издаје јавна исправа која то потврђује у складу са законом о средњем образовању и васпитању.

Наставак прекинутог школовања

Особе које су из одређених разлога напустиле средњу школу, односно прекинуле образовање имају право да наставе школовање у истом трајању по основу закона о средњој школи.

Да би завршили започето образовање, ванредни ученици се уписују до 31. августа. Ученику ће бити признати сви раније завршени разреди. Решењем које доноси директор школе, биће одређени допунски ипити које полазник мора да положи. Након што положи све допунске испите ученик полаже разредни испит у који се уписао. На тај начин стиче право да упише следећи разред у статусу ванредног ученика.

Преквалификација и доквалификација

Након завршеног средњег образовања и васпитања одрасли може да се упише у школу ради преквалификације или доквалификације.

Преквалификацију уписују кандидати који желе да се образују за неки други образовни профил у односу на онај који су завршили,без обзира на подручје рада.

Доквалификацију уписују кандидати који желе да се образују за неки други образовни профил у дужем трајању, без обзира на подручје рада.

Кандидат који је уписан у програм преквалификације полаже испите из стручних предмета које одређује наставничко веће школе у коју је уписан.

Кандидат који је уписан у програм доквалификације полаже додатне испите из предмета чији се садржаји разликују од претходно положених, предмета који нису били утврђени наставним планом и програмом (разлика предмета) и завршни испит.

Ванредни полазници

Ванредан полазник првог разреда школе је лице уписано у први разред средњег образовања и васпитања или образовања за рад и старије је од 17 година.

Ванредни ученици уписују се у први разред у јунском року на основу конкурса који расписује Министарство просвете, науке и технолошког развоја.

Материјали за полазнике
  • Материјали за полазнике I циклуса
  • Материјали за полазнике II циклуса

Фајлови су превелики, молимо Вас да нам пошаљете упит на odrasli@prosveta.gov.rs и одмах ћемо Вам их проследити.

Senior woman studying at an adult education class

Чланак Неформално образовање одраслих се појављује прво на Министарство просвете, науке и технолошког развоја.

]]>
Средње образовање одраслих https://prosveta.gov.rs/prosveta/srednje-obrazovanje/obrazovanje-odraslih/srednje-obrazovanje-odraslih/ Fri, 19 Nov 2021 11:08:47 +0000 https://prosveta.gov.rs/?post_type=prosveta&p=66212 Образовање одраслих Јавно признати организатори образовања одраслих Основно образовање одраслих Средње образовање одраслих Признавање претходног учења Више информација: Телефон: 011/363-1565  и 011/268-4735 Средње образовање одраслих

Чланак Средње образовање одраслих се појављује прво на Министарство просвете, науке и технолошког развоја.

]]>

Средње образовање одраслих остварује се у складу са посебним програмима за образовање одраслих у двогодишњем и трогодишњем трајању, програмима стручног оспособљавања, специјалистичког, односно мајсторског образовања, програмима обуке и другим програмима за образовање одраслих који се остварују у средњој школи, односно средњој школи за образовање одраслих.

Школа у току године врши упис кандидата ради стицања специјалистичког, односно мајсторског образовања, стручне оспособљености, преквалификације, доквалификације и обуке, уз сагласност Министарства.

Врсте средњег образовања одраслих

У средњу стручну школу ради стицања специјализације може да се упише кандидат који има завршену одговарајућу школу и има најмање две године радног искуства.

Специјалистичко образовање траје једну или две године.

По завршетку програма специјалистичког, односно мајсторског образовања полаже се испит на којем се проверавају вештине и знања потребне за обављање занимања за које се кандидат пријавио. Програм мајсторског испита доноси министар на предлог Савета за стручно образовање. Након положеног испита кандидату се издаје јавна исправа која то потврђује.

Особе, старије од 17 година, које су из одређених разлога напустиле средњу школу, односно прекинуле образовање, имају право да наставе школовање у истом трајању.

Да би завршили започето образовање, ванредни ученици се уписују до 31. августа. Ученику се признају сви раније завршени разреди, а решењем које доноси директор школе, одређују се допунски ипити које полазник мора да положи.

Након што положи све испите из допунских предмета, ученик полаже разредни испит. На тај начин стиче право да упише следећи разред у статусу ванредног ученика.

Након завршеног средњег образовања и васпитања одрасли може да се упише у школу ради преквалификације или доквалификације.

Преквалификацију уписују кандидати који желе да се образују за неки други образовни профил у односу на онај који су завршили, без обзира на подручје рада.

Доквалификацију уписују кандидати који желе да се образују за неки други образовни профил у дужем трајању, без обзира на подручје рада.

Кандидат који је уписан у програм преквалификације полаже испите из стручних предмета које одређује наставничко веће школе у коју је уписан.

Кандидат који је уписан у програм доквалификације полаже додатне испите из предмета чији се садржаји разликују од претходно положених, предмета који нису били утврђени наставним планом и програмом (разлика предмета) и завршни испит.

Ванредан полазник првог разреда школе је лице уписано у први разред средњег образовања и васпитања или образовања за рад и старије је од 17 година.

Ванредни ученици уписују се у први разред у јунском року на основу конкурса који расписује Министарство просвете.

Чланак Средње образовање одраслих се појављује прво на Министарство просвете, науке и технолошког развоја.

]]>
Основно образовање одраслих https://prosveta.gov.rs/prosveta/srednje-obrazovanje/obrazovanje-odraslih/osnovno-obrazovanje-odraslih/ Fri, 19 Nov 2021 10:03:30 +0000 https://prosveta.gov.rs/?post_type=prosveta&p=66169 Образовање одраслих Јавно признати организатори образовања одраслих Основно образовање одраслих Средње образовање одраслих Признавање претходног учења Више информација: Телефон: 011/363-1565  и 011/268-4735  Основно образовање одраслих

Чланак Основно образовање одраслих се појављује прво на Министарство просвете, науке и технолошког развоја.

]]>

Основно образовање одраслих је конципирано и остварује се по моделу функционалног основног образовања одраслих (ФООО) и омогућава доступност и сврсисходност основног образовања популацији одраслих.

ФООО је организациона и програмска целина у систему формалног образовања у којој одрасли стичу основно образовање примерено њиховим потребама, могућностима учења и потребама тржишта рада.

Уз основно образовање, одраслима је омогућено да стекну и одговарајућу оспособљеност путем обуке.

Наставни план и програм основног образовања одраслих остварује се у посебно оспособљеним и припремљеним основним школама и школама за основно образовање одраслих.

Школски тим који реализује програм основног образовања одраслих чине,  наставници, стручни сарадници, директор и андрагошки асистент, који су посебно обучени кроз обавезни програм обуке за остваривање програма основног образовања одраслих.

Основно образовање одраслих, по моделу ФООО, траје три године и остварује се у три циклуса у трајању од по годину дана.

У првом циклусу стичу се основе функционалне писмености, у другом и трећем – основе општег образовања и стручне компетенције. Стручне компетенције стичу се путем обуке као једног од облика оспособљавања заснованог на стандардима рада и потребама тржишта рада.

Наставни план и програм основног образовања одраслих, по моделу ФООО, усмерен је ка остваривању утврђених општих исхода, односно кључних компетенција. Оствареност општих исхода, односно кључних компетенција као и предметних исхода програма ФООО проверава се на основу Општих стандарда постигнућа за основно образовање одраслих.

Подршка наставницима у остваривању Наставног плана и програма основног образовања одраслих обезбеђена је андрагошким дидактичко-методичким упутствима садржаним у делу програма који се односи на начин остваривања програма сваког предмета, модула и обуке и у посебним водичима за сваки предмет, модул и обуку (дидактичко методичка упуства за наставнике и водиче и материјале за учење и подучавање за наставнике и  полазнике). 

Реализација основног образовања одраслис спроводи се и у Васпитно-поправним установама (ВПУ) и Kазнено-поправним заводима (КПЗ).

Чланак Основно образовање одраслих се појављује прво на Министарство просвете, науке и технолошког развоја.

]]>