Реаговање на насиље и дискриминацију у школама

Актуелности

Решење о исправци техничке грешке у Листи вредновања и рангирања пријављених програма по јавном конкурсу за доделу средстава за подстицање програма или недостајућег дела средстава за финансирање програма од јавног интереса који су подршка ученицима средњих школа и студентима у 2025. години која реализују удружења

Листа вредновања и рангирања пријављених програма по јавном конкурсу за доделу средстава за подстицање програма или недостајућег дела средстава за финансирање програма од јавног интереса који су подршка ученицима средњих школа и студентима у 2025. години која реализују удружења

У свакој појединачној ситуацији насиља које се догађа у школском окружењу поступа установа образовања и васпитања, односно Тим школе за заштиту од дискриминације, насиља, злостављања и занемаривања. Поред тога, установа је дужна да предузме мере у оквиру својих надлежности или укључи друге надлежне инсититуције увек када постоји сумња или сазнање да дете и ученик трпи насиље, злостављање и занемаривање, без обзира на то где се оно догодило, где се догађа или где се припрема.

Одговор на насиље, злостављање и занемаривање чине мере и активности којима се оно зауставља, осигурава безбедност учесника (оних који трпе, чине или сведоче), смањује ризик од понављања, ублажавају последице за све учеснике и прате ефекти предузетих мера.

Како пријавити насиље и дискриминацију у школама

У случају сумње или сазнања о ситуацијама насиља над децом/ученицима или  ситуацијама дискриминаторног понашања над лицем у образовно-васпитним установама потребно је да се родитељ, односно други законски заступник, обрати запосленима у установи (васпитачу/наставнику/стручном сараднику/директору) у писаној форми.

Тим за заштиту благовремено разматра пријаве ситуација насиља и ризичног понашања деце/ученика, прикупља релевантне информације, процењује ниво вршњачког насиља и предузима прописане мере у циљу заштите детета/ученика.

Уколико родитељ, односно други законски заступник има сумњу да установа благовремено не предузима активности у заштити деце/ученика од насиља и дискриминације или да не поступа у складу са законском процедуром у области заштите од насиља у систему образовања, може се обратити:

  1. Надлежној школској управи, организационој јединици Министарства просвете. Контакте школских управа можете погледати ОВДЕ.
  2. Просветној инспекцији Министарства просвете:

Путем Националне платформе „Чувам те“ омогућено је да сваки грађанин може пријавити насиље или дискриминацију која укључује децу.

За саветовање у вези са процедурама заштите од насиља и дискриминације можете се обратити Сектору за превенцију и заштиту од насиља и инклузију осетљивих група у образовању:

Телефон: 011/3619-526

Email: zastitaodnasilja@prosveta.gov.rs

0

САВЕТНИКА СПОЉНИХ САРАДНИКА У ОБЛАСТИ ЗАШТИТЕ ОД НАСИЉА

0

ЗАПОСЛЕНИХ ПОХАЂАЛО ОБУКЕ О ЗАШТИТИ ОД НАСИЉА У 2023/24.

Loading