У циљу праћења и активног учешћа у процесима унапређивања квалитета стручног образовања и обуке, који се дешавају у Европи, Министарство просвете је, уз подршку Европске уније, установило Националну референтну тачку за квалитет стручног образовања и обуке, Републике Србије – НРТС.
Оснивањем Националне референтне тачке Србија је постала део Европске мреже Националних референтних тачака, које су задужене за подршку примени Европског оквира квалитета стручног образовања и обуке (ЕQАVЕТ).
Европски оквир квалитета стручног образовања и обуке (ЕQАVЕТ) је референтни алат за јачање квалитета и сарадње у стручном образовању и обуци. Он је заснован на стандардном циклусу квалитета који чине четири фазе (планирање, имплементација, процена и ревизија) и чини га 10 стандарда са припадајућим индикаторима који их ближе објашњавају. Ови стандарди и индикатори могу се користити за подршку националним системима евалуације и спољашњег вредновања, уз важну напомену да њихова примена нема обавезујући већ искључиво саветодавни карактер.
Национална референтна тачка Србије основана је у оквиру Сектора за средње образовање и васпитање и образовање одраслих, у саставу Групе за стручно образовање и васпитање.
Мисија Националне референтне тачке (НРТС) за квалитет стручног образовања и обуке је да окупи све релевантне националне установе, организације и стручњаке чија делатност се односи на област осигурања квалитета стручног образовања како би се ова тема разматрала на свеобухватан начин и тиме допринело њеном унапређењу.
Мрежу партнера НРТС чине представници: Министарства просвете, Завода за вредновање квалитета образовања и васпитања, Завода за унапређивање квалитета образовања и васпитања, Агенције за квалификације, Привредне коморе Србије, заједница стручних школа, невладиних организација које се баве питањима образовања, факултета, института и других независних стручњака.
У току Пројекат под називом ,,Национална референтна тачка Србија 2 – Стручно образовање и обука за будућност (VET4F)“, суфинансиран средствима Европске уније, у коме сви национални партнери имају активно учешће.
Национална референтна тачка Србије, делегирањем представника из наше земље, активно учествује и у активностима на међународном нивоу какви су годишњи састанци ЕQАVЕТ мреже и Међународне Peer – review посете.
Европски оквир квалитета стручног образовања и обуке је референтни алат за јачање сарадње у стручном образовању и обуци који описује циклус квалитета у стручном образовању у четири фазе (планирање, имплементација, процена и верификација) и дефинише 10 индикатора квалитета који се могу користити за подршку евалуацији и унапређењу квалитета система стручног образовања и обуке и/или пружаоца стручног образовања и обуке. ЕQАVЕТ представља систематски приступ модернизацији образовних система, посебно кроз побољшање ефикасности пружања образовања, што свака законодавна иницијатива у стручном образовању и обуци треба да подржи.
ЕQАVЕТ припада низу европских иницијатива које подстичу мобилност – Европски оквир квалификација (EQF), Европски кредитни систем за стручно образовање и обуку (ECVET) и Europass.
Усвајање и имплементација Референтног оквира од стране држава чланица врши се на добровољној основи.
Методологија ЕQАVЕТ- а се заснива на:
- циклусу квалитета који се састоји од четири фазе (планирање, спровођење, евалуација и провера).
- критеријумима квалитета и индикативним дескрипторима дефинисаним за сваку фазу циклуса
- заједничким индикаторима за процену од којих су неки засновани на статистичким подацима а други су квалитативне природе.
Европска ЕQАVЕТ мрежа је заједница коју чине представници земаља европске уније, земаља кандидата, социјалних партнера и Европске комисије, основана са циљем да паралелно (у ширем европском и ужем појединачном националним контексту) партнерским професионалним деловањем развија културу осигурања квалитета система средњег стручног образовања и образовања одраслих.
Успостављање и рад ове мреже треба посматрати у ширем контексту стратешког оквира за европску сарадњу у образовању и обуци (ЕТ 2020) и Копенхашког процеса, који акцентују потребе партенрског деловања различитих земаља у развијању заједничких одговора на заједничке изазове у процесу осигурања квалитета система средњег стручног образовања и образовања одраслих на европском и нивоу националних система средњег стручног образовања. Укупан програм и активности ЕQАVЕТ мреже заснивају се на сардничком учењу и индивидуалном професионалном деловању Националних референтниох тачака које се успостављају у оквиру свих земаља које су чланице ове мреже.
Примена Европског оквира осигурања квалитета стручног образовања и обуке – EQAVET у образовном систему Србије