ЋИРИЛИЦА | LATINICA

Делегација Министарства просвете на ИССА конференцији у Софији

Делегација Министарства просвете Републике Србије, из Сектора за предшколско и основно образовање и васпитање, у саставу Љиљана Маролт, Љиљана Симић и Драгана Јовановић Рајић и помоћник Министра Милан Пашић, на позив Светске банке и УНИЦЕФ-а, учествовала је на међународној ИССА конференцији, која се одржала у Софији у Бугарској, од 22. до 24. октобра 2024. године.

Овај значајан догађај, који организује Међународна асоцијација Корак по корак (ISSA), окупио је после пет година учеснике из више од шездесет земаља – представнике ресорних министарстава, академске заједнице, практичара, цивилног сектора, међународних организација и партнера ангажованих у области унапређивања друштвене подршке деци на раном узрасту и њиховим породицама.

ИССА конференција је јединствена платформа и заједница учења, која пружа прилику да се чују предавања водећих светских стручњака за рано детињство, да се поделе знања и искуства у развијању стратешких решења и координисаних политика и програма подршке целовитом развоју и добробити деце.

Централна тема конференције 2024. године „Потребан је екосистем раног детињства да би сва деца напредовала“, препознала је околности живљења у све изазовнијим временима у којима је брига за заштиту и потврђивање важности стварања услова за безбедно, здраво и срећно детињство хитније него икада. Последњих година, посебно од избијања пандемије КОВИД-19, наставка економских криза у свету и разорних последица ратних сукоба, у контексту брзих промена и неизвесности, разоткривају се рањивости не само у различитим друштвима већ и у системима подршке раном детињству. У том контексту, потребно је наставити са напорима на грађењу одрживих свеобухватних политика и мера усмерених ка унапређивању доступности, квалитета и праведности на нивоу програма и услуга у заједници намењених деци и њиховим породицама, односно заступницима.

Конференција је била одлична прилика за размену искустава и примера добре праксе, а делегација Министарства просвете је активно учествовала у дискусијама о најновијим трендовима и иновацијама у предшколском васпитању и образовању и представила као примере добре праксе, реализоване активности у Србији.

У оквиру рада у паралелним сесијама, делегација Србије представила је искуства у реформи система предшколског васпитања и образовања, односно имплементацији нових Основа програма предшколског васпитања и образовања са посебним освртом на резултате независних евалуација квалитета рада предшколских установа, као и свеобухватног програма подршке установама у процесу имплементације нове програмске концепције.

Представљени су и системски механизми за пружање додатне подршке у васпитању и образовању и значај инклузивног образовања као стратешког опредељења наше земље. Такође, истакнут је и значај интерсекторске сарадње у овој области, које Министарство просвете има са другим министарствима, као и са другим релевантним партнерима и организацијама (УНИЦЕФ, Светска банка, научна заједница, стручна друштва и удружења, јединице локалне самоуправе).

Министарство просвете истиче важност учешћа у оваквим догађајима за унапређивање система предшколског васпитања и образовања у Србији и наставак сарадње са домаћим и међународним партнерима на пољу васпитања и образовања деце раног узраста.

 

 

Loading