Подршка развоју дигиталних вештина наставника и ученика – караван „Путујућа Петља“ кренуо из Крагујевца
У Првој крагујевачкој гимназији данас је почео караван „Путујућа Петља“, који ће обићи 10 градова у Србији, са циљем да се наставници и наставнице подрже у реализацији часова информатичких предмета и да се ученици и ученице додатно заинтересују за програмирање и информационо-комуникационе технологије. Караван „Путујућа Петља“ организују Програм Уједињених нација за развој (УНДП) и Фондација Петља, уз подршку Владе Републике Србије и Министарства просвете.
На радионицама у Крагујевцу присуствовало је око 20 наставника и наставница информатичких предмета из свих средњих и основих школа у том граду, као и око 30 ђака Прве и Друге крагујевачке гимназије, као и Прве и Друге техничке школе у Крагујевцу.
Министарка просвете проф. др Славица Ђукић Дејановић истакла је да школе играју кључну улогу у припреми ученика за дигиталну будућност.
Овај караван, који ће обићи десет градова широм Србије од октобра 2024. до марта 2025. године, представља значајан корак ка децентрализацији образовања и дигиталне писмености. Дигитална писменост није привилегија само највећих градова, већ прилика за све ученике и наставнике, без обзира на то где се налазе“, рекла је министарка Ђукић Дејановић.
На радионици за наставнике/це, стручњаци Фондације Петља представили су могућности које платформа за онлајн учење пружа наставницима, као што су креирање онлајн кабинета, праћење напретка појединачних ученика, задавање домаћих задатака, креирања тестова из постојећих збирки кратких питања и коришћење вештачке интелигенције интегрисане у Петљину платформу у припреми и реализацији часова.
Заменик сталног представник УНДП-а у Србији Фабрицио Андреуци рекао је да је важно да сви ученици и ученице, као и наставници и наставнице, имају једнак приступ новим технологијама.
УНДП, заједно са Министарством просвете и Фондацијом Петља, ради на јачању дигиталне писмености и дигиталних вештина и ученика и наставника. У оквиру овог партнерства, израдили смо бесплатне онлајн материјале за учење програмирања, организовали летње школе програмирања, први СТЕ(А)М (Наука, Технологија, Инжењеринг, Уметност и Математика) изазов за средњошколце, а тренутно је у току и нови циклус СТЕ(А)М изазова“, рекао је Андреуци.
На радионици за ђаке представљени су основни концепти 3Д моделовања и рачунарске графике у окружењу Babylon.js playground. Ђаци су креирали физичке симулације у програмском језику JavaScript. Практични рад на радионици, праћен објашњењима важних концепата рачунарске графике заокружен је препорукама за даље самостално учење и истраживање.
За нас Путујућа Петља је пре свега прилика да се сретнемо уживо са корисницима наших материјала и наше платформе. Ми свакодневно комуницирамо са наставницима и наставницама али ретко када имамо прилику да се сретнемо уживо. У том светлу, радујемо се што ћемо у наредном периоду обићи више градова у Србији и кроз едукативни програм који смо припремили за наставнике и радионице за средњшколце имати прилику да у неформалној атмосфери разговарамо и разменимо идеје и искуства, а све са циљем да заједно радимо на подизању дигиталних компетенеција и дигиталних вештина“, истакао је Милан Симић, директор Фондације Петља.
Након Крагујевца, караван „Путујућа Петља“ ће, све до марта следеће године, обићи Ниш, Нови Пазар, Суботицу, Аранђеловац, Зрењанин, Чачак, Ваљево, Крушевац и Сомбор. У сваком граду ће бити организоване истоветне радионице.
Председник Скупштине Града Крагујевца Ивица Момчиловић рекао је да је сигуран да Прва крагујевачка гимназија није случајно одабрана.
Као најстарија гимназија у Србији, успешно прати савремене трендове из области ИТ-а и других наука, спајајући традиционално и савремено. У ери брзих технолошких промена, неопходно је ученицима створити услове да истражују различите могућности информационо-комуникационих технологија. Овај програм је квалитетна подршка за унапређење наставничког кадра који има кључну улогу у припреми младих да сутра постану креативни и иновативни појединци који ће допринети развоју друштва“, изјавио је Момчиловић.
Успеси наставника и ученика ове школе у области информатике, огледају се у томе што наши ученици заузимају водеће позиције у најбољим ИТ компанијама у земљи и свету. Зато свим учесницима желим срећан рад и стицање корисних вештина.“, истакла је Анка Дедовић, заменица директорке Прве крагујевачке гимназије.
Надам се да ће наши талентовани наставници и ученици данас стечена знања применити у конкретним ситуацијама ради скраћивања времена проведеног за екраном“, додала је Дедовић.
Караван „Путујућа Петља“ организује се у оквиру иницијативе „Изградња кључних рачунарских компетеција – ка радној снази будућности“, коју спроводи УНДП у партнерству са Министарством просвете и Фондацијом Петља, и уз подршку Владе Републике Србије.