Evropske integracije

U procesu evropskih integracija Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja vodi Pregovaračko poglavlje 25 – Nauka i istraživanje i Pregovaračko poglavlje 26 – Obrazovanje i kultura.

Pravne tekovine Evropske unije (acquis) u okviru Poglavlja 25 u najvećem delu se sastoje od načela politike i instrumenata koji su sadržani u saopštenjima, preporukama i zaključcima Saveta i nije ih potrebno direktno prenositi u domaće zakonodavstvo.

Politike koje su obuhvaćene ovim poglavljem su u nadležnosti samih država članica tako da Evropska komisija nema direktan uticaj na njihovo kreiranje i sprovođenje, već kroz konsultacije, preporuke i inicijative doprinosi unapređenju stanja u ovim oblastima.

Republika Srbija je prihvatila pravne tekovine Evropske unije u Poglavlju 25 na Međuvladinoj konferenciji, koja je održana 13. decembra 2016. godine u Briselu, čime je Poglavlje 25 otvoreno i privremeno zatvoreno.

Poglavlje 26 – Obrazovanje i kultura obuhvata oblast obrazovanja, obuke, programe za mlade i kulturu. Ove oblasti su u nadležnosti država članica Evropske unije koje ih sprovode u duhu saradnje i dobrovoljnih merila. Ugovorom o funkcionisanju EU nalaže se da Unija podstiče saradnju između država članica, kao i da pomaže i dopunjuje njihove aktivnosti, pri tom poštujući njihovu nadležnost za sadržaj nastave, organizaciju sistema obrazovanja i stručnog osposobljavanja, kao i njihovu nacionalnu i regionalnu kulturološku raznolikost.

Evropska unija se danas koristi otvorenom metodom koordinacije u usklađivanju obrazovnih politika. To je način kojim se šire najbolje prakse i postiže veće približavanje na putu prema najvažnijim ciljevima EU. Ova metoda omogućava okvir za saradnju zemljama članicama, tj. približavanje nacionalnih politika i ostvarivanje ciljeva koje su svi prihvatili.

Pregovaračko poglavlje 26 je otvoreno je i privremeno zatvoreno 27. februara  2017. godine.

 

Loading