Važna obaveštenja
Principi obrazovanja i vaspitanja podrazumevaju poštovanje ljudskih prava i prava svakog deteta, učenika i odraslog i uvažavanje ljudskog dostojanstva. Obrazovne ustanove u Srbiji neguju otvorenost, saradnju, toleranciji, svest o kulturnoj i civilizacijskoj povezanosti u svetu. Posvećene su osnovnim moralnim vrednostima, vrednostima pravde, istine, solidarnosti, slobode, poštenja i odgovornosti i u kojoj je osigurano puno poštovanje prava deteta, učenika i odraslog.
Posebna pažnja se posvećuje prevenciji i zaštiti od nasilja u školama i kontinuirano se radi na osnaživanju ustanova obrazovanja i vaspitanja za preventivni rad i postupanje u slučaju sumnje ili saznanja na nasilje ili diskriminaciju.
Propisane su procedure postupanja škola u slučaju sumnje ili saznanja o svim oblicima nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja, a svaka ustanova ima Tim za prevenciju nasilja koji se bavi preventivnim radom i reaguje u slučaju nasilja.
Nasilje je kompleksan fenomen koji se zahteva adekvatan odgovor ne samo vaspitno-obrazovnih ustanova, već i drugih relevantnih institucija i porodice. Pored unapređivanja kapaciteta obrazovnog sistema za preventivno i interventno postupanje, pružanje savetodavne podrške ustanovama u rešavanju konkretnih situacija nasilja preko mreže prosvetnih i spoljnih saradnika i prosvetnih inspektora, uspostavljena je međuresorna saradnja sa drugim institucijama koje deluju u ovoj oblasti.
U cilju sprečavanja nasilja i diskriminacije u školama pokrenuta je Nacionalna platformi „Čuvam te“ na kojoj učenici, roditelji i nastavnici mogu da pronađu sve informacije koje se tiču vrste nasilja i postupanja u različitim situacijama. Posebno važan segment koji se nalazi na platformi jesu onlajn obuke za učenike, roditelje i nastavnike.
U slučaju sumnje ili saznanja o situacijama nasilja nad decom/učenicima u obrazovno-vaspitnim ustanovama potrebno je da se roditelj/staratelj deteta obrati direktoru ustanove u pisanoj formi.
Tim za zaštitu od diskriminacije, nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja utvrđuje činjenice, procenjuje nivo nasilja i preduzima odgovarajuće procedure zaštite deteta/učenika.
Ukoliko roditelj ili staratelj učenika ima sumnju da ustanova ne preduzima aktivnosti u zaštiti dece/učenika od nasilja i diskriminacije može se obratiti:
- Nadležnoj školskoj upravi, organizacionoj jedinici Ministarstva prosvete
Kontakte školskih uprava možete pogledati OVDE.
2. Prosvetnoj inspekciji Ministarstva prosvete:
- prituzbe-prosvetnainspekcija@prosveta.gov.rs
- Telefon: 011/2401-911
Ponedeljak i utorak – lokal 218
Sreda – lokal 260
Četvrtak – 206
Petak – 227
Za savetovanje u vezi sa procedurama zaštite od nasilja i diskriminacije možete se obratiti Sektoru za prevenciju i zaštitu od nasilja i inkluziju osetljivih grupa u obrazovanju:
Telefon: 011/3619-526
73
SAVETNIKA-SPOLJNIH SARADNIKA U OBLASTI ZAŠTITE OD NASILJA
+3.000
NASTAVNIKA PROŠLO OBUKE ZA ZAŠTITU OD NASILJA I DISKRIMINACIJE U 2020/2021.