Evropska unija najveći je partner Republike Srbije u modernizaciji sistema obrazovanja. Od 2003. godine, EU je podržala reformu obrazovnog sektora na svim nivoima sa više od 100 miliona evra.
Cilj podrške EU u sektoru obrazovanja je da se podrže tekuće reforme obrazovanja u cilju poboljšanja kvaliteta obrazovanja na svim nivoima i njegove relevantnosti za tržište rada, kao i osiguranje ravnopravnog učešća najugroženijih grupa u obrazovanju.
Od predškolskog i osnovnog nivoa, do stručnog obrazovanja i osposobljavanja, srednjih škola, kao i visokog obrazovanja i obrazovanja odraslih, EU je glavni partner Srbije kada je reč o razvoju novih nastavnih programa, finansiranju nove školske opreme i uvođenju novih profesionalnih standarda.
Podrška EU Srbiji da uskladi svoj sistem obrazovanja sa standardima, politikama i praksama zemalja EU namenjena je izgradnji kapaciteta obrazovnih ustanova i zaposlenih u obrazovanju, usklađivanju sistema obrazovanja sa potrebama tržišta rada kroz razvoj sistema kvalifikacija, uvođenju inovativnih i inkluzivnih nastavnih praksi, opremanju škola modernim nastavnim pomagalima.
Finansijska pomoć se od 2007. godine do danas pruža kroz Instrument za pretpristupnu pomoć (IPA) koji ima za cilj da pomogne Srbiji da se pripremi za preuzimanje i efikasno sprovođenje obaveza svog budućeg članstva u EU.
Pored donacija datih kroz programe u kojima je resorno ministarstvo (Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja) glavni korisnik, dodatna pomoć je pružena obrazovnom sektoru kroz druge programe, poput nedavno završenog programa EVROPSKI PROGRES, koji se nastavlja kroz aktuelni EUPRO program, Programa prekogranične saradnje, i mnogih drugih inicijativa manjeg obima.
PODRŠKA EU
Republika Srbija je 2019. godine postala punopravna članica programa Erasmus +, tzv. programska zemlja, s pravom učešća u svim programskim komponentama. Novi program Erasmus+ od 2021. do 2027. godine obuhvata sve postojeće EU programe u oblasti obrazovanja, omladine i kulture i otvara nove mogućnosti srpskim studentima i mladima. Od početka ovog programa, Srbija je vodeća zemalja u regionu po broju odobrenih projekata, sredstava i broju učesnika u projektima mobilnosti.
Od 2001. godine, obrazovne ustanove i omladinske organizacije učestvuju u projektima vrednim više od 128 miliona EUR, zahvaljujući programu Erasmus+ i njegovim prethodnicima (Tempus, Erasmus Mundus, Celoživotno učenje, itd.). Od 2014. godine obrazovne ustanove i omladinske organizacije su koordinatori ili partneri u projektima vrednim više od 95 miliona EUR. Više od 16,000 pojedinaca bilo je na razmenama u zemljama članicama Erasmus+ programa, a preko 4,500 učesnika iz drugih zemalja boravilo je u Srbiji.