Reagovanje na nasilje i diskriminaciju u školama

U svakoj pojedinačnoj situaciji nasilja koje se događa u školskom okruženju postupa ustanova obrazovanja i vaspitanja, odnosno Tim škole za zaštitu od diskriminacije, nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja. Pored toga, ustanova je dužna da preduzme mere u okviru svojih nadležnosti ili uključi druge nadležne insititucije uvek kada postoji sumnja ili saznanje da dete i učenik trpi nasilje, zlostavljanje i zanemarivanje, bez obzira na to gde se ono dogodilo, gde se događa ili gde se priprema.

Odgovor na nasilje, zlostavljanje i zanemarivanje čine mere i aktivnosti kojima se ono zaustavlja, osigurava bezbednost učesnika (onih koji trpe, čine ili svedoče), smanjuje rizik od ponavljanja, ublažavaju posledice za sve učesnike i prate efekti preduzetih mera.

Kako prijaviti nasilje i diskriminaciju u školama

U slučaju sumnje ili saznanja o situacijama nasilja nad decom/učenicima ili  situacijama diskriminatornog ponašanja nad licem u obrazovno-vaspitnim ustanovama potrebno je da se roditelj, odnosno drugi zakonski zastupnik, obrati zaposlenima u ustanovi (vaspitaču/nastavniku/stručnom saradniku/direktoru) u pisanoj formi.

Tim za zaštitu blagovremeno razmatra prijave situacija nasilja i rizičnog ponašanja dece/učenika, prikuplja relevantne informacije, procenjuje nivo vršnjačkog nasilja i preduzima propisane mere u cilju zaštite deteta/učenika.

Ukoliko roditelj, odnosno drugi zakonski zastupnik ima sumnju da ustanova blagovremeno ne preduzima aktivnosti u zaštiti dece/učenika od nasilja i diskriminacije ili da ne postupa u skladu sa zakonskom procedurom u oblasti zaštite od nasilja u sistemu obrazovanja, može se obratiti:

  1. Nadležnoj školskoj upravi, organizacionoj jedinici Ministarstva prosvete. Kontakte školskih uprava možete pogledati OVDE.
  2. Prosvetnoj inspekciji Ministarstva prosvete:

Putem Nacionalne platforme „Čuvam te“ omogućeno je da svaki građanin može prijaviti nasilje ili diskriminaciju koja uključuje decu.

Za savetovanje u vezi sa procedurama zaštite od nasilja i diskriminacije možete se obratiti Sektoru za prevenciju i zaštitu od nasilja i inkluziju osetljivih grupa u obrazovanju:

Telefon: 011/3619-526

Email: zastitaodnasilja@prosveta.gov.rs

0

SAVETNIKA SPOLJNIH SARADNIKA U OBLASTI ZAŠTITE OD NASILJA

0

ZAPOSLENIH POHAĐALO OBUKE O ZAŠTITI OD NASILJA U 2023/24.

Loading