Važna obaveštenja
Potreba produbljivanja matematičkog obrazovanja u okviru opšteg, gimnazijskog obrazovanja, uočena je pre više od 50 godina, kada su i formirana prva odeljenja za učenike posebno talentovane za matematiku.
Kao što je i istakao jedan od začetnika ove ideje, profesor Vojin Dajović:
Jasno je da je prilikom strukturiranja sadržaja opšteg obrazovanja trebalo (i treba) imati u vidu ceo jedan spektar nauke, kulture i specifičnosti društvenog razvoja, a u tom spektru sve značajnije mesto zauzimaju fundamentalne nauke; …pritom se matematika sve više koristi u drugim naukama, tako da se s pravom moglo i može govoriti o matematizaciji nauka. Samim tim, matematičko obrazovanje ne može ostati po strani od razvitka savremene nauke i tehnološke revolucije bilo kojeg stepena, koja je nastala i razvija se u prvom redu blagodareći korišćenju kompjutera u nauci, tehnici, ekonomiji, privredi, organizovanju proizvodnje, zdravstvu itd. a time i matematičko obrazovanje dobija još jednu novu dimenziju.“
Specifičnost Plana nastave i učenja za gimnazije za učenike sa posebnim sposobnostima za matematiku je u tome što će učenici za četiri godine imati ukupno 1152 časa iz matematičkih predmeta (analize sa algebrom, geometrije, linearne algebre i analitičke geometrije, verovatnoće i matematičke statistike i numeričke matematike), što je mnogo više nego u ostalim gimnazijskim smerovima.
Pored toga, imaće i 790 časova računarske grupe predmeta (računarstvo i informatika i programiranje i programski jezici), od kojih su 358 časova posvećeni vežbama koje učenici rade u manjim grupama. Takođe u toku četiri godine učenici će imati i 539 časova fizike, od kojih su 54 časa posvećena laboratorijskim vežbama, koje učenici realizuju u manjim grupama.
Ovakav broj časova, sadržaji koji se izučavaju, stručni nastavnici i opremljene škole stvaraju uslove da maturanti postanu izuzetno efikasni studenti na srodnim fakultetima (Elektrotehnički fakulteti, Matematički, Fizički, Mašinski, Građevinski, Fakultet organizacionih nauka…) na kojima se izučava matematika, informatika, inženjerske nauke, prirodne nauke. Pri tome, ne samo da se učenicima ne uskraćuje prohodnost i na studijske programe iz sasvim drugih oblasti, već im se znatno povećava efikasnost studiranja i na ovim fakultetima.
Prednost školovanja u ovim specijalizovanim odeljenjima je:
- u tome što je broj učenika u odeljenju ograničen na 20, što omogućava efikasniji rad na časovima;
- što se posebna pažnja posvećuje odabiru nastavnog kadra, uz uvažavanja osnovnog principa da je „talentovanom učeniku neophodan nadareni profesor“ (veliki broj profesora koji realizuju nastavu su doktori nauka);
- realizacija dvosmerne saradnje sa univerzitetom i odgovarajućim institutima (profesori sa fakulteta i instituta realizuju nastavu u ovim odeljenjima, a s druge strane, pojedine nastavne aktivnosti se realizuju u laboratorijama fakulteta i instituta);
- poseban plan i program nastave i učenja kroz koji se nastava matematike, informatike i fizike izvodi na izuzetno visokom nivou i to kroz različite oblike nastave, od klasičnih do savremenih, uključujući i mentorsku nastavu;
- težnja da se kod učenika razvija aktivan odnos prema znanju, povezivanju različitih predmeta i sadržaja, da se stimuliše kritički i stvaralački duh, da se ističu visoke moralne, naučne i opštecivilizacijske vrednosti;
Na časovima Matematike najviše prostora posvećuje se radu na razvijanju logičko-kombinatornog razmišljanja i algoritamskom rešavanju problema, produbljavanju znanja iz geometrije i algebre, kao i sticanju osnovnih znanja o algebarskim strukturama, neprekidnosti, konvergenciji, diferencijalnom i integralnom računu, linearnim prostorima, verovatnoći i statistici.
Izučavajući predmet Analiza sa algebrom učenici će ovladati osnovama matematičke analize, algebre, teorije skupova i teorije brojeva, pri čemu će steći komptencije za shvatanje zakonitosti i rešavanje raznih problema iz oblasti matematike i prirodnih nauka i pripremiti se za nastavak obrazovanja i osposobiti se da prepoznaju i objasne razne pojave u prirodi i društvu, razvijajući istraživački duh i prenose ideje iz jedne u drugu oblast matematike.
Izučavanje predmeta Geometrija doprineće unapređivanju i razvoju deduktivnog i induktivnog razmišljanja, kao i razvoju mentalnih sposobnosti i svestrnijem pogledu na svet.
Gimnazije koje upisuju odeljenja koja će pohađati učenici sa posebnim sposobnostima za matematiku u školskoj 2024/2025. godini su:
- Gimnazija sa domom učenika za talentovane učenike „Boljai“, Senta, na mađarskom jeziku
- Gimnazija „Jovan Jovanović Zmaj“, Novi Sad
- Matematička gimnazija, Beograd
- Prva kragujevačka gimnazija Kragujevac
- Valjevska gimnazija, Valjevo
- Gimnazija, Kraljevo
- Gimnazija „Svetozar Marković“, Niš
Za upis u odeljenja koja ostvaruju nastavni plan i program za gimnaziju za učenike sa posebnim sposobnostima za matematiku, kandidati polažu prijemni ispit na kome rešavaju test iz matematike. Test se polaže u skladu sa opštim standardima postignuća za kraj obaveznog obrazovanja.
U nastavku možete preuzeti testove i rešenja testova iz matematike, iz predhodnih godina, koji sadrže zadatke iz matematike sa naprednog nivoa:
- Test za Matematičku gimnaziju i učenike koji polažu za upis u odeljenja za učenike sa posebnim sposobnostima za matematiku, koji sadrži zadatke iz matematike sa naprednog nivoa – 2023.
- Rešenje Testa za Matematičku gimnaziju i učenike koji polažu za upis u odeljenja za učenike sa posebnim sposobnostima za matematiku – 2023.
- Test za Matematičku gimnaziju i učenike koji polažu za upis u odeljenja za učenike sa posebnim sposobnostima za matematiku, koji sadrži zadatke iz matematike sa naprednog nivoa – 2022.
- Rešenje Testa za Matematičku gimnaziju i učenike koji polažu za upis u odeljenja za učenike sa posebnim sposobnostima za matematiku – 2022.
- Test za Matematičku gimnaziju i učenike koji polažu za upis u odeljenja za učenike sa posebnim sposobnostima za matematiku, koji sadrži zadatke iz matematike sa naprednog nivoa – 2021.
- Rešenje Testa za Matematičku gimnaziju i učenike koji polažu za upis u odeljenja za učenike sa posebnim sposobnostima za matematiku 2021.
- Test za Matematičku gimnaziju i učenike koji polažu za upis u odeljenja za učenike sa posebnim sposobnostima za matematiku, koji sadrži zadatke iz matematike sa naprednog nivoa – 2020.
- Rešenje Test za Matematičku gimnaziju i učenike koji polažu za upis u odeljenja za učenike sa posebnim sposobnostima za matematiku – 2020.