Učenički smeštaj i ishrana
Važna obaveštenja
U skladu sa Zakonom o učeničkom i studentskom standardu, učenici srednjih škola u Srbiji ostvaruju pravo na smeštaj i ishranu u ustanovama studentskog smeštaja.
U skladu sa konkursom koji Ministarstvo raspisuje na godišnjem nivou pravo na smeštaj i ishranu u ustanovi za smeštaj i ishranu učenika imaju učenici srednjih škola čiji je osnivač Republika Srbija, autonomna pokrajina ili jedinica lokalne samouprave, koji su prvi put upisani u određeni razred u tekućoj školskoj godini, čije se školovanje finansira iz budžeta Republike Srbije, koji imaju državljanstvo Republike Srbije i čije prebivalište nije u sedištu škole koju pohađaju.
Učenici srednjih škola mogu boraviti u objektima ukupno 62 učenička doma.
Za ishranu, smeštaj i vaspitni rad oko 11.000 učenika u ustanovama učeničkog standarda iz budžeta Ministarstva prosvete izdvaja se više od 1.5 milijardi dinara.
Zahvaljujući tome, za uslugu smeštaja, ishrane i vaspitnog rada na mesečnom nivou, u učeničkom domu, učenik plaća regresiranu cenu od 7.490 do 10.190 dinara, u zavisnosti od kategorije smeštaja.
Pravo na smeštaj i ishranu u ustanovi za smeštaj i ishranu učenika u Republici Srbiji , imaju učenici srednjih škola čiji je osnivač Republika Srbija, autonomna pokrajina ili jedinica lokalne samouprave, koji su prvi put upisani u određeni razred u tekućoj školskoj godini, čije se školovanje finansira iz budžeta Republike Srbije, koji imaju državljanstvo Republike Srbije i čije prebivalište nije u sedištu škole koju pohađaju.
- Pravo na smeštaj i ishranu u ustanovi mogu da ostvare i učenici koji imaju državljanstvo države u regionu, pod uslovima iz stava 1. ove tačke, osim uslova koji se odnosi na državljanstvo Republike Srbije.
- Učenici iz osetljivih društvenih grupa ostvaruju pravo na smeštaj i ishranu pod uslovima iz stava 1. ove tačke i primenom blažih kriterijuma.
Ispunjavanje uslova za prijem u ustanovu kandidati dokazuju odgovarajućom originalnom dokumentacijom, odnosno overenim fotokopijama.
Domovi učenika srednjih škola, škole sa domom učenika i studentski centri koji primaju učenike
Ukupan kapacitet domova učenika u Republici Srbiji: 11555 mesta za učenike i 656 mesta za studenate
Ustanove u okviru svojih smeštajnih kapaciteta – do 10% od raspisanog broja, namenski opredeljuju za smeštaj i ishranu učenika iz osetljivih društvenih grupa.
Prijavljivanje kandidata na konkurs obaviće se u sledećim rokovima:
– za prvu raspodelu – od 1. do 12. jula 2024. godine,
– za preostala slobodna mesta – od 26. do 28. avgusta 2024. godine,
– za osetljive društvene grupe, za one koji nisu dobili smeštaj u
prvoj raspodeli – od 26. do 28. avgusta 2024. godine.
Napomena: Učenici koji prema pravilnicima o nastavnom planu i programu stručnih predmeta srednjeg stručnog obrazovanja imaju obavezu obavljanja profesionalne prakse koja se brojčano ocenjuje i ulazi u ukupan prosek ocene, obavezni su da se prijave u prvoj raspodeli od 1. do 12. jula 2024. godine, a njihovo rangiranje obaviće se u drugoj raspodeli, kada dostavljaju svedočanstva. Učenicima, koji se ne prijave u periodu od 1. do 12. jula 2024. godine, neće se naknadno primati prijave.
Kandidat prilikom prijavljivanja na konkurs, uz prijavu na konkurs, podnosi ustanovi sledeću konkursnu dokumentaciju (originalna dokumenta ili overene fotokopije):
- javne isprave o završenoj osnovnoj školi (svedočanstva o završenim razredima od V do VIII i uverenje o obavljenom završnom ispitu) i potvrda o upisu u srednju školu (za učenike koji su upisani u I razred srednje škole),
- svedočanstvo o završenom prethodnom razredu srednje škole (za učenike koji su upisani u II, III ili IV razred srednje škole),
- uverenje o prihodima po članu porodice od 1.1. do 31.3. tekuće godine, izdato od strane nadležnog opštinskog organa iz mesta prebivališta gde njegov roditelj odnosno staratelj ima prebivalište (da prebivalište nije menjano šest meseci pre objavljivanja konkursa),
- diplomu i druge nagrade sa učešća na takmičenjima učenika, koja se nalaze u kalendaru takmičenja učenika (u organizaciji Ministarstva prosvete) u prethodno završenom razredu,
- potvrdu o vladanju u ustanovi – domu učenika, tokom prethodne školske godine, odnosno nagrade i pohvale za učešće u aktivnostima i izrečene vaspitno-disciplinske mere (za učenike koji su upisani u II, III ili IV razred srednje škole).
Neblagovremene, nepotpune i od neovlašćenog lica podnete prijave na konkurs, neće se razmatrati.
Učenik prilikom useljenja u ustanovu dostavlja lekarsko uverenje, u skladu sa propisima koji regulišu oblast zdravstvene zaštite i zdravstvenog osiguranja, o opštem zdravstvenom stanju, sa naznakom da je učenik psiho-fizički sposoban za samostalan boravak u ustanovama kolektivnog smeštaja (ne starije od 15 dana) i izvod iz matične knjige rođenih.
Nakon isteka roka za prijavljivanje na konkurs, shodno dostavljenoj dokumentaciji, utvrđuje se redosled kandidata za prijem u ustanovu na osnovu uspeha ostvarenog u prethodnom školovanju i socijalno-ekonomskog statusa porodice, i to:
1.Uspeh ostvaren u prethodnom školovanju
1) opšti uspeh od V do VIII razreda osnovne škole (za učenike I razreda srednje škole) – iskazuje se brojem bodova tako što se opšti uspeh od V do VIII razreda pomnoži sa brojem 7;
2) opšti uspeh iz prethodno završenog razreda srednje škole (za učenike ostalih razreda srednje škole) – iskazuje se brojem bodova tako što se opšti uspeh iz prethodno završenog razreda pomnoži sa brojem 7 i dodaju 3 boda;
3) rezultati postignuti na takmičenjima učenika VIII razreda osnovne škole (za učenike I razreda srednje škole), odnosno rezultati postignuti na takmičenjima učenika iz prethodno završenog razreda srednje škole (za učenike ostalih razreda srednje škole) – vrednuju se tako što se kandidatu koji je osvojio prvo mesto na međunarodnom i republičkom takmičenju, koje se nalazi u kalendaru takmičenja učenika, dodaje 5 bodova, za osvojeno drugo mesto 4 boda, a za osvojeno treće mesto 3 boda;
4) vladanje učenika u domu učenika u prethodnoj školskoj godini (za učenike II, III i IV razreda srednje škole) – vrednuje se tako što se kandidatu koji je za ukupan rad i aktivnosti u domu učenika prethodne školske godine nagrađen ili pohvaljen, dodaju do 3 boda.
Za izrečenu vaspitno-disciplinsku meru u prethodnoj školskoj godini učeniku se umanjuje ukupan broj bodova, i to za:
- ukor pred isključenje iz doma učenika – 4 boda,
- isključenja iz doma učenika – 5 bodova.
Učeniku za izrečenu vaspitno-disciplinsku meru, za težu povredu obaveza u prethodnoj školskoj godini, oduzima se pravo na posebno rangiranje u okviru namenski opredeljenih kapaciteta ustanove u roku utvrđenim konkursom.
2. Socijalno-ekonomski status porodice
Socijalno-ekonomski status porodice utvrđuje se na osnovu proseka ukupnih mesečnih prihoda po članu porodice učenika, za period januar-mart tekuće godine.
Broj bodova za prosek ukupnih mesečnih prihoda po članu porodice učenika za period januar-mart tekuće godine iznosi:
- od 80 do 99% od prosečne zarade bez poreza i doprinosa po zaposlenom u Republici Srbiji – 1 bod;
- od 60 do 79% od prosečne zarade bez poreza i doprinosa po zaposlenom u Republici Srbiji – 2 boda;
- od 40 do 59% od prosečne zarade bez poreza i doprinosa po zaposlenom u Republici Srbiji – 3 boda;
- od 20 do 39% od prosečne zarade bez poreza i doprinosa po zaposlenom u Republici Srbiji – 4 boda;
- od 00 do 19% od prosečne zarade bez poreza i doprinosa po zaposlenom u Republici Srbiji – 5 bodova.
Prosečna zarada bez poreza i doprinosa po zaposlenom u Republici Srbiji, za period od 1. januara do 31. marta tekuće godine, računa se prema podacima Republičkog zavoda za statistiku.
Rangiranje
Kandidati koji su podneli prijavu sa potpunom konkursnom dokumentacijom rangiraju se prema ukupnom broju bodova ostvarenim po svim osnovama koje se vrednuju za prijem u odgovarajuću ustanovu.
Rangiranje se vrši na osnovu dostavljene dokumentacije.
NAPOMENA: Rangiranje kandidata bez potpune konkursne dokumentacije koji prema Pravilniku o nastavnom planu i programu stručnih predmeta stručnog obrazovanja („Službeni glasnik RS – Prosvetni glasnik“, broj 6/12) imaju obavezu obavljanja profesionalne prakse koja se brojčano ocenjuje i ulazi u ukupan prosek ocene, rangiraće se od 26. do 28. avgusta.
Prednost u rangiranju
Kada veći broj kandidata od broja predviđenog za prijem u ustanovu ostvari isti broj bodova, prednost u rangiranju, do broja predviđenog za upis, ima kandidat:
- bez jednog ili bez oba roditelja,
- koji ima veći broj bodova po osnovu opšteg uspeha u prethodnom školovanju,
- koji po osnovu socijalno-ekonomskog statusa ima manja primanja po članu domaćinstva;
- koji je za svoj rad i aktivnosti u domu učenika prethodne školske godine nagrađen ili pohvaljen odlukom pedagoškog veća.
Prigovor na rang listu
Rang listu kandidata za smeštaj (preliminarna lista) utvrđuje ustanova, odnosno komisija koju obrazuje direktor, i ona je dužna da stavi na uvid zainteresovanom učeniku, njegovom roditelju ili staratelju podatke vezane za sprovođenje postupka po raspisanom konkursu za smeštaj učenika u ustanovi, u skladu sa zakonom.
U ustanovama čije je sedište na teritoriji jedinice lokalne samouprave u kojoj je jezik nacionalne manjine u službenoj upotrebi, rang lista kandidata za smeštaj utvrđuje se po pribavljenom mišljenju nacionalnog saveta nacionalne manjine.
Ako nacionalni savet, i pored uredno dostavljenog zahteva ustanove, u roku od pet dana ne dostavi mišljenje, rang lista kandidata utvrđuje se bez pribavljenog mišljenja.
Svaki kandidat ima pravo prigovora na rang listu u roku od osam dana od dana njenog objavljivanja na oglasnoj tabli, odnosno na internet adresi ustanove.
Ustanova, odnosno komisija dužna je da o svim prigovorima odluči u roku od osam dana od dana isteka roka za isticanje prigovora, nakon čega objavljuje konačnu rang listu kandidata za smeštaj.
Ustanova, odnosno komisija ne objavljuje javno, na rang listi, sledeće lične podatke o učenicima: jedinstveni matični broj građana učenika, adresu njihovog stanovanja, broj telefona, kao i naročito osetljive podatke o učenicima.
Odlučivanje
Odluku o pravu na smeštaj donosi direktor ustanove, na osnovu konačne rang liste, najkasnije u roku od tri dana od dana isteka roka za odlučivanje o prigovorima učenika.
Odluka direktora je konačna.
Ustanova objavljuje odluku na svojoj oglasnoj tabli i na internet adresi.
Učenik koji je smešten u ustanovu ima pravo i na ishranu.
Smeštaj
Na osnovu broja bodova na konačnoj rang listi ustanova vrši raspoređivanje kandidata po objektima, odnosno sobama.
Smeštaj učenika organizuje se odvojeno prema polu i uzrastu, u skladu sa mogućnostima ustanove.
Učenik je dužan da prilikom useljenja u ustanovu dostavi:
- lekarsko uverenje o zdravstvenom stanju, u skladu sa tačkom 4. ovog konkursa (uverenje o opštem zdravstvenom stanju, sa naznakom da je zdravstveno sposoban za samostalan boravak u kolektivnm smeštaju – ne starije od 15 dana,
- izvod iz Matične knjige rođenih.
Učeniku se obezbeđuje smeštaj i ishrana u ustanovi dok traje redovna nastava.
Učenik, njegov roditelj ili staratelj učestvuju u finansiranju dela troškova smeštaja i ishrane u ustanovi.
O smeštaju i ishrani učenika u ustanovi, zaključuje se ugovor sa roditeljem, odnosno starateljem učenika.
Kandidati iz osetljivih društvenih grupa, koji prema redosledu na konačnoj rang listi nisu dobili smeštaj u prvoj raspodeli, imaju pravo da u roku iz tačke 3. ovog konkursa (od 26. do 28. avgusta 2024. godine) podnesu zahtev ustanovi da se posebno rangiraju u okviru namenski opredeljenih kapaciteta ustanove.
Uz zahtev kandidat podnosi dokumentaciju kojom dokazuje pripadnost osetljivoj društvenoj grupi, i to:
- iz materijalno ugrožene porodice – rešenje Centra za socijalni rad da su primaoci stalne socijalne pomoći /overena fotokopija/,
- učenici bez roditeljskog staranja – potvrda da su na evidenciji Centra za socijalni rad ili umrlice preminulih roditelja,
- iz jednoroditeljskih porodica – izvod iz matične knjige umrlih za preminulog roditelja ili izvod iz matične knjige rođenih učenika,
- iz romske nacionalne manjine – potvrda Nacionalnog saveta romske nacionalne manjine, odnosno Kancelarije za inkluziju Roma,
- lica čiji su roditelji nestali ili su kidnapovani na teritoriji Kosova i Metohije i na teritoriji republika bivše SFRJ – potvrda odgovarajućeg udruženja porodica kidnapovanih i nestalih lica,
- izbeglice i raseljena lica – potvrda da se korisnik nalazi u evidenciji o izbegilim ili raseljenim licima (pribavlja se u Komeserijatu za izbeglice i migracije RS, a preko Povereništva za izbeglice sa teritorije Opštine prebivališta),
- povratnici po sporazumu o readmisiji i deportovani učenici – potvrda MUP-a;
- blizanci (čiji je brat/sestra blizanac ostvario pravo na smeštaj) – izvod iz matične knjige rođenih,
- učenici koji se školuju za obrazovni profil za deficitarno zanimanje, učenici koji se školuju za obrazovne profile dualnog obrazovanja – ugovor o stipendiranju sa socijalnim partnerima.
Za svaku osetljivu društvenu grupu formira se posebna rang lista, na osnovu bodova iz konačne redovne rang liste.
Kandidati iz osetljivih društvenih grupa biće proporcionalno zastupljeni /rangirani/ u odnosu na broj prijavljenih, i to do 10% namenski opredeljenih kapaciteta ustanove.
Vaspitni rad u ustanovi ostvaruje se na srpskom jeziku.
Kod ustanova koje vaspitni rad ostvaruju na jezicima nacionalnih manjina to je posebno naznačeno u tački 2. konkursa, uz podatke o ustanovi.
NAPOMENA: Za sva bliža obaveštenja u vezi sa sprovođenjem ovog konkursa, kao i o pravima i obavezama učenika radi smeštaja u ustanovi zainteresovana lica mogu se obratiti ustanovama, na adrese i telefone koji su navedeni u tački 2. ovog konkursa.
11.833
MESTA U UČENIČKIM DOMOVIMA
30
UČENIČKIH DOMOVA
32
ŠKOLE SA DOMOM UČENIKA