
6. dijalog obrazovnih politika Kina – CIEZ
Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Mladen Šarčević boravio je u Narodnoj Republici Kini od 27. maja do 2. juna 2018. U okviru posete ministar je učestvovao na 6. Dijalogu obrazovnih politika Kina-CIEZ, univerzitete i stručne škole i prisustvovao svečanosti otvaranja Kancelarije za razvoj srpsko-kineske saradnje u Vendžou.
Šesti Dijalog okupio je oko 200 učesnika iz Kine i zemalja centralne i istočne Evrope, predstavnika resornih ministarstava i obrazovnih institucija.
Učesnicima je dobrodošlicu poželeo zamenik ministra obrazovanja NR Kine Tien Sueđun, koji je naveo da održavanje ovogodišnjeg Dijaloga u godini 40. jubileja od početka kineskih privrednih reformi i ere otvaranja prema svetu, započetih upravo u Šendženu, nosi veliki značaj odražavajući otvorenost Kine da uči od drugih što je osobina koja ima pokretačku snagu za primenu novih reformi i inovacija. Kina i CIEZ treba da se dopunjavaju u svojim prednostima i karakteristikama obrazovnog sistema, da snažno unapređuju saradnju u oblasti visokog obrazovanja, inovacija i preduzetništva, stručnog obrazovanja, školskog sporta, učestvujući tako i u zajedničkoj izgradnji „Pojasa i puta“ i mehanizmu saradnje Kina-CIEZ, rekao je Tien.
U osvrtu na prethodno održani Dijalog u Novom Sadu, ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Mladen Šarčević je izneo kratak pregled koraka koji su preduzeti u Srbiji na polju reforme obrazovanja, među kojima su digitalizacija i internacionalizacija obrazovnog sistema uvršteni u prioritetne aktivnosti.
Na marginama Dijaloga, ministar Šarčević sastao se zamenikom kineskog ministra obrazovanja. Tien je pohvalio uspeh koji je ostvario 5. Dijalog održan u Novom Sadu prošle godine i visoko ocenio zalaganje Srbije koje se ugleda učešćem na najvišem nivou. Šarčević je naveo da je Ministarstvo započelo proces internacionalizacije obrazovanja u okviru kojeg je planirano i otvaranje međunarodnog centra u Sremskim Karlovcima po uzoru na svetske univerzitetske komplekse gde će se pohađati najkvalitetniji studijski programi srpskih fakulteta na engleskom jeziku. Predložio je organizovanje takmičenja iz oblasti ekonomije i biznisa srpskih i kineskih, koje bi se kasnije proširilo i na ostale CIEZ.