
Milićević sa direktorima škola o platformi „Čuvam te“
Vršilac dužnosti ministra prosvete Đorđe Milićević na skupu u Aranđelovcu povodom obuke direktora škola za korišćenje Platforme „Čuvam te“ rekao je da obuke na platformi do sada pohađalo blizu 38.100 zaposlenih, 17.500 učenika i 5.050 roditelja. Na skupu su se obratili i ministar informisanja i telekomunikacija, Mihailo Jovanović i ministarka za brigu o porodici i demografiju Darija Kisić .
Ministarstvo prosvete je od samog početka intenzivno učestvovalo u kreiranju edukativnih sadržaja i obuka na platformi. Do sada smo pripremili 13 obuka koje pokrivaju teme prevencije i procedure postupanja škola u situacijama vršnjačkog nasilja, digitalnog, porodičnog, trgovine ljudima, zaštite dece sa smetnjama u razvoju i invaliditetom, saradnja policije i škola u prevenciji, obuka za zaposlene u vrtićima, uloga porodice“, naveo je ministar Milićević.
On istakao da je Vlada Republike Srbije prepoznala „potrebe svih naših resora u oblasti zaštite od vršnjačkog nasilja i izradila Nacionalnu platformu „Čuvam te“ upravo sa ciljem jačanja i koordinisanog delovanja svih nadležnih sistema u sprečavanju nasilja“.
Ministar je podsetio da je Nacionalna platforma počela sa radom još u aprilu 2021. godine, kada je pušten u rad deo platforme koji se odnosi na informisanje i edukaciju učenika, roditelja i zaposlenih u ustanovama sistema obrazovanja u oblasti zaštite od nasilja.
Svesni smo da se kroz sistem obrazovanja prelamaju različiti društveni problemi -problemi vrednosnog sistema, porodično nasilje i drugi oblici rizičnog ponašanja, ali isto tako znamo da sistem obrazovanja ne može da pruži odgovarajući odgovor bez podrške drugih sistema. Kada govorimo o vršnjačkom nasilju, moramo naglasiti da je reč o složenom društvenom fenomenu u čijoj prevenciji i zaštiti je neophodno postupanje svih nas, svih nadležnih sistema i ustanova, svakog pojedinca i celokupne zajednice“, istakao je ministar.
On je naglasio da je Ministarstvo prosvete u prethodnom periodu intenzivno radilo na unapređivanju zakonske regulative u oblasti zaštite od nasilja i podsetio da je tokom novembra meseca 2022. godine Ministarstvo prosvete formiralo Radnu grupu za prevenciju i sprečavanje nasilja u sistemu obrazovanja i vaspitanja koju su činili predstavnici svih nadležnih institucija iz sistema socijalne i zdravstvene zaštite, policije, tužilaštva, kao i predstavnici reprezentativnih sindikata.
Ministar je naveo da su u skladu sa zaključcima Radne grupe urađene su izmene i dopune zakonske i podzakonske regulative, te da je izmena zakonske regulative u procesu usvajanja.
On je poručio da će Ministarstvo nastaviti intenzivno da radi na jačanju vaspitne uloge škola, razvijanju preventivnih resursa i na unapređivanju kapaciteta zaposlenih za pružanje podrške učenicima i saradnje sa roditeljima.
Ovaj posao mi u Ministarstvu ne možemo da radimo sami i on nema smisla ukoliko vi niste uključeni i posvećeni svim ovim procesima. Zato smatram da je današnji sastanak izuzetno važan i da sve škole neizostavno moraju da budu deo Platforme „Čuvam te“ , kazao je Milićević i zahvalio zaposlenima u školama Vladi Republike Srbije, Kancelariji za informacione tehnologije i elektronsku upravu, kao i svim nadležnim ministarstvima koju učestvuju u radu ove Platforme.
Republika Srbija ima nultu toleranciju na svaki oblik nasilja, a u borbi protiv nasilja svi treba da budu složni i udruženi. Bezbednost dece jeste i treba da nam bude prioritet svima i zato su sve naše aktivnosti usmerene ka povećanju stepena njihove bezbednosti. Ova platforma je još jedan u nizu koraka države kojim pokazuje da želi da zaštiti svakog građanima, a posebno decu“, rekla je ministarka Darija Kisić Tepavčević i pozvala centre za socijalni rad da blagovremeno unose sve prijave nasilja na platformu „Čuvam te“ i da reaguju odmah po svakoj prijavi.
Ministar Mihailo Jovanović rekao je da Vlada Republike Srbije, na čelu sa predsednicom Vlade Anom Brnabić, je 2021. godine, pustila u rad platformu ,,Čuvam te“, prvu Nacionalnu platformu za prevenciju i zaštitu od vršnjačkog nasilja u Srbiji.
Ova platforma je jedinstveno i pouzdano mesto gde svi građani, deca i nastavnici mogu da se informišu i nađu odgovore i savete za različite situacije u razvoju, usmeravanju i podršci deci, kao i da izvrše onlajn prijavu nasilja. U tu svrhu smo umrežili oko 2.700 entiteta – sve osnovne i srednje škole, centre za socijalni rad i službe socijalne zaštite, policijske stanice, zdravstvene ustanove, nadležne resorne inspekcije i osnovna i viša javna tužilaštva.
Do sada je organizovano više onlajn obuka za ustanove obrazovanja i vaspitanja, kao i centre za socijalni rad, a danas opet idemo korak dalje i organizujemo prvu obuku uživo za zaposlene u javnim institucijama koji rade na platformi kako bi potencijalne prijave još brže rešavali, kako bi država efikasnije delovala i sprečavala svaki oblik nasilja“.