
Aneksi Memoranduma o saradnji u oblasti izdavanja udžbenika na jeziku i pismu nacionalne manjine
Ministar prosvete, nauke i tehnološkog Mladen Šarčević, Dragoljub Kojičić, direktor Zavoda za udžbenike i predstavnici 7 nacionalnih saveta nacionalnih manjina (bošnjačke, bugarske, mađarske, rumunske, rusinske, slovačke i hrvatske) potpisali su danas anekse Memoranduma o saradnji u oblasti izdavanja udžbenika na jeziku i pismu nacionalne manjine. Aneksi se odnose na pripremu i štampu nedostajućih udžbenika za sledeću 2017/18 školsku godinu. Sa nacionalnim savetom albanske nacionalne manjine takođe će biti potpisani aneks sa istim uslovima, kad počne realizacija Memoranduma.
„Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja je posvećeno naporima da obezbedi svakom učeniku kvalitetno školovanje i učenje, pre svega, na maternjem jeziku. Danas dopunjavamo martovske memorandume i ovim smo zapravo zaokružili aktivnost koju mi ovde zovemo nedostajući udžbenici za osnovnu školu, a odnosi se na one manjine koje imaju celokupnu nastavu na svom maternjem jeziku u osnovnoj školi. Puno poštovanje ljudskih prava u obrazovanju, sa posebnim naglaskom na promociju interkulturalnosti i podsticanje čuvanja nacionalnog identiteta, tradicije i kulture, glavne su smernice politike koje vodi ovo Ministarstvo“, rekao je ministar Šarčević.
U cilju potpune implementacije Akcionog plana za pregovaračko poglavlje 23 posebnog Akcionog plana za ostvarivanje prava nacionalnih manjina, ministarstvo je 24. marta 2016. godine iniciralo potpisivanje Memoranduma o saradnji u oblasti izdavanja udžbenika na jeziku i pismu nacionalne manjine. Ovi memorandumi potpisani su između Ministarstva, Zavoda za udžbenike i predstavnika 8 nacionalnih saveta nacionalnih manjina, mađarske, rumunske, rusinske, bugarske, hrvatske, bošnjačke i slovačke, dok je sa predstavnicima Nacionalnog saveta albanske nacionalne manjine Memorandum je potpisan u avgustu 2016. godine. Memorandumom je definisano da za svaku narednu školsku godinu nacionalni saveti nacionalnih manjina dostavljaju listu prioritetnih udžbenika za sledeću školsku godinu.
Prema aneksima predviđeno je obezbeđivanje dodatnih 84 naslova, i to: 25 na bosanskom jeziku i pismu, bugarskom 12, hrvatskom 18, mađarskom 3, rumunskom 5, rusinskom 5 i slovačkom 16.