
Delegacija Ministarstva prosvete na ISSA konferenciji u Sofiji
Delegacija Ministarstva prosvete Republike Srbije, iz Sektora za predškolsko i osnovno obrazovanje i vaspitanje, u sastavu Ljiljana Marolt, Ljiljana Simić i Dragana Jovanović Rajić i pomoćnik Ministra Milan Pašić, na poziv Svetske banke i UNICEF-a, učestvovala je na međunarodnoj ISSA konferenciji, koja se održala u Sofiji u Bugarskoj, od 22. do 24. oktobra 2024. godine.
Ovaj značajan događaj, koji organizuje Međunarodna asocijacija Korak po korak (ISSA), okupio je posle pet godina učesnike iz više od šezdeset zemalja – predstavnike resornih ministarstava, akademske zajednice, praktičara, civilnog sektora, međunarodnih organizacija i partnera angažovanih u oblasti unapređivanja društvene podrške deci na ranom uzrastu i njihovim porodicama.
ISSA konferencija je jedinstvena platforma i zajednica učenja, koja pruža priliku da se čuju predavanja vodećih svetskih stručnjaka za rano detinjstvo, da se podele znanja i iskustva u razvijanju strateških rešenja i koordinisanih politika i programa podrške celovitom razvoju i dobrobiti dece.
Centralna tema konferencije 2024. godine „Potreban je ekosistem ranog detinjstva da bi sva deca napredovala“, prepoznala je okolnosti življenja u sve izazovnijim vremenima u kojima je briga za zaštitu i potvrđivanje važnosti stvaranja uslova za bezbedno, zdravo i srećno detinjstvo hitnije nego ikada. Poslednjih godina, posebno od izbijanja pandemije KOVID-19, nastavka ekonomskih kriza u svetu i razornih posledica ratnih sukoba, u kontekstu brzih promena i neizvesnosti, razotkrivaju se ranjivosti ne samo u različitim društvima već i u sistemima podrške ranom detinjstvu. U tom kontekstu, potrebno je nastaviti sa naporima na građenju održivih sveobuhvatnih politika i mera usmerenih ka unapređivanju dostupnosti, kvaliteta i pravednosti na nivou programa i usluga u zajednici namenjenih deci i njihovim porodicama, odnosno zastupnicima.
Konferencija je bila odlična prilika za razmenu iskustava i primera dobre prakse, a delegacija Ministarstva prosvete je aktivno učestvovala u diskusijama o najnovijim trendovima i inovacijama u predškolskom vaspitanju i obrazovanju i predstavila kao primere dobre prakse, realizovane aktivnosti u Srbiji.
U okviru rada u paralelnim sesijama, delegacija Srbije predstavila je iskustva u reformi sistema predškolskog vaspitanja i obrazovanja, odnosno implementaciji novih Osnova programa predškolskog vaspitanja i obrazovanja sa posebnim osvrtom na rezultate nezavisnih evaluacija kvaliteta rada predškolskih ustanova, kao i sveobuhvatnog programa podrške ustanovama u procesu implementacije nove programske koncepcije.
Predstavljeni su i sistemski mehanizmi za pružanje dodatne podrške u vaspitanju i obrazovanju i značaj inkluzivnog obrazovanja kao strateškog opredeljenja naše zemlje. Takođe, istaknut je i značaj intersektorske saradnje u ovoj oblasti, koje Ministarstvo prosvete ima sa drugim ministarstvima, kao i sa drugim relevantnim partnerima i organizacijama (UNICEF, Svetska banka, naučna zajednica, stručna društva i udruženja, jedinice lokalne samouprave).
Ministarstvo prosvete ističe važnost učešća u ovakvim događajima za unapređivanje sistema predškolskog vaspitanja i obrazovanja u Srbiji i nastavak saradnje sa domaćim i međunarodnim partnerima na polju vaspitanja i obrazovanja dece ranog uzrasta.