Delegacija MPNTR na ministarskom sastanku Platforme Zapadnog Balkana za kulturu, istraživanje i inovacije i obrazovanje i obuke

Delegacija Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja predvođena državnim sekretarima Anamarijom Viček i prof. dr Ivicom Radovićem učestvovala je na ministarskom sastanku Platforme Zapadnog Balkana za kulturu, istraživanje i inovacije i obrazovanje i obuke koji je održan 27. i 28. juna u Tirani, u organizaciji Evropske komisije i Vlade Republike Albanije.

Sastanci na ministarskom nivou bili su prilika za razmenu iskustava i napretka na polju kulture, istraživanja, inovacija i obrazovanja, kao i za planiranje budućih zajedničkih aktivnosti u implementaciji Agende Zapadnog Balkana o inovacijama, istraživanjima, obrazovanju, kulturi, mladima i sportu.

Državni sekretari Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja   predstavili su napredak u oblasti obrazovanja, istraživanja, tehnološkog razvoja i inovacija, kao i preduzete aktivnosti koje se odnose na implementaciju Agende Zapadnog Balkana o inovacijama, istraživanjima, obrazovanju, kulturi, mladima i sportu, s fokusom na oblast obrazovanja, istraživanja i inovacija.

Državni sekretar Anamarija Viček učestvovala je na sastanku s temom  “Učenje za održivost životne sredine”.

„Republika Srbija posebnu pažnju posvećuje temama iz oblasti zaštite životne sredine, a poseban značaj pridaje se ekološkoj pismenosti na svim nivoima obrazovnog procesa“, rekla je ona.

Viček je navela da je u tom smislu značajan i sporazum koji je Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja potpisalo sa Ministarstvom zaštite životne sredine.

„Svaka škola, imajući u vidu, između ostalog, uzrast učenika i sredinu u kojoj se nalazi, kao i složenost sadržaja, u okviru ekološke sekcije, realizuje programske sadržaje i aktivnosti iz oblasti kao što su – „Zaštita i očuvanje prirode“ , „Održivi razvoj i upravljanje otpadom“, „Zaštita voda i zemljišta“, „Klimatske promene, zaštita vazduha i ozona“ i „Zaštita od nejonizujućeg zračenja i buke“.

Kako je dodala, pored navedenih tema, škole su u saradnji sa jedinicama lokalne samouprave realizovale i školske ekološke projekte.

„Projekti su fokusirani na ekološke probleme koji su aktuelni u određenoj lokalnoj samoupravi i na taj način ukazuju na moguća rešenja konkretnog problema“,  objasnila je državni sekretar. Viček je ocenila da je Platforma bila odlična prilika za razmenu mišljenja sa komesarkom Marijom Gabrijel.

Državni sekretar prof. dr Ivica Radović učestvovao je na Platformi posvećenoj inovacijama pod nazivom „Saradnja akademskog i poslovnog sektora u trouglu znanja“

„Veliko mi je zadovoljstvo što sam imao priliku da učestvujem na okruglom stolu o istraživanju i inovacijama u Tirani u organizaciji Evropske komisije. Uveren sam da će ova Platforma unaprediti saradnju na Zapadnom Balkanu u oblasti inovacija“, rekao je Radović.

On je naglasio da Srbija u eri savremenih tehnologija i digitalizacije, nastoji da ojača svoju poziciju u oblasti inovacija i zato sprovodi podsticajne mere.

„Srbija je na vreme prepoznala značaj veštačke inteligencije i prva je zemlja u regionu jugoistočne Evrope koja je usvojila Strategiju razvoja veštačke inteligencije“, kazao je Radović.

On je istakao da su Vlada Srbije i Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja preduzeli značajne korake kada je reč o reformi sistema nauke i istraživanja, a u cilju unapređenja izvrsnosti i njihovog uticaja na ekonomski razvoj.

„Vlada Srbije je u prethodnom periodu usvojila niz strateških dokumenata koji su osnova i pravac za unapređenje inovativne i naučne delatnosti.

Pomenuću samo Strategiju naučnog i tehnološkog razvoja pod nazivom Moć znanja, Strategiju pametne specijalizacije i Strategiju razvoja startap ekosistema Republike Srbije od 2021. do 2025. godine“, rekao je Radović.

U delegaciji Srbije bili su i pomoćnik ministra Aleksandar Jović,  direktorka Fondacije TEMPUS (Nacionalne Erazmus+ agencije)
Marija Filipović Ožegović, direktor SAIGE projekta Viktor Nedović, direktor Inovacionog fonda Ivan Rakonjac.

Pored resornih ministara Zapadnog Balkana, na tri ministarska okrugla stola učestvovali su i visoki predstavnici Saveta za regionalnu saradnju, Francuskog predsedavanja Savetom EU,  KOST asocijacije, Evropske komisije i Zajedničkog istraživačkog centra Evropske unije (JRC). Inače, Platformu zapadnog Balkana za kulturu, istraživanje i inovacije, obrazovanje i obuku zvanično je pokrenula komesarka Marija Gabrijel.

 

 

 

Loading