Ђукић Дејановић на конференцији Мреже жена у полицији
Министарка просвете проф. др Славица Ђукић Дејановић обратила се данас на трећој конференцији Мреже жена у полицији Републике Србије под називом „Од изазова до снаге – Реци НЕ насиљу у свим областима живота“.
Ђукић Дејановић је рекла да Министарство просвете континуирано улаже напоре у унапређивање процедура поступања у области заштите деце, али и свих учесника образовног система од насиља.
Додала је да, иако је измењен читав сет закона, насиље се не може сузбити само добрим законима јер су, како каже, деци модели сви они на које се угледају.
„Модели за васпитање деце, за њихово понашање, однос према животу, емпатију, спремност на дијалог и поштовање различитости се уче од раног детињства“, рекла је Ђукић Дејановић.
Она је казала да су међу младима који завршавају четворогодишње опште опште образовање (гимназије) 58 одсто девојчице, међу онима који завршавају средње стручно образовање 53 одсто, да су међу студентима 57 одсто девојке.
„Овај статистички податак говори колико се инвестира у родну равноправност кроз образовање и даје шансу, рецимо, и женама у полицији, које се образују по модерним порограмима и имају изванредне вештине. Очекујемо да ће такви модели, између осталог, бити и корак напред у смањивању насиља“, рекла је Ђукић Дејановић.
Председник Владе Републике Србије Милош Вучевић изјавио је данас да су полицијске службенице стуб наше полиције, додавши да нема мушких и женских послова ни у једној области јер је таква подела неодржива и превазиђена.
Вучевић је да никада не треба заборавити да жене често виде оно што мушки принцип размишљања зна да пренебрегне.
Мудрошћу и заједништвом употпуњујемо и развијамо своју снагу, чувамо свој мир и равнотежу. Само тако и можемо бити спремни на све непредвидиве изазове, рекао је он, уз напомену да равноправност јесте и треба да буде основна цивилизацијска тековина и суштина свега чему тежимо.
Вучевић је напоменуо да је време у којем живимо пуно изазова, а да је човечанство забрињавајуће далеко од хармоније и равнотеже, без којих, како је нагласио, нема дугорочног благостања – ни појединачног ни заједничког.
Потпредседник Владе и министар унутрашњих послова Ивица Дачић да је Министарство унутрашњих послова посвећено борби против насиља у којој полиција има важну улогу, али да одговор на насиље мора да буде заједнички како би сваки грађанин наше земље имао сигурност, поверење и подршку, а не страх.
Министар је нагласио да жртве насиља морају да буду оснажене да насилнике пријаве и да схвате да није срамота тражити помоћ јер, како је рекао, ако помогну себи, помоћи ће и другима.
„Важно је истаћи да полиција озбиљно приступа свакој пријави насиља, да наши професионални тимови пажљиво анализирају све чињенице и доказе, како би сваки починилац овог кривичног дела био приведен правди и адекватно кажњен. Међутим, борба против насиља захтева и ширу друштвену ангажованост. Осим законских мера и сигурносних стратегија, неопходно је да сви – од образовних институција до медија, од невладиних организација до грађана – препознамо важност заједничког рада на смањењу насиља у друштву“, рекао је министар.
Он је указао да припадници МУП предузимају превентивне активности на подизању свести и образовању ученика и наставног особља како би се спречила било каква врста насиља у школама.
„Едукацијом деце и запослених у школама кроз различите превентивне пројекте и активности оснажујемо их да препознају и спрече насилно понашање, али и да буду спремни да се обрате ако постану жртве или сведоци таквих ситуација“, рекао је Дачић и додао да МУП улаже максималне напоре у образовне и превентивне програме који ће децу и младе учити о ненасилном понашању, поштовању права других и вредностима узајамног поверења и солидарности.