Dvodnevni vebinar „Koreni i posledice Holokausta kroz istorijsku i kulturnu perspektivu“

Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja u saradnji sa Filozofskim fakultetom u Beogradu, Centrom za studije jevrejske kulture i umetnosti, organizovalo je dvodnevni vebinar „Koreni i posledice Holokausta kroz istorijsku i kulturnu perspektivu“ .

Koncipiran kao multidisciplinaran program koji razmatra korene i posledice Holokausta i antisemitizma u opštim i lokalnim okvirima, ima cilj sagledavanje šire istorijske perspektive koja se odnosi na istoriju i kulturu jevrejskog i srpskog naroda od antičkih vremena pa sve do Drugog svetskog rata.

Bogat i raznovrsan program ponudio je, između ostalog, uputstva za primenu nastavnog materijala koji se odnosi na razumevanje specifičnosti istorijske epohe od antike do savremenog doba, književnost u periodu između dva svetska rata, negovanje kulture sećanja , upotrebe istorijskih izvora u nastavi.

Kao osnova za stvaranje opšteg koncepta programa, autori su se rukovodili, Preporukama za podučavanje i učenje o Holokaustu, koje je donela Međunarodne alijanse za sećanje na Holokaust, dok su programski sadržaji bili realizovani od strane stručnjaka i izuzetnih nastavnika, koji dugi niz godina posvećeno pišu, istražuju i realizuju brojne aktivnosti u domaćim i međunarodnim okvirima.

Pozdravnu reč, pored prof. dr Jelene Erdeljan, direktora Centra za studije jevrejske kulture i umetnosti Filozofskog fakulteta u Beogradu, uputila je i Lea Miha, Šef odeljenja za balkanske zemlje, evropskog odeljenja Međunarodne škole za studije Holokausta, dok je u programu priču o Holokaustu kroz umetnički izraz, ispričala Liz Elsbi, grafički dizajner u Jad Vašemu i stručnjak zadužena za muzejsku delatnost.

Veliki doprinos u realizaciji programa dali su nastavnici osnovnih škola i gimnazija, koji su pokazali izuzetne primere dobre prakse, čime su dokazali da se u obrazovnom sistemu Republike Srbije, brižljivo i posvećeno, realizuju nastavne i vannastavne aktivnosti u vezi sa istorijom 20. veka. Svoje radove predstavili su nastavnici istorije Osnovne škole „Vladislav Ribnikar“ u Beogradu, Prve beogradske gimnazije i Gimnazije „Takovski ustanak“ iz Gornjeg Milanovca

Ovom prilikom za izuzetno nadahnuta, stručna i temeljna predavanja duboko zahvaljujemo prof. dr Jeleni Erdeljan, dr Vuku Dautoviću, dr Haris Dajču, dr Gordani Todorić, dr Goranu Miloradoviću i Mišku Stanišiću

Za program je prijavljeno 400 stotine nastavnika iz čitave zemlje koji izvode predmetnu nastavu i izborne programe u osnovnoj školi, gimnaziji, srednjim stručnim školama i srednjim umetničkim školama, a Ministarstvo je Rešenjem ovom programu dodelilo status programa od posebnog interesa.

Planirano je da još jedan vebinar bude održan u oktobru mesecu.

Loading