Izložba „Izgubljeni sefardski svet zapadnog Balkana“

Izgubljeni sefardski svet zapadnog Balkana je naziv izložbe koja ima za cilj da kroz porodične i lične priče prikaže život Jevreja Sefarda na zapadnom Balkanu u XX veku.

Jevreji Sefardi naseljavaju zapadni Balkan od kraja XV i početka XVI veka uz dozvolu Osmanskog sultana Bajazita II. Dolaze sa Iberijskog poluostrva odakle su ih nakon milenijumskog boravka prognali katolički kraljevi Izabela I od Kastilje i Ferdinand II od Aragona.

Na teritoriji Osmanskog carstva, na Balkanu, naseljavaju pre svega gradove među kojima su Dubrovnik, Split, Sarajevo, Beograd, Bitolj i sa sobom donose zanimanja kojima su bavili u Španiji i Portugaliji. Svojim znanjem i veštinama doprineli su razvoju prostora na kome su se naselili, a u vreme stvaranja samostalnih država na zapadnom Balkanu uzeli su učešće, kao i u Velikom ratu. Tokom Drugog svetskog rata zajednica Jevreja Sefarda na zapadnom Balkanu doživela je sudbinu Jevreja širom Evrope, a oni koji su preživeli iselili su se u Izrael i Sjedinjene države.

Autori izložbe su Centropa iz Beča i Memorijalni centar Holokausta Jevreja Makedonije uz podršku ministarstva zaduženih za obrazovanje država zapadnog Balkana.

Izložba ima obrazovno-vaspitni karakter zbog čega je namenjena učenicima osnovnih i srednjih škola a u cilju upoznavanja prošlosti onih koji su svojim radom doprineli izgradnji država zapadnog Balkana i čija je ostavština deo kulturne baštine ovog dela Evropa.

Svečano otvaranje izložbe biće 15. marta 2018. u 19,00 časova u Dečijem kulturnom centru Beograd, Takovska 8.

Loading