
Izveštaj o stanju objavljenih lista angažovanja zaposlenih i tehnoloških viškova u OŠ i SŠ za školsku 2016/17. godinu
Kroz jedinstveni informacioni sistem prikupljeni su podaci iz škola o sistematizaciji radnih mesta i potrebama škola za kadrovima u školskoj 2016/2017. godini i utvrđeno je da postoji potreba za 99.972 sistematizovanih radnih mesta preračunatih na punu normu, za nastavnike i vannastavno osoblje.
Ukupan broj angažovanih zaposlenih radnika na neodređeno vreme, a vezano za normu, je 81.546. Slobodnih normi koje nisu vezane angažovanjem na neodređeno vreme je 18.426.
Podaci pokazuju da je u sistemu 14.813 zaposlenih sa nepotpunom normom, a da bi oni upotpunili normu potrebno je 4041 radnih mesta. Zaposlenih u statusu tehnološkog viška ima 4.876, a broj tehnoloških viškova preračunatih na broj radnih mesta je 1.459. Dakle, potrebno je oko 5.500 radnih mesta za zbrinjavanje tehnoloških viškova i upotpunjavanje norme zaposlenih sa nepunom normom, što je mnogo manje od 18.500 raspoloživih radnih mesta. Preostalih 13.000 radnih mesta na raspolaganju je za zapošljavanje na određeno vreme.
Popunjavanje slobodnih radnih mesta prate radne podgrupe pri školskim upravama koje čine rukovodioci školskih uprava, savetnici za obavljanje finansijsko-materijalnih poslova za područje ŠU, predstavnici direktora škola i reprezentativnih sindikata. Podgrupe o svom radu i eventualnim problemima izveštavaju Centralnu radnu grupu za praćenje angažovanja zaposlenih u ustanovama obrazovanja i vaspitanja koju čine predstavnici Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i četiri reprezentativna sindikata. Podgrupe i Radna grupa se staraju da se slobodna radna mesta popunjavaju po prioritetima koji su određeni Posebnim kolektivnim ugovorom za zaposlene u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika i koji daje prednost zaposlenima za čijim radom je u potpunosti ili delimično prestala potreba, što neformalno nazivamo tehnološkim viškovima (odnosno „Listom A“). Sledeći na listi prioriteta su zaposleni koji su zasnovali radni odnos sa nepunim radnim vremenom („Lista B“).
Takođe, prilikom donošenja konkretnih rešenja u rešavanju problema tehnoloških viškova poštuju se kako Zakon o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, tako i drugi relevantni propisi.
Radnim podgrupama preporučeno je da sagledaju situacije i nađu optimalno rešenje za ukrupnjavanje norme. U tom smislu daju se preporuke za prelazak iz jedne u drugu ustanovu npr. radi ukrupnjavanja ili upotpunjavanja norme, a u cilju rešavanja pojedinačnih porodičnih problema (nega bolesnog deteta ili bračnog druga, potreba da pružanjem podrške članu porodice sa posebnim potrebama i sl.). Poseban kolektivni ugovor ne prepoznaje problem zaposlenih koji rade u tri škole, a imaju potrebu da promene školu i ukrupne normu, kao ni problem škola koje na jednom radnom mestu imaju po nekoliko zaposlenih sa po delom norme. Sa ciljem nalaženja efikasnih rešenja, sve pojedinačne slučajeve će razmatrati podgrupe, a potom i Radna grupa. Preporučuje se nastavnicima da svoje molbe upute radnim podgrupama na teritoriji svoje školske uprave, a direktorima da daju svoj doprinos u rešavanju ovih problema.
Trenutno su objavljene liste sa stanjem na dan 31.8.2016. Škole, radne podgrupe i zainteresovani zaposleni, sada su u procesu preraspoređivanja, nakon čega će škole uneti novo stanje koje će biti objavljeno na istoj veb adresi kao i trenutno aktuelne liste: https://dositej.prosveta.gov.rs/slobodnamesta/