
Međunarodni dan izbeglica – Kontinuirano unapređivanje dostupnosti i kvaliteta obrazovanja za migrante i izbeglice u Republici Srbiji
Povodom Međunarodnog dana izbeglica, Ministarstvo prosvete podseća da Republika Srbija od samog početka migrantske krize ulaže dodatne napore da obezbedi veću dostupnost obrazovanja za učenike migranate, kao i za izbeglice iz Ukrajine, a naša obrazovna praksa, uspostavljena tokom ovih 8 godina, predstavlja primer inkluzivnog obrazovanja u evropskom obrazovnom prostoru. Cilj Ministarstva je i kontinuirano unapređivanje kvaliteta obrazovanja za decu i učenike migrante/tražioce azila i izbeglice u Republici Srbiji. Dobroj organizaciji značajno je doprinelo Stručno uputstvo za uključivanje učenika izbeglica/tražilaca azila u sistem obrazovanja i vaspitanja, koje je Ministarstvo je donelo 2017. godine a primenjuje se u svim školama koje pohađaju učenici migranti. Do sada je kroz sistem obrazovanja sukcesivno prošlo preko 5.500 učenika migranata i izbeglica.
Tokom školske 2022/23. godine ustanove obrazovanja pohađa između 225 – 250 učenika koji su se našli u situaciji prislinih migracija, od kojih je u proseku 70-80 učenika iz Ukrajine. Učenici su uključeni u 33 osnovne i 16 srednjih škola. Imajući u vidu da je jezička barijera izražena, Ministarstvo je obezbedilo dodatnu podršku nastavnicima i učenicima za savladavanje Srpskog kao stranog jezika. Do sada je obučeno više od 600 nastavnika srpskog i stranog jezika za primenu novog kurikuluma za Srpski kao strani jezik. S obzirom da se ukrajinski jezik u našem sistemu izučava i kao jedan od manjinskih jezika kroz izborni program, Ministarstvo je u saradnji sa Nacionalnim savetom ukrajinske nacionalne manjine prevelo liflet o sistemu obrazovanja i vaspitanja u Republici Srbiji na ukrajinski jezik. Izborni program Ukrajinski jezik sa elementima nacionalne kulture dostupan je i izbeglim učenicima iz Ukrajine. Takođe, deo obrazovnog materijala se prevodi, pored arapskog i farsi jezika, i na ukrajinski jezik.
Neki od rezultata rada Ministarstva prosvete u oblasti obrazovanja migranta, tražilaca azila i izbeglica su: obučeno više od 4000 vaspitača, nastavnika, direktora i stručnih saradnika, više od 60 škola podržano kroz grantove, izrađeno preko 3.000 individualnih planova podrške za učenike migrante, održano preko 10.000 dopunskih časova, 60 poseta bibliotekama, obezbeđena vršnjačka podrška u učenju i više od 1000 užina, 1550 komada odeće i obuće, 500 knjiga i udžbenika, 650 kompleta školskog pribora. Učenici iz populacije izbeglica i migranta aktivno su uključeni kako u nastavne, tako i u vannastavne aktivnosti. Školama i nastavnicima podršku pružaju mentori, savetnici/spoljni saradnici angažovani od strane Ministarstva, koji održavaju redovnu komunikaciju sa predstavnicima Komesarijata za izbeglice i migracije.
U svetu je trenutno više od 100 miliona prisilno raseljenih osoba, izbeglica, interno raseljenih lica, tražilaca azila, što čini nešto više od 1% ukupne svetske populacije.
Ministarstvo prosvete se rukovodi idejom da su inkluzivne obrazovne prakse održivi mehanizam za prevenciju ekstremizma i radikalizma, jer su koncipirane tako da je svako dete cenjeno i prihvaćeno.