
Ministar Šarčević u Kragujevcu: Povećanje budžetskih kvota za IT studije i razvoj IT sektora jedan od prioriteta Ministarstva
Razvoj IT sektora jedan je od prioriteta Ministarstva i raduje nas činjenica da je iz godine u godinu sve veće interesovanje studenata upravo za IT studije, rekao je ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Mladen Šarčević prilikom posete Fakultetu inženjerskih nauka u Kragujevcu.
”Ova ustanova primer je da dualno obrazovanje već postoji i na fakultetima. Upravo na tome kao i na povećanju budžetskih kvota za IT studije, Ministarstvo će intenzivno raditi.
Dekan Fakulteta prof. dr Dobrica Milovanović upoznao je ministra sa kapacitetima ustanove i naglasio da je Fakultet u prostornom i tehničkom smislu spreman da odgovori zahtevima Akcionog plana za povećanje IT sektora, dela koji se odnosi na povećanje upisne kvote za IT stručnjake.
”Prošle godine smo osnovali studijski program računarska tehnika i softversko inženjerstvo, ali sa samo 40 mesta. Upisnu kvotu sa trenutnim kadrovima možemo podići sa 40 na 60. Ipak, naš cilj je da to bude bar 80 novih studenata”, rekao je dekan Milovanović. Milovanović je naglasio da je zbog bezbednosti studenata i zaposlenih neophodna hitna sanacija zgrade D, koja bi obuhvatila ulaganje u električne instalacije, protivpožarnu zaštitu i energetsku efikasnost.
Ministar Šarčević i pomoćnik ministra za razvoj i visoko obrazovanje Vesna Mandić prethodno su razgovarali sa prof. dr Nebojšom Arsenijevićem, rektorom Univerziteta u Kragujevcu. Rektor je istakao da je na nekim fakultetima urađena uspešna reforma obrazovanja i da na njima nastava počinje drugog ponedeljka u septembru bez dodatnih ispitnih rokova, jer se sa studentima radi veoma intenzivno pa su i na ispitima veoma uspešni.
”Znamo da smo siromašna država koja nema skriveni sef ali smeštajni kapaciteti Filološko-umetničkog fakulteta su gorući problem. Imaju mlad kadar i dosta toga rade pametno, što je dobro, ali rade na 12 ili 13 lokacija i to po principu snalaženja”, rekao je rektor Arsenijević. Rektor je objasnio da je ideja da se taj problem reši kroz saradnju sa Ministarstvom obrane.
”Vojska ima dva objekta koja, realno, ne koristi a ima troškove zadržavanja. Ti objekti bi najpre bili uzeti u zakup a kasnije i otkupljeni”, istakao je Arsenijević.
Nama je u interesu da rešavamo probleme i u tom smislu imate podršku Ministarstva, poručio je ministar.
” U Beogradu smo pri kraju sa optimizacijom prostora, škola, fakulteta i instituta. I sa ostalim lokalnim samoupravama, uključujući i Kragujevac, radićemo na optimizaciji. Verujem da ćemo pronaći i rešenje za probleme Filološko-umetničkog fakulteta”, rekao je Šarčević.
Neophodnost reforme gimnazija i načina rada u njima bila je tema razgovora ministra i rukovodstva Prve kragujevačke gimnazije. Dominantna metoda rada u gimnaziji je predavačka, dok su metoda aktivnog učenja i individualizacija nastave zastupljeni jako malo, rekla je direktorka Slavica Marković.
Ministar Šarčević je posetio i Politehničku školu i razgovarao sa rukovodiocima škole i predstavnicima kompanija koje kroz model dualnog obrazovanja sarađuju ili nameravaju da sarađuju sa školom.
”Timovi Ministarstva su u poslednjih nekoliko meseci obišli mnogo gradova, razgovarali sa preko 100 kompanija od kojih je čak 50 na neki način počelo povezivanje sa školama. Pri izradi plana upisa u srednje škole osluškivaćemo Nacionalnu službu za zapošljavanje, potrebe privrede i sugestije lokalnih samouprava”, rekao je ministar. On je upoznao predstavnike kompanija sa namerom Ministarstva da se kroz nove zakone privrednici uvedu u sistem i da njihovi predstavnici budu članovi školskih odbora.
Politehnička škola jedna je od prvih u kojoj je počeo da se primenjuje dualni model obrazovanja. U školskoj 2014-2015. godini u ovoj školi upisana je prva generacija bravara-zavarivača, i to 25 učenika po prvoj želji. Škola je u fazi izrade standarda kvalifikacija za obrazovne profile koji su potrebni vojnoj industriji. ”Vizija škole je da postane regionalni centar za školovanje kadrova neophodnih namenskoj industriji i drugih profila iz područja rada za koja smo kvalifikovani. To podrazumeva izgradnju učeničkog doma čime bismo u potpunosti zaokružili celinu jedne moderne obrazovne ustanove”, rekao je direktor Siniša Kojić.
O do sada preduzetim koracima u pravcu reforme obrazovanja ministar je razgovarao sa direktorima predškolskih ustanova, osnovnih i srednjih škola Šumadijskog okruga.
Tokom posete Kragujevcu ministar je razgovarao sa gradonačelnikom Radomirom Nikolićem. Gradonačelnik je upoznao ministra sa stanjem u obrazovanju koje je aktuelna vlast zatekla i naporima koji su preduzeti kako bi škole izašle iz finansijskih problema. ”Mnoga dugovanja smo izmirili i sada redovno servisiramo sve obaveze. Računi škola deblokirani, ali to ne znači da nema dugovanja. Najveća dugovanja su pre svega za grejanje”, rekao je Nikolić. Gradonačelnik je istakao da je najveći problem kada je reč o ustanovama obrazovanja u Kragujevcu nedostatak prostora za Filološko-umetnički fakultet i izrazio spremnost lokalnih vlasti da deo problema reše ustupanjem jedne zgrade. Kroz proces optimalizacije ukupnog prostora mnogi problemi mogu biti rešeni i to na svim nivoima obrazovanja, rekao je ministar i pozvao predstavnike lokalne samouprave da zajedno sa Ministarstvom započnu proces optimalizacije.
Posetu Kragujevcu ministar Šarčević je završio sastankom sa Vladikom šumadijskim Jovanom.