
Ministar Verbić i ambasador NR Kine u poseti Naučno-tehnološkom parku „Beograd“
U Naučno-tehnološkom parku“Beograd“ na Zvezdari, koji je otvoren pre godinu dana, već rade 23 inovativne kompanije, među kojima je odnedavno i jedna iz Kine, što otvara mogućnost za nova radna mesta. To se danas moglo čuti prilikom posete ministra prosvete, nauke i tehnološkog razvoja dr Srđana Verbića i ambasadora Kine u Srbiji Li Mančanga, Naučno-tehnološkom parku „Beograd“. Ministar Verbić, nakon posete kompanijama, rekao je da možemo biti zadovoljni za prvih godinu dana rada, imajući u vidu da je bilo potrebno 30 godina od ideje do osnivanja Naučno-tehnološkog parka.
„Možemo biti zadovoljni jer već imamo 23 kompanije koje su stanari Naučno- tehnološkog parka, od kojih su neki i sa drugih kontinenata“, rekao je ministar Verbić.
On je dodao da kroz Naučno- tehnološki park mogu da se sagledaju svi benefiti takvih projekata, kao i da se utvrdi biznis model za budući naučno tehnološke parkove.
„Nadam da će u dogledno vreme početi da niču parkovi i u drugim delovima Srbije. Pre neki dan smo potpisali ugovor o početku izgradnje naučno- tehnološkog parka u Novom Sadu“, rekao je ministar i dodao da u Naučno-tehnološkom parku nisu kompanije koje primaju novac od države, već kompanije koje zapošljavaju.
U znak zahvalnosti za do sada ostvarenu saradnju ministar Verbić poklonio je ambasadoru NR Kine, NJ.E. Li Mančangu, srebrnjak sa likom velikog srpskog naučnika Mihajla Pupina.
Ambasador Narodne Republike Kine u Republici Srbiji Li Mančang rekao je da je Srbija je relativno mala zemlja, ali velika nacija u svetu, koja je davala i daje doprinos razvoju čovečanstva.
„Poznat je Nikola Tesla, Pupin, Ivo Andrić, Novak Đoković i Srbija može da se takmiči sa bilo kojom zemljom u svim oblastima. Srpski narod je vredan, pametan i iz onoga što sam video uveren sam da će vaša zemlja i mladi ljudi imati lepu budućnost“, rekao je kineski ambasador. On je naglasio da postoji veliki prostor za saradnju Srbije i Kine u nauci i tehnologiji.
Direktorka Naučno- tehnološkog parka na Zvezdari Gordana Danilović Grković pozvala je inovativne kompanije da se prijave na konkurs i počnu da rade u okviru tehnološkog parka jer su to „fabrike budućnosti“.
„Naučno- tehnološki parkovi su fabrike budućnosti i mi verujemo u taj potencijal koji postoji u nauci i istraživanju“, rekla je Danilović i dodala da je na početku bilo teško jer nisu imali na koga da se ugledaju u Srbiji, ali da su prezadovoljni onim što je do sada urađeno.
U kineskoj „Izi planet“ kompaniji, koja se bavi izradom aplikacija za mobilne telefone, kažu da njihova firma vidi Srbiju kao vrata za ulazak na evropsko tržište.
Osim kineske kompanije ministar i ambasador posetili su i kompaniju „Strouberi enerdži“ koja proizvodi solarne klupe i solarno drvo za punjenje mobilnih telefona, ali i firmu „EON plus“ koja se bavi prozvodnjom softvera za zaštitu životne sredine.