Ministar Verbić o predlogu sporazuma sa sindikatima prosvete

Vlada Republike Srbije odbila je predlog sporazuma za okončanje štrajka četiri reprezetntativna sindikata prosvete. Tim povodom u Vladi Srbije javnosti se obratio ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja. Prenosimo njegovor obraćanje u celosti:

Jutros je u Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja stigao predlog četiri sindikata prosvete za prekid štrajka.
Kao što znate, štrajkovi u prosveti u Srbiji su česta pojava, nekima prilično uobičajena. Međutim, ovi štrajkovi parališu obrazovanje. Oni najviše oštete učenike, jedine koji su u svemu ovome potpuno nedužni. Svi unapred znamo da će štrajka biti pred kraj godine, pa da će se ponovo štrajkovati 1. septembra, pa na dalje. Ni ova godina nije izuzetak i ovaj štrajk traje gotovo mesec i po dana. Izgubljeno znanje niko nikad neće nadomestiti našim učenicima koji ionako, zbog loše postavljenog sistema ne ostvaruju dobre rezultate.

Roditelji su s pravom nezadovoljni i traže što hitnije rešavanje ovog problema.

Nastavnici takođe.

Ja se sa svima slažem, ali napominjem: hajde da rešavamo ova pitanja tako da štrajkovi budu izuzetak, a ne tradicija.

Mi želimo trajna rešenja.

U današnjem predlogu, sindikati od Vlade Republike Srbije traže da zaposlenima u prosveti, kojima su u okviru mera štednje umanjene zarade, mesečno isplaćuje pomoć u iznosu do 4500 dinara.

Takođe se traži da sve uštede u budžetu Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja nastale racionalizacijom i efikasnim poslovanjem, iskoriste za poboljšanje materijalnog položaja zaposlenih.

Podsetiću vas da smo tokom pregovora 20. decembra predstavnicima sindikata ponudili jednokratno davanje za sve kojima je umanjena zarada. Radi se o iznosu od milijardu dinara iz ušteda u budžetu nastalih u poslednjem kvartalu ove godine, tako da bi zaposleni dobili po 7500 dinara jednokratno.

Mi smo itekako svesni da ovaj iznos trajno ne rešava problem prosvete, jer su plate u prosveti niske. To je trebalo da bude jedan simboličan gest Vlade Srbije koji šalje poruku nastavnicima da se njihov glas itekako čuje, da su važni, da imaju prioritet.

Nastavnici su takođe još ranije dobili obećanje da će biti prvi u javnom sektoru kojima će biti povećana plata kada se za to steknu uslovi.

Mere štednje koje Vlada Republike Srbije primenjuje planirane su i najavljene još u maju ove godine. U maju je bilo poznato da će doći do smanjenja plata i predstavnici Vlade nebrojeno puta ponovili su da niko neće biti izuzet, pa ni prosvetni radnici.

Čitavo društvo podnosi teret ovih reformi, inače one neće uspeti.

Takođe, ugovor sa Međunarodnim monetarnim fondom onemogućava nam da u 2015. imamo bilo kakva vanredna davanja pa je samim tim – kao što je sindikatima svakako bilo poznato – ovaj predlog nemoguće ostvariti.

Naglašavam da se ovde ne radi o manjku volje ili razumevanja za položaj prosvetnih radnika. Radi se o tome da su donete teške odluke o štednji i da se njih moramo držati jer se radi o opstanku čitave države.

Sindikati su tražili da se do kraja 2015. godine urede platne grupe i platni razredi i da se na taj način popravi položaj prosvetnih radnika.

Ja se sa njima u potpunosti slažem. Ali najpre moram da vas podsetim o čemu se tu radi: platne grupe i unutar njih platni razredi jedini su način da se napravi pravedan odnos između plata svih zaposlenih u javnom sektoru uz uvažavanje kvalifikacija, zahteva radnog mesta i ostalih kriterijuma.

Zbog svega ovoga, pozivam sindikate da ne trgujemo, već da se bavimo trajnim rešenjima za zaposlene u prosveti. Da pronađemo realne zahteve koje zaista ova Vlada može da ispuni.

Hajde da usaglasimo platne razrede.

Hajde da iskoristimo ovu priliku pa da razgovaramo o mnogim drugim stvarima koje tište nastavnike. Hajde da razgovaramo o pravima nastavnika i učenika, o disciplini u školi, o planovima i programima, udžbenicima, o preobimnoj administraciji kojom su zaposleni u školama preopterećeni.

Ponoviću, teret ovih reformi svi podnosimo. Predlog sindikata Vlada Srbije mora da odbije jer sredstava u ovom trenutku nema, ali će ih biti ako budemo štedeli onako kako smo isplanirali.

Na kraju, pozivam nastavnike da pokušaju da shvate situaciju u kojoj se čitava zemlja sada nalazi. Vlada Srbije ostaje pri svom stavu da u ovom momentu ne može povećati davanja za prosvetu, ali će ta tema na dnevnom redu biti čim mere štednje budu dale rezultate.

Sindikate pozivam da prekinu štrajk i da se kao ozbiljan i odgovoran socijalni partner vrate razgovorima sa novim predlozima, kako bi zajedno u dijalogu došli do najboljeg rešenja za nagomilane probleme u prosveti.

Loading