Министарство просвете: Дискриминација на факултетима најстроже забрањена

Поводом снимка који се појавио у јавности, а који имплицира да је Економски факултет у Београду извођење наставе и полагање испита на међународним студијским програмима организовао ван седишта, Министарство просвете указује да је то незаконито и супротно дозволи за рад и акредитацији коју овај факултет има.

Закон о високом образовању прописује да се настава и испити организују и изводе у седишту високошколске установе, односно у објектима наведеним у дозволи за рад и акредитацији, као и на даљину, у складу са одговарајућим сагласностима.

Министарство просвете истиче да је Републичка просветна инспекција 11. априла 2025. године извршила ванредни инспекцијски надзор над законитошћу рада ове установе и утврдила да је ова високошколска установа изводила наставу и организовала испите за студенте на студијским програмима које реализује у сарадњи са Универзитетом у Лондону и Слободним универзитетом у Берлину.

Извођење наставе и организовање испита јесте обавеза факултета, али је за сваку осуду чињеница да су ове активности организоване само за студенте међународних студијских програма, што представља дискриминацију.

Одредбама Закона о високом образовању прописана је забрана свих видова дискриминације, дужност установе да организује предавања и друге облике наставе за све студенте, као и право на подједнако квалитетне услове студија за све студенте.

Забрињава чињеница, која произилази из приказаних снимака, да је управа Економског факултета, у циљу прикривања свог незаконитог поступања – организовања наставе ван седишта Установе, прибегла кривичном делу фалсификовања службених исправа, јер се ни у изјави деканке, ни у Дневницима одржане наставе, односно записницима о одржаним испитима, који су достављени Републичкој просветној инспекцији током инспекцијског надзора, није унет важан податак, а то је место одржавања наставе, односно испита.

Министарство просвете је става да овакво понашање, не само да је у супротности са законом, већ је и неакадемско и представља кршење Кодекса професионалне етике Универзитета у Београду. Стога Министарство просвете очекује хитну реакцију органа и тела Универзитета у Београду задужених за спровођење Кодекса.

Министарство просвете предузеће све радње у циљу утврђивања чињеница и санкционисања оваквог поступања Економског факултета у Београду у складу са овлашћењима из члана 135. Закона о високом образовању.

Министарство подсећа да у складу са законом овакви дискриминаторски поступци и кршење закона високошколске установе могу резултирати привременом забраном обављања делатности високог образовања, односно извођење студијског програма, поништавањем нерегуларно организованих испита, и кривичним и/или прекршајним пријавама против високошколске установе и одговорног лица установе, али и новчаним казнама за прекршај обављања делатности ван седишта и ван објеката у којима се обавља делатност од 200.000 до 2.000.000 динара за установу и од 50.000 до 150.000 динара за одговорно лице у високошколској установи.

Loading