Na srpsko-kineskom Mešovitom komitetu za naučnu i tehnološku saradnju potpisan Protokol i lista odobrenih projekata

Delegacija Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Srbije boravila je u poseti  Kini od 17. do 22. januara gde je učestvovala na 4. zasedanju srpsko-kineskog Mešovitog komiteta za naučnu i tehnološku saradnju u Pekingu.

Ministarstvo prosvete nauke i tehnološkog razvoja predstavljali su državni sekretar Vladimir Popović i pomoćnici ministra Viktor Nedović i Nikola Tanić. Kinesku stranu Mešovitog komiteta je predvodio zamenik ministra u Ministarstvu nauke i tehnologije NR Kine Wei Huang.

Učesnici su prezentovali informacije o istraživanju, razvoju i inovacionim politikama u svojim zemljama, a urađen je i pregled projektnih predloga i selekcija projekata u pozivu za podršku mobilnosti istraživača (4. ciklus projekata), kao i u pozivu za podršku zajedničkim istraživačko-razvojnim projektima (ova vrsta poziva je raspisana prvi put).

Diskutovalo se i o budućoj srpsko-kineskoj saradnji u oblasti nauke i tehnološkog razvoja.

Na kraju sastanka je potpisan Protokol sa zasedanja, koji obuhvata i listu odobrenih projekata- 19 projekata u pozivu za podršku mobilnosti istraživača i šest projekata u pozivu za podršku zajedničkim istraživačko-razvojnim projektima.

Dogovoreno je da sledeće zasedanje Mešovitog komiteta koje bi trebalo da bude održano za dve godine bude u Beogradu.

Državni sekretar Vladimir Popović ocenio je da postoji ogroman prostor za saradnju Srbije sa Kinom.

Vrata za tu saradnju su nam širom otvorena, kako zbog odličnih političkih odnosa naših Vlada, i tradicionalno dobrih odnosa naših naroda, ali i naše istraživačke zajednice sa kineskim kolegama, naveo je on.

U delegaciji Srbije bile su i zamenik šefa misije Republike Srbije u NR Kini Tatjana Panajotović-Cvetković i Marlena Marković, treći sekretar misije.

Delegacija Ministarstva prosvete Srbije razgovarala je i sa delegacijom Ministarstva prosvete Kine koju je predvodio zamenik ministra Tian Xue Jun.  Akcenat u razgovorima je bio na pronalaženju mogućnosti za prosvetnu saradnju dve države u okviru inicijative „Jedan pojas, jedan put“, a posebno u okviru mehanizma „16+1“ (države centralne i istočne Evrope, i NR Kina).

Analizirani su i rezultati 5. Dijaloga o politikama u oblasti obrazovanja, koji je oržan prošle godine u Novom Sadu a bilo je reči i o mogućnostima intenzivnije saradnje u segmentu mobilnosti studenata.

Delegacija Ministarstva prosvete posetila je i više instituta i univerziteta u Pekingu i Šangaju (China National Research Institute of Food & Fermentation Industries , Institute of Materia Medica, Shanghai Jiao Tong University i druge).

Loading