Nagradni konkurs Kultura sećanja – Holokaust kao polazna tačka

Ministarstvo prosvete i Zavod za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja raspisuju nagradni konkursKultura sećanja – Holokaust kao polazna tačka.

U cilju daljeg razvijanja i promovisanja kulture sećanja i učenja o Holokaustu, Ministarstvo prosvete i Zavod za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja pozivaju nastavnike osnovnih i srednjih škola da učestvuju na konkursu „Kultura sećanja – Holokaust kao polazna tačka“, podele svoja iskustva i primere nastavnih i vannastavnih aktivnosti posvećenih temi Holokausta, istoriji stradanja u Drugom svetskom ratu, promociji kulture sećanja i borbe protiv antisemitizma i svih oblika ksenofobije. Radovi treba da budu inovativni, originalni, da se izdvajaju po ostvarenim efektima. Rad koji se dostavlja na Konkurs može biti produkt timskog rada ili produkt rada pojedinca, a može biti u slikovnom, grafičkom, audio, video formatu, narativu i dr.

Konkurs ima dve kategorije:

Kategorija 1:

Učešće u ovoj kategoriji otvoreno je za sve nastavnike osnovnih i srednjih škola koji do sada nisu učestvovali na obukama „Holokaust kao polazna tačka“ (The Holocaust as a starting point) koje su organizovali Memorijalni centar Šoa – Muzej i centar za dokumentaciju iz Pariza (Le Memorial de la Shoah – Musee et Centre de Documentation, Paris, France) , Ministarstvo prosvete i Zavod za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja.

Prednost pri izboru u ovoj kategoriji imaju radovi nastavnika i produkti njihovih učenika:

  • nastali kao rezultat nastavnih aktivnosti u okviru teme obrazovanja o Holokaustu, istoriji stradanja u Drugom svetskom ratu, promociji kulture sećanja i borbe protiv antisemitizma i svih oblika ksenofobije;
  • koji manifestuju primere dobre prakse (projektnu, tematsku nastavu, časove redovne nastave, ugledne i ogledne časove, radionice, vannastavne i slobodne nastavne aktivnosti) u okviru ove teme;
  • koji nisu učestvovali na drugim konkursima, smotrama ili takmičenjima;
    radovi u narativnom obliku koji su lektorisani, pisani ćirilicom, u fontu Times New Roman veličine 12.

Kategorija 2:

Učešće u ovoj kategoriji otvoreno je za sve nastavnike koji su učestvovali na osnovnim ili naprednim obukama Holokaust kao polazna tačka („The Holocaust as a starting point“) koje organizuje Memorijalni centar Šoa – Muzej i centar za dokumentaciju iz Pariza (Le Memorial de la Shoah – Musee et Centre de Documentation, Paris, France) Ministarstvo prosvete i Zavod za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja.

Prednost pri izboru u ovoj kategoriji imaju radovi:

  • koji se odnose na prikaz primene razvijanih znanja i veština nakon obuke (osnovne ili napredne) „Holokaust kao polazna tačka“;
  • koji nisu učestvovali na drugim konkursima, smotrama ili takmičenjima;
  • radovi u narativnom obliku moraju biti lektorisani, pisani ćirilicom, u fontu Times New Roman veličine 12.
    Radovi
  • Radovi (iz Kategorije 1 i Kategorije 2) mogu biti individualni ili timski, interdisciplinarni, u različitim formatima – od eseja i nastavnih planova do multimedijalnih projekata i drugih projektnih aktivnosti ili umetničkih radova.

Radovi koji ne ispunjavaju propisane uslove Konkursa neće biti uzeti u razmatranje.

Trajanje i objava rezultata Konkursa

Konkurs je otvoren od 27. januara do 1. marta 2025. godine.

Rezultati Konkursa biće objavljeni na stranici Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja do kraja marta 2025.

Dostavljanje radova

Radove dostaviti na adrese: kulturasecanja@prosveta.gov.rs  i holokaust.kaopolaznatacka@gmail.com.

Procena radova

Radove, koji odgovaraju uslovima Konkursa, procenjuju komisije koje imenuje Ministarstvo prosvete i Zavod za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja.

Nagrade

Nagrada za 10 nastavnika čiji radovi budu ocenjeni kao najbolji u Kategoriji 1, je pohađanje osnovne obuke „Holokaust kao polazna tačka“, koja će biti realizovana u Republici Srbiji, tokom 2025. godine.

Nagrada za 10 nastavnika čiji radovi budu ocenjeni kao najbolji u Kategoriji 2, je pohađanje napredne obuke „Holokaust kao polazna tačka“, koja će biti realizovana u aprilu 2025. godine u Sarajevu.

Odabrani primeri dobre prakse nalaziće se u elektronskoj bazi na sajtu Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja, na stranici Kultura sećanja https://zuov.gov.rs/kultura-secanja .

Loading