NATO SPS

NATO Science for Peace and Security (SPS) Program Nauka za mir i bezbednost

Science for Peace and Security (SPS) – Program Nauka za mir i bezbednost osnovan je 2006. godine, sa namerom da pruži doprinos bezbednosti, stabilnosti i solidarnosti među nacijama, kroz razvoj naučnih istraživanja i inovacija i razmenu znanja. Program nauka za mir i bezbednost obezbeđuje finansiranje, ekspertske konsultacije i podršku bezbednosti kroz relevantne aktivnosti koje su zajednički razvile zemlje članice NATO-a i partnerske zemlje. U proteklih pet godina Program je pokrenuo preko 450 zajedničkih aktivnosti u više od 40 zemalja.

Republika Srbija aktivno učestvuje u Programu od 2007. godine. Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, nadležno je za koordinaciju i sprovođenje Programa. Učešće Republike Srbije realizuje se kroz različite aktivnosti u okviru Prezentacionog dokumenta koji je zaključen 14. jula 2011. godine.

Ciljevi Programa:

  • Uspostavljanje konkretne civilne saradnje, putem naučne razmene, između NATO zemalja i partnerskih zemalja ili zemalja mediteranskog dijaloga;
  • Doprinos efikasnom rešavanju kritičnih problema u domenu opšte bezbednosti i zaštite životne sredine;
  • Promocija NATO vrednosti;
  • Doprinos stabilnosti i miru (regionalna saradnja);
  • Obezbeđivanje inicijalnih sredstava za rešavanje prioritetnih nacionalnih potreba.

Program posebno doprinosi podršci regionalnoj sigurnosti kroz naučnu saradnju između partnerskih zemalja.

U skladu sa smernicama Programa, svi projekti koji se iniciraju moraju imati relevantnu dimenziju bezbednosti. Ova fundamentalna veza sa bezbednošću ogleda se kroz programske ključne prioritete i savremene bezbednosne izazove, uključujući terorizam, odbranu od hemijskih, bioloških, radioloških i nuklearnih agenasa, sajber odbranu, energetsku bezbednost i ekološke probleme.  Uključeni su i humanistički i socijalni aspekti bezbednosti, kao što su sprovođenje Rezolucije 1325 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija o ženama, miru i bezbednosti (Rezolucija 1325).
Program podržava saradnju kroz tri uspostavljena finansijska mehanizma: višegodišnje istraživačke projekte, treninge i radionice.

Zainteresovani kandidati treba da razviju predloge za aktivnosti koje se uklapaju u jedan od ovih mehanizama, tako što konkurišu preko veb sajta: www.nato.int/science, za finansiranje u konzorcijumu koji sačinjavaju pojedinci ili organizacije iz najmanje jedne NATO i jedne partnerske zemlje. Ove aplikacije moraju direktno da se odnose na rešavanje jednog od definisanih  programskih ključnih prioriteta i da imaju jasnu vezu sa bezbednošću. Elektronska prijava primljena od strane Programa potom podleže postupku evaluacije u skladu sa programskim, ekspertskim, naučnim i političkim smernicama.

Detaljna obaveštenja o programu Nauka za mir i bezbednost, mehanizmima za finansiranje, kao i obrasce za prijavljivanje na poziv koji je u toku, zainteresovani mogu preuzeti na sajtu: www.nato.int/science.

Saradnjom do inovacija: više o programu pročitajte u časopisu ,,Odbrana“

Loading