Nauka je najbolji deo sistema

Nauka je najbolji deo sistema i za nju je iz budžeta ove godine izdvojeno 130 miliona evra, rekao je ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja  Mladen Šarčević i dodao da je potvrda kvaliteta i to što svetski istraživači žele da sarađuju sa srpskim, ali i zatvaranje  poglavlja 25 u pregovorima sa Evropskom unijom.

„Ulaganje u nauku srazmerno je BDP-u i ove godine iznosi oko 130 miliona evra, ali i sa tako skromnim ulaganjima srpski naučnici prave odlične rezultate iako su u neravnopravnom položaju po ulaganjima u odnosu na komšije. Ostvarili smo dobre bilateralne odnose sa naučnicima iz Amerike, Kine i Južne Koreje. Svi žele da sarađuju sa našom naukom,  pa se čini da je to najbolji deo sistema“, rekao je ministar Šarćević.

Otvaranje poglavlja 25 je priznanje da Srbija radi dobro na polju nauke, rekao je pomoćnik ministra za međunarodnu saradnju i evropske integracije Viktor Nedović.  „Na ovaj način odato je priznanje i dat putokaz za ono što sledi. Privremeno zatvaranje je ukazivanje da je u ovom trenutku sve zrelo u oblasti nauke“, rekao je Nedović. Za razliku od drugih poglavlja, poglavlje 25 nije zahtevalo pripremu akcionih planova, ali moramo da nastavimo sa usavršavanjem i napredovanjem u polju nauke, pojasnio je pomoćnik ministra.

Da je nauka u Srbiji na evropskom nivou potvrđuju i dobijeni grantovi za nauku koje je od Evropskog istraživačkog saveta dobila Magdalena Đorđević iz Instituta za fiziku od 1,4 miliona evra, Institut Biosens iz Novog Sada od 28 miliona evra, ali i projekat koji je dobio Fakultet za mašinstvo i građevinarstvo u  Kraljevu, a koji vodi profesor Snežana Ćirić Kostić.

Direktor Instituta za fiziku Aleksandar Bogojević rekao je da Srbija nema more nafte, ali da ima fantastične istraživače u dijaspori. „Moramo jačati institucije koje će biti magnet za njihov povratak“, rekao je Bogojević.

Vesna Crnojević Bening sa Instituta Biosens iz Novog Sada kaže da su se dve godine  takmičili sa najprestižnijim u svetu. „Aplicirali smo s projektom povezivanja poljoprivrede i IT. U konkurenciji od 200 projekata naš je osvojio prvo mesto“, rekla je Crnojević. Za taj projekat Biosens je dobio 28 miliona evra, polovina novca je učešće Vlade Srbije a druga polovina iz evropskog fonda i trajaće narednih sedam godina.

Mašinski fakultet u Kraljevu dobio je grant od pola miliona evra za 3D štampu u malim i srednjim preduzećima. „U velikim kompanijama koristi se 3D štampa, ali u malim i srednjim preduzećima nije zastupljeno zbog neznanja“, rekla je Snežana Ćirić Kostić, vođa projekta, i dodala da je cilj da se nauka približi privredi.

Loading