
Nedostatak prakse glavna prepreka za zapošljavanje mladih
Stopa nezaposlenosti mladih u Srbiji veoma je visoka i iznosi 43,1 odsto, a među ključnim razlozima za takvo stanje je nedostatak radnog iskustva i prakse, rečeno je danas na skupu „Nezaposlenost mladih – od želje do karijere, kako doći do posla“.
Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja dr Srđan Verbić rekao je da su upravo mladi oni koji najviše mogu i moraju da urade za pronalaženje svog posla, ali da je ključni razlog što mladi ne dobijaju posao to što nemaju praksu.
Hajveći problem nedostatak prakse, a da u tome mnogo toga mora da učini država, privreda, nevladin sektor, ali i oni koji traže posao.
„Država treba i mora da učini još mnogo toga, ali niko nema moralno pravo da sedi i čeka da mu država u potpunosti reši problem“, rekao je Verbić.
Ministar Verbić je istakao da država treba posebno da pomogne mladima koji žele da pokrenu sopstveni biznis kako bi se brže razvijali i što pre bili u situaciji da zaposle još nekog.
„Moramo da se zapitamo šta poslodavac želi od nas, šta treba da ponudimo da budemo prepoznati kao ozbiljan kandidat“, istakao je Ministar i dodao da oni završe škole i fakultete, a da se nikada nisu susreli s realnim životnim problemima.
„Na poslodavca ne ostavlja utisak samo završen fakultet ili neka druga škola“, naveo je Verbić, dodajući da se mladi moraju više angažovati, ići na kurseve i steći neformalno obrazovanje.
Predstavnik Nacionalne službe za zapošljavanje Neda Milanović rekla je da je nezaposlenost mladih do 30 godina problem savremenog tržišta rada i u razvijenim i manje razvijenim zemljama Evrope i sveta.
Ona je ukazala da je u Srbiji veoma visoka stopa nezaposlenosti mladih i da je dvostruko veća u odnosu na nezaposlenost opšte populacije, precizirajući da ona iznosi 43,1 odsto.
„Stopa zaposlenosti kod mladih je niska i iznosi 15,7 odsto“, dodala je Milanović.
Ona je rekla da je na evidenciji NSZ registrovano 186.000 nezaposlenih mladih i njihovo učešće 25,3 odsto u ukupnoj nezaposlenosti.
Milanović je navela da je nezaposlenih starosti do 30 godina 118.614 osoba od kojih 63,8 odsto traži prvo zaposlenje.
Ona je rekla da mladi u proseku čekaju oko dve godine na posao, čime ulaze u kategoriju dugoročne nezaposlenosti koja podrazumeva period nezaposlenosti duže od godinu dana.
Milanović je, međutim, ukazala i na jedan ohrabrujući podatak da je učešće mladih na evidenciji NSZ u septembru ove godine smanjeno za 5,3 odsto u odnosu na isti mesec prethodne godine.
Predsednik Saveta za zapošljavanje Skupštine grada Beograda Dragomir Petronijević rekao je da Grad Beograd uveo sistem BG prakse u okviru koga svake godine više od 600 studenata ima priliku da stekne radno iskustvo u državnim institucijama i ustanovama, kao i privatnim firmama.
Na skupu je rečeno da je Srbija zajedno sa Rumunijom i BiH jedna od zemlja sa najvećom stopom nezaposlenih među visokoobrazovanim.
Prema podacima Nacionalne službe zapošljavanja, mladi na posao čekaju u proseku dve godine, a trenutno na evidenciji nezaposlenih ima 186.000 osoba do 30 godine, što je oko 25,3 odsto od ukupnog broja nezaposlenih.
Na skupu je predstavljeno i istraživanje „Od želje do karijere – kako doći do posla“