Nova generacije Erazmus Mundus stipendista
Više od 50 studenata osnovnih i postdiplomskih studija iz Srbije od oktobra će nastaviti studiranje na nekom od evropskih univerziteta zahvaljujući Erazmus Mundus programu stipendiranja.
Na svečanom okupljanu nove generacije Erazmus Mundus stipendista u Rektorata BU, državna sekretar u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja prof. dr Zorana Lužanin je istakla da je mobilnost studenata strateški cilj ove zemlje i da će njihovo iskustvo biti značajno u procesu podizanja kvaliteta visokog obrazovanja.
„Mi jesmo deo evropskog obrazovnog prostora, ali to još uvek nedovoljno koristimo. Cilj Evrope je da bar 20 odsto studenta provede makar jedan semestar na nekom drugom fakultetu, mi smo još daleko od tog cilja, ali želimo da idemo ka njemu“, rekla je Lužanin.
Kako je dodala, ono što nedostaje je da stvarno iskoristimo iskustvo koje su prethodne generacije studenata koji su bili na razmeni.
„Ne postoji bolji način da proverite svoj kvalitet nego preko studenata koji negde odu i prenesu šta je ono što im je bio problem tamo ili šta je bilo dobro. Njihovo iskustvo treba da ugradimo i u postupke podizanja kvaliteta visokog obrazovanja“, rekla je ona.
Zamenik šefa Delegacije EU u Srbiji Oskar Benedikt, čestitajući ovogodišnjim dobitnicima stipendija, rekao je da bu voleo da ih u narednim godinama bude još više i da svečana sala Rektorata bude puna.
„Iskoristite ovu mogućnost najviše što možete. Pored stručnog usavršavanja, upoznaćete druge kulture, kolege na fakultetima, a biti Evropljanin znači upoznati druge kulture, nacionalnosti…Vredno učite, ali se i zabavljajte“, poručio je Benedikt studentima.
Studentima su se obratili i prorektor za međunarodnu saradnju Univerziteta u Beogradu Dalibor Soldatić i Marija Filipović Ožegović iz Fondacije „Tempus“.
„Svesni smo toga da je sad sezona godišnjih odmora, ali je preostalo sredstava za razmenu nastavnika i studenata, a da bi bilo konkretne razmene o kakvoj govorimo danas, potrebno je da se to formalizuje u formi projekta i da onda kada se odobri finansiranje možemo da imamo još veći broj korisnika stipendija“, ukazuje Marija Filipović. Konkurs za projekte pod nazivom Kreditna mobilnost otvoren je do 24. septembra
Jedna od stipendista koji će od oktobra otići na usavršavanje u inostranstvo je i Jelena Zdravković, koja će sa diplomom prehrambenog tehnologa Poljoprivrednog fakulteta iz Beograda, dvogodišnje master studije nastaviti u Belgiji, Portugalu i Nemačkoj.
„Najviše sam se prijavila zbog tehnologije piva, koju jako volim, i nadam se da ću u Katoličkom univerzitetu „Luven“ naučiti mnogo o tehnologiji piva i unaprediti svoje znanje i veštine“, rekla je ona Tanjugu.
Sofija Petrović, već je boravila 10 meseci u španskog Granadi, gde je završila treću godinu španskog jezika, a sada je alumnista Erasmus Mundus programa.
Kako kaže, iskustvo koje se stekne studiranjem u inostranstvu je nešto posebno i zbog toga želi da što veći broj studenata čuje za program i uključi se u njega.
„Studije u Španiji i Beogradu se nisu mnogo razlikovale, više su slične nego različite, ali je život u zemlji u kojoj se govori španski jezik, gde se svakodnevno živi kultura koju volim, je nešto što ovde ne može da se doživi i zbog čega je ovaj program poseban“, rekla je Petrović.
Program Erazmus Mundus pruža podršku visokoškolskim institucijama u razvoju zajedničkih programa na nivou master i doktorskih studija i u razvoju međunarodne saradnje sa drugim univerzitetima. Program obezbeđuje stipendije za studente i nastavnike visokoškolskih ustanova za studijske boravke i nastavak studija u inostranstvu.