O nasilju ne treba da ćutimo i da se pravimo da ne postoji

Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja dr Srđan Verbić na okruglom stolu pod nazivom „Uloga obrazovno-vaspitnog sistema u prevenciji i odgovoru na rodno zasnovano nasilje među i nad decom/učenicima“, poručio je da je najgore što možemo da učinimo – da ćutimo o nasilju i da se pravimo da ne postoji.

Kako je ministar Verbić naveo obrazovno – vaspitni sistem radi više od 10 godina na uspostavljanju procedura koje bi štitile učenike i svu decu od bilo kog oblika nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja.

„Prioritet Ministarstva je osiguranje bezbednog i podsticajnog okruženja za rast i razvoj dece, što zahteva odgovorno reagovanje i intenzivan rad svih nas na prevenciji nasilja“, rekao je ministar Verbić.
Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja je rekao da su pokrenute aktivnosti na usklađivanju udžbenika koji treba da budu rodno osetljivi i nediskriminatorni, a da je pri kraju izdrada pravilnika o prepoznavanju svih oblika diskriminacije u sistemu obrazovanja.
Istakavši da je neophodan rad na prevenciji nasilja, Verbić je napomenuo da je potrebno osnažiti učenike i nastavnike na pravovremeno reagovanje u kriznim situacijama.
Govoreći o aktivnostima u poslednjih godina na prevenciji nasilja, ministar Verbić je naveo program „Škola bez nasilja“, koji je primenjen u 274 osnovnih i srednjih škola, obučavanje zaposlenih za postupanje u slučaju porodičnog nasilja.
On je dodao je u Ministarstvu pokrenut SOS – telefonska linija za prijavu nasilja i da je kreiran upitnik za procenu bezbednosti u školskom okruženju kako bi se uspostavio sistem praćenja i analize bezbednosti u obrazovnim ustanovama.

Navodeći da je prihvatanje rodno zasnovanog nasilja na prilično visokom nivou u Srbiji, direktor Kancelarije Unicef-a u Srbiji Mišel sen Lo rekao je da zabrinjava što veliki broj njih takvo nasilje odobrava. Sen Lo je naveo da je u 2014. godini, 47 žena u Srbiji ubijeno u porodičnom nasilju, a da je istraživanje pokazalo da se 80 odsto bilo kojeg nasilja nad ženama odvija pred decom.
Prema njegovim rečima, Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i Unicef više od 10 godina sarađuju kako bi se doprinelo prevenciji nasilja nad decom i među decom i kako bi se pravovremeno delovalo u zaštiti dece od nasilja.
On je ukazao da su rodni stereotipi svuda prisutni – u medijima, na ulici, u domovima, čak i u školskim udžbenicima, a da se žene u Srbiji obično prikazuju stereotipno i da dominira patrijahalni model društva.
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Nevena Petrušić je rekla da je veliki broj publikacija, istraživanja i analiza nastavnih sadržaja pokazao koliko ima diskriminatornog u tim programima i u funkciji odražavanja stereotipa.
Ona je ocenila da je potrebno voditi računa o tome kakve se poruke kroz obrazovni sistem šalju dečacima i devojčicama.

Loading