Obrazovni sistem Srbije neguje kulturu sećanja na žrtve svog, ali i svih drugih naroda

Povodom Međunarodnog dana sećanja na žrtve Holokausta Ministarstvo prosvete podseća da negovanje kulture sećanja predstavlja našu obavezu i da obrazovni sistem igra snažnu ulogu u tom procesu.

U cilju negovanja kulture sećanja u školama širom Srbije realizuju se nastavne i vannastavne aktivnosti posvećene temama prošlih ratova i stradanja različitih naroda, uz podsticanje empatije prema žrtvama svog, ali i svih drugih naroda. Kroz razne aktivnosti kod učenika se podstiče svest o značaju poštovanja ljudskih prava i vrednovanja ljudskog dostojanstva, empatiji, ravnopravnosti, a učenici osvešćuju i postojeće predrasude i stereotipe.

Ministarstvo pruža sistemsku podršku nastavnicima i učenicima za realizaciju ovih sadržaja i aktivnosti, a od ove godine svim prosvetnim radnicima je na Nacionalnom obrazovnom portalu dostupna posebna stranica sa materijalima, priručnicima i primerima dobre prakse koje mogu koristiti u nastavi.

Nastavnici  ih mogu koristiti kao okvir za proučavanje događaja iz prošlosti, uz razmatranje toga kako on oblikuje sadašnjost. Podučavanje i učenje o genocidu nad Srbima, Romima i Holokaustu Jevreja pruža suštinsku mogućnost za podsticanje kritičkog mišljenja, društvene svesti i ličnog napredovanja.

U skladu sa kulturom sećanja, obrazovanje o holokaustu prepoznaje se i kroz saradnju Ministarstva sa Muzejem žrtava genocida, kao i međunarodnim institucijama kao što su Memorijalna ustanova žrtava i heroja Holokausta u Jad Vašemu (država Izrael), Le Memorial de la Shoah – Muzej i centar za dokumentaciju (Pariz) i Centra za dokumentaciju i istraživanja Centralne Evrope – Centropa (Berlin).

 

 

Loading