Od sutra završni ispit, učenici polažu srpski, odnosno maternji jezik

Za đake osmog razreda u Srbiji sutra počinje završni ispit pred upis u srednje škole.Ispit će trajati tri dana. Đaci sutra, u ponedeljak od 10 do 12 časova rešavaju zadatke iz srpskog, odnosno maternjeg jezika, u utorak iz matematike, a u sredu kombinovani test sa pitanjima iz istorije, biologije, geografije, fizike i hemije.

Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja dr Srđan Verbić od svih učesnika u završnom ispitu očekuje da se ponašaju odgovorno, pa, kako kaže, neće biti nikakvih problema .
Ministar Verbić nije video zadatke i ne zna kako će izgledati test, jer zadatke i test radi Zavod za vrednovnje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja.
„Očekujem da test bude približno iste težine kao probni ali videćemo“, rekao je ministar Verbić Tanjugu i savetovao deci da ulože malo veći trud jer je svaki bod važan.
Svakog od tri dana polaganja mogu da poprave utisak od prethodnog, rekao je on i preporučio osmacima da posle male mature izaberu srednju školu u skladu sa interesovanjem, ne zato što je u pitanju najpopularnija škola ili što tu ide društvo , već svako za sebe treba da odabere ustanovu u kojoj će najviše naučiti i najkvaltietnije raditi.
Ministar Verbić tvrdi da pitanja neće biti bitno drugačija od onoga što su već učili i radili u školi.

U Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja su svesni bezbednosnog rizika kada je u pitanju mala matura pa je bezbednost na najvišem mogućem nivou jer ne žele nikakva neprijatna iznenađenja.
„Ne želimo da bilo ko od učenika bude doveden u neprijatnu situaciju i ne upiše traženu školu zbog nečije greške”, rekao je Verbić i istakao da se testovi štampaju u Zavodu za izradu novčanica, a u očuvanju bezbednosti imaju pomoć i drugih ministarstava, pre svega MUP-a.

Ministar je naveo da je u školskoj 2015/16. smanjen broj odeljenja u školama koje su preterano popularne.

„Broj odeljenja jeste manji nego prošle godine, to smo uradili planski jer želimo da ojačamo gimnazije, kako smo zacrtali u Strategiji razvoja obrazovanja ali i da ojačamo zanatske profile koji su do sada bili slabo popunjeni”, rekao je ministar Verbić Tanjugu.
Na račun zanatskih profila i gimnazija, manji je broj odeljenja u najtraženijim četvorogodišnjim školama, a ukupan broj mesta ove godine manji je, prema ministrovim rečima za par hiljada. Međutim, i dalje ima više mesta u srednjim školama nego učenika koji završavaju osmi razred.
Ove godine imamo približno 69.000 osmaka i oko 74.000 mesta, a ministar Verbić očekuje da će nakon upisa odeljenja biti mnogo bolje popunjena a time i efikasnost rada veća.
Neke lokalne samouprave već su se žalile što su odeljenja ukinuta, tražeći vraćanje tih profila, a ministar Verbić ukazuje na odlučnost Ministarstva da se o broju odeljenja ne odlučuje na relaciji gradonačelnik – ministar . O tome, kako kaže, odlučuje stručna komisija, koja je tri meseca radila na pripremi konkursa i broju odeljenja.
Preliminarni rezultati završnog ispita biće objavljeni 19. a konačni 25. juna. Upis je 6. i 7. jula, a novina ove godine je što završni ispit nosi 30 bodova, za 10 manje nego lani, pa se, prema ministrovim rečima, pretpostavlja da će stres i značaj koji nosi završni ispit bio nešto manji.
Uspeh u školovanju boduje se sa maksimalnih 70 bodova. Na završni ispit izlaze svi osmaci, pa i oni koji su polagali prijemni ispit za upis u specijalizovane srednje škole, kao i polaznici programa funkcionalnog obrazovanja odraslih.
Pri upisu u srednju školu, dodatne bodove donosi neko od prva tri mesta na međunarodnim i republičkim takmičenjima u osmom razredu.   Komentarišući tvrdnju da ovoga puta nema tenzije u vezi sa malom maturom, pogotovu nema protesta ni zahteva da taj test odloži ili ukine, kako je bilo prošle godine, Verbić ističe da je to i bio cilj Ministarstva prosvete, da završni ispit uredimo tako da postane redovni deo školske godine, nešto normalno.

Loading