
Održana Svetosavska akademija „U duhu svetosavlja“
U Beogradu je večeras održana tradicionalna Svetosavska akademije „U duhu svetosavlja“, koju organizuje Ministarstvo prosvete.
Domaćin skupa, ministarka prosvete prof. dr Slavica Đukić Dejanović rekla je da na Savindan obeležavamo školsku slavu, prosvetiteljstvo i pismenost, dižući na pijedestal važnost obrazovanja dece i odraslih, podsetivši na to da je delatnost Svetog Save bila od ogromnog značaja za srpsku državu i društvo na više polja.
Ministarka je ukazala na to da je Sveti Sava jedna duhovna vertikala uspostavljanja i očuvanja srpskog nacionalnog i državnog identiteta.
Sveti Sava je dao ključni doprinos u utemeljenju obrazovnog rada u srpskoj državi, naglasila je ona i dodala da je on bio i začetnik osamostaljivanja srpske književnosti sa njegovim Žitijem Svetog Simeona.
Đukić Dejanović je predočila da je širenjem mreže episkopija i parohija Sveti Sava svakako doprineo osnaživanju crkve, kao i da je svestrana delatnost ovog prvog srpskog arhiepiskopa bitno odredila istoriju srpskog naroda.
Prema njenim rečima, u više od osam vekova trajanja srpskog prosvetiteljstva, srpski narod i Srbija iznedrili su brojne umne ličnosti koje su svojim radom i delom nastavile putem koji je trasirao Sveti Sava.
Ministarka je istakla da danas prosvetni radnici rade na temeljima dela Svetog Save u vremenu raznih iskušenja i da se svojim veštinama i ljubavlju bore da svako dete dobije pravovremeno i adekvatno obrazovanje
Obrazovanje jeste ono najvažnije što može da se da detetu. Znanjem ono može osvojiti svet, prevazići izazove i ostvariti ličnu sreću. Ali danas više ne možemo govoriti o obrazovanju kao o samo jednoj jedinici uspeha“, rekla je Đukić Dejanović.
Prema njenim rečima, ono je u neraskidivoj vezi trojstva koje je potrebno za srećno i zdravo dete, a to je nastavnik- dete- porodica.
Ona je ukazala na to da je zato danas, možda više nego pre, potrebno naglasiti vaspitnu ulogu i porodice i škole, dodavši da se vaspitanjem prenose najbolje vrednosti nekog društva i da ono mora da počiva na afirmaciji mira, čovečnosti i ljudskosti.
Đukić Dejanović je naglasila da se danas prisećamo i nevino stradale dece u majskim tragedijama, koje više nikada ne smeju da se dogode i koje su zauvek promenile živote svih nas.
Godina 2023. ostavila je neizbrisiv bol večno prisutan u svakom od nas, naglasila je ministarka, uz napomenu da se svakog dana moramo truditi da se tragedije više nikada i nigde ne dese“, rekla je ministarka.
Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić poručila je da je obrazovanje prioritet države, koja će nastaviti da radi na temeljima koje je postavio Sveti Sava.Ona je naglasila da je obrazovanje prioritet naše države i da će to biti i u budućnosti, napomenuvši da je cilj da zdrave vrednosti budu okosnica obrazovnog sistema i vaspitnog rada sa učenicima.
Prema njenim rečima, cilj je da razvijamo pozitivne ljudske vrednosti kod učenika i unapređujemo odnose zasnovane na međusobnom poštovanju, solidarnosti i uvažavanju različitosti.
Upravo iz tog razloga nastojimo da negujemo talente od osnovnoškolskog uzrasta i da posebno ističemo učenike koji stvaraju izuzetne rezultate na republičkim i međunarodnim takmičenjima“, naglasila je premijerka.
Ona je ukazala na to da država zbog toga nastoji da veliki broj učenika, koji imaju izuzetne sposobnosti, kontinuirano prati i pomaže im da dostignu svoje maksimalne kapacitete.
Brnabić je podsetila na to da je Sveti Sava sadio seme plemenitosti, čovekoljublja, rodoljublja i pravde, dodavši da je razumljivo zašto su tako čvrsti temelji naše države, vere, težnje ka boljem, potrebe da stvaramo dobre odnose sa svetom i u konačnom, naše želje da toliko uložimo u obrazovanje nacije i svakog našeg čoveka.
Rastko, a u onom duhovnom, sudbinskom i večnom, nazvan Savom, jarko je želeo da njegova zemlja bude ujedinjena pa je uspostavljanjem srpske arhiepiskopije dodatno osnažio srpsku državu, a u okviru nje svakako i prosvetu, naglasila je ona.
Premijerka je ukazala na to da je baš na današnji dan održana i druga godišnja konferencija o obrazovanju u Srbiji na kojoj se govorilo o tome šta je urađeno i šta dalje treba uraditi u obrazovanju.
Ona je istakla da je protekla godina bila najtužnija i najpotresnija od svih koje pamtimo i da bi ovo veče, verovatno, sasvim drugačije izgledalo da iza nas nije 2023. godina u kojoj su se dogodile tragedije u OŠ “Vladislav Ribnikar“ u Beogradu i selima oko Mladenovca, Duboni i Malom Orašju.
Predsednica Vlade je istakla da se večeras sa tugom i bolom sećamo stradalih u tim tragedijama i pominjemo ih sa nadom da se tako nešto više nikada neće dogoditi.
Prema njenim rečima, da se to ne bi ponovilo, moramo još više negovati razumevanje i toleranciju, pružati podršku i biti otvoreni za razgovore.
Nastavljamo sa još jačom podrškom prevencije nasilja, radom sa roditeljima, učenicima i nastavnicima, uz zajedničke snage svih nadležnih resora, navela je Brnabić i dodala da kroz platformu „Čuvam te“, ali i kroz direktnu komunikaciju želimo da pošaljemo poruku nulte tolerancije na bilo kakav vid nasilja.
Svako ovde želi da nam svako dete bude zdravo i srećno. Zajedničkim radom, ja sam uverena, to možemo postići. Na dan Svetog Save uskliknimo s ljubavlju i poštovanjem i uvek zahvalni Svetom Savi, rekla je premijerka.
Njegova Svetost Patrijarh srpski g. Porfirije izjavio je na Svetosavskoj akademiji da je u rukama Svetog Save kompas našeg naroda za budućnost i da moramo da nastavimo da čuvamo veru, tradiciju i sećanje na Svetog Savu za sledeće generacije. Patrijarh je rekao da je Sveti Sava bio čovek pravoslavnog istoka, istinski monah, otac monaštva, rukovoditelj i predvodnik naroda.
Sava je doživeo i znao, pa i nama potomcima predao, da bez žive i delatne vere u Hrista, bez vrlinskog života, bez preobraženja koji donosi pokajanje, bez podviga i molitve, nema ni istinskog poznanja Boga, ni istinskog poznanja sebe, a takođe da bez mira sa Bogom i sobom, nema mira ni sa bližnjima“, rekao je on.
Istakao je da je Sveti Sava bio predan veri i Bogu da je zbog toga postao i svetitelj, čiji je zadatak bio da voli ljude, preobražava i prosvećuje, da obnavlja, unapređuje, ali i da teši kada je potrebno.
On je rekao da Sveti Sava nije običan čovek, već svetitelj Božji i svedok Hristov i kao takav duhovni otac našega roda.
Zbog toga je svetlošću Hristovom bio prosvećen da vidi mnogo dalje od burnih i nepredvidivih godina u kojima je on živeo, da vidi vreme koje je nama danas povereno, ne manje burno i teškovno i da nas pripremi za njega“, rekao je Patrijarh.
Dodao je da danas naš narod ubira polodove rada i učenja Svetog Save.
Svaki Savindan za naš narod jeste smotra našeg narodnog lika, skener i rendgen našeg narodnog zdravlja i usmerenja. Skoro da nema oblasti, skoro da nema organa i udova našeg narodnog bića, a da ga Sava nije negovao, lečio, obnavljao i unapređivao. U Savinim rukama je naš kompas i naš orijentir, na Savinim plećima je temelj duše ovog naroda“, rekao je Patrijarh.
Dodao je da je danas Sveti Sava naš uzor.
Bogoljubac i čovekoljubac koji pomaže brzo i efikasno, on je energični delatnik, misionar, organizator koji rešava probleme kako običnih ljudi, tako i nesporazume među narodima i državama. Veliki diplomata, umeo je da uspostavlja prijateljstva i gradi mostove i sa svima sa kojima je dolazio u susret. I svi oni koji su ga upoznali su ga i zavleli „, rekao je Patrijarh.
On je čestitao svim učenicima i prosvetnim radnicima, ali i srpskom narodu Savindan i istakao da će, sve dok se okupljamo na ovako velike i značajne praznike, naša vera i istorija će trajati.
U prigodnom kulturno- umetničkom programu učestvovali su talentovani učenici i studenti, koji su pokazali svoj talenat.
Voditelji programa bili su učenici srednjih škola Anja i Konstantin. Učenici Škole za muzičke talente iz Ćuprije bili su muzička podrška, a Himnu Bože pravde otpevao je Nemanja Crnatović, izuzetnog talenta. Muzičke numere su izveli dečiji hor „Čarolija“ i hor Crkve Sv. Petke iz Beograda. Učesnici dečje dramske grupe Radio Beograda odgrali su glumačke scene.
S obzirom na tragediju koja se dogodila u prošloj godini, cilj je bio i da se setimo nastradalih i podsetimo na neke zajedničke vrednosti u kroz dečiju glumu, ali i kroz izvođenje kompozicije Andrije Čikića.
Bivši student Fakulteta primenjenih umetnosti osmislio je vizuelni koncept celokupne Akademije, pažljivo birajući svaki detalj da odgovara negovanju srpske tradicije i kulture.
Pred početak svečane akademije gosti su mogi da obiđu izložbu likovnih i grafičkih radova i skulptura, koje su pripremili učenici i nastavnici Škole za dizajn iz Beograda, Grafičko-medijske škole iz Beograda i Umetničke škole iz Kraljeva. Takođe, nastupao je i hor Etno grupe Mokranjac.