
Okrugli sto „Osiguranje kvaliteta u trening centrima, model ustanovama i centrima izvrsnosti“
U okviru rada Nacionalne referentne tačke za kvalitet stručnog obrazovanja i obuke, u organizaciji Ministarstva prosvete i Agencije za kvalifikacije u Užicu je 2. do 3. oktobra održan Okrugli sto „Osiguranje kvaliteta u trening centrima, model ustanovama i centrima izvrsnosti“.
Skup je održan u okviru Projekta ,,Nacionalna referentna tačka Srbija 2 – stručno obrazovanje i obuka za budućnost (VET4F), uz sufinansiranje Evropske unije.
Okrugli sto je okupio oko 60 učesnika među kojima su bili članovi Radne grupe Projekta, predstavnici svih nacionalnih institucija zaduženih za pitanja razvoja i kvaliteta stručnog obrazovanja i obuke, predstavnici školske uprave Užice, zajednica stručnih škola kao i predstavnici stručnih škola koje su u postupku prerastanja u trening centre, model ustanove ili pak učestvuju u evropskom projektu ,,Razvoj centara stručne izvrsnosti“ (Centers of Vocational excellence – CoVE).
Cilj je bio da se na jednom mestu okupe svi akteri koji su odgovorni za unapređenje kvaliteta rada stručnih škola i da se razmene iskustava dobre i inovativne prakse, ali i da se ova tema sagleda iz ugla škola koje su već stekle ili su u procesu sticanja statusa Trening centra odnosno Model ustanove.
Predstavnici iz četiri stručne škole održali su prezentacije temu „Šta je inovativno u našem radu u poslednje dve školske godine i na koji način brinemo o kvalitetu našeg rada?“.
Tehnička škola iz Valjeva i Tehnička škola iz Vlasotinca, stekle su status Trening centara, Tehnička škola iz Užica kao Model ustanova i Vazduhoplovna akademija koja ima status Trening centra za oblast vazduhoplovstva i učestvuje u projektu razvoj centara izvrsnosti na evropskom nivou.
Na skupu su predstavljeni i rezultati istraživanja čiji je cilj bio procena trenutnog nivoa primene pojedinih standarda i indikatora sadržanih u Evropskom okviru osiguranja kvaliteta stručnog obrazovanja i obuke.
Pored toga predstavljena je metodologije za uvođenje i primenu modela saradničkog učenja u obrazovnu praksu naših stručnih škola, koju su izradili stručnjaci Centra za obrazovne politike. Saradničko učenje jedan je od najvažnijih metoda razmene iskustava i unapređenja postojećih praksi koji se primenjuje u okviru mreže Nacionalnih referentnih tačaka za kvalitet stručnog obrazovanja i obuke, na nivou evropske unije. Tokom proteklog meseca predstavnici naših institucija – Ministarstva prosvete i Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja, po prvi put su učestvovali kao članovi međunarodnog ekspertskog tima čiji je zadatak bio sagledavanje trenutne prakse i pružanje savetodavne pomoći kolegama iz Letonije.
Razvojem Nacionalne metodologije saradničkog učenja, Ministarstvo prosvete će ovu veoma korisnu metodu učenja u budućnosti primenjivati u okviru našeg obrazovnog sistema kako na nacionalnom, strateškom nivou tako i na nivou pojedinih stručnih škola.
Radovan Živković, rukovodilac grupe za stručno obrazovanje i vaspitanje, sumirajući rezultate dvodnevnog rada, istakao je da jačanje kvaliteta rada stručnih škola mora ostati visoko na agendi prioriteta Ministarstva prosvete, kako bi se osiguralo da kvalitetna, obučena i inovativna radna snaga, koja se danas obrazuje u našim stručnim školama, bude oslonac razvoja naše ekonomije, magnet za privlačenja stranih investicija i rast konkurentnosti Srbije na Balkanu, ali i šire u Evropi.