
Otvoren novoizgrađeni vrtić „Poletarac“ u Banatskom Karlovacu
Ministar prosvete prof. dr Dejan Vuk Stanković i predsednica opštine Alibunar Zorana Bratić danas su svečano otvorili novoizgrađeni vrtić „Poletarac“ u Banatskom Karlovacu, čiji je kapacitet 220 mesta.
Ministar Stanković je istakao da je u skladu sa najvišim standardima, na mestu starog objekta, izgrađen potpuno nov, savremen i energetski efikasan objekat ukazajujući na značaj predškolskog vaspitanja i obrazovanja, kao i na važnu ulogu vaspitača u procesu razvoja veština i kreativnosti dece.
Izgradnjom novog objekta obezbeđeni su značajno bolji uslovi za vaspitanje i obrazovanje dece, a prošireni su i kapaciteti predškolske ustanove, čime je omogućen prijem većeg broja mališana i unapređena dostupnost predškolskog obrazovanja u lokalnoj zajednici. Prostorije za boravak deca opremljene su savremenim nameštajem, didaktičkim sredstvima, igračkama i pratećom opremom neophodnom za kvalitetan vaspitno-obrazovni rad“, rekao je ministar.
On je ukazao da se „polako ali sigurno realizuje ideja da za svako dete postoji mesto gde će steći prva znanja i veštine, gde će naučiti da otkriva svet oko sebe, gde će biti podstaknuto na druženje, razmenu različitih iskustava sa vršnjacima i sa vaspitačima i gde će u pravom smislu te reči početi proces vaspitanja i obrazovanja ali i socijalizacije“.
Stanković je naveo i da novi objekat ima i potpuno opremljenu kuhinju za pripremu i distribuciju obroka u skladu sa važećim sanitarnim i bezbednosnim standardima.
Reč je o investiciji čija vrednost prelazi 175,8 miliona dinara, dok je u opremanje nameštajem, didaktičkim materijalom, igračkama i pratećom opremom neophodnom za kvalitetan vaspitno-obrazovni rad uloženo još 1,2 miliona dinara.
Novi objekat ima ukupnu površinu 1.436 metara kvadratnih i izgrađen je u okviru projekta „Inkluzivno predškolsko vaspitanje i obrazovanje“, koji je sprovođen uz podršku Svetske banke u cilju unapređenja dostupnosti, kvaliteta i uslova predškolskog vaspitanja i obrazovanja za svu decu na teritoriji Srbije. U okviru pomenutog projekta, koji je formalno okončan do sada je završeno 19 vrtića u 21 lokalnoj samoupravi (Doljevac, Žitorađa, Sremska Mitrovica, Kruševac, Loznica, Merošina, Vladičin Han, Smederevo, Šid, Tutin, Novi Pazar, Petrovac na Mlavi, Ćićevac, Leskovac, Čačak, Aleksandrovac, Alibunar, Pećinci).
Uskoro će i preostalih 4 vrtića u lokalnim samoupravama Kragujevac, Prijepolje, Prokuplje i Aranđelovac biti predato na upotrebu građanima, deci, roditeljima vaspitačima.
Stanković je istakao da Ministarstvo nastavlja i dalje da radi na stvaranju savremenih uslova za boravak dece, učenje i rad i da slede velika ulaganja u osnovne škole.
Reč je o projektu koji je vredan 66,3 miliona evra, a koji će se do 2030. godine sprovoditi u saradnji sa Svetskom bankom, čime će se obezbediti savremeni uslovi za rad i učenje i uvođenje obogaćenog jednosmenskog rada u određenom broju osnovnih škola“, najavio je on.
Inače, projekat obogaćenog jednosmenskog rada u školama u Srbiji realizuje se od školske 2019/2020. godini sa ciljem pružanja dodatne obrazovne i vaspitne podrške učenicima. Trenutno se ovakav način rada organizuje u oko 400 škola, a okosnica programa obogaćenog jednosmenskog rada su osmišljene aktivnosti za učenike škola nakon redovnih školskih obaveza, kroz koje se razvijaju njihova interesovanja i kreativnost.
Širenje ovog programa na sve osnovne škole u Srbiji strateška je aktivnost Ministarstva prosvete utvrđena Strategijom obrazovanja 2020/30.













