Pašić: Digitalizacija završnog ispita obezbedila je efikasnost procesa i nepristrasnost u pregledanju zadataka

Pomoćnik ministra za predškolsko i osnovno obrazovanje i vaspitanje Milan Pašić, pomoćnica direktora Kancelarije za informacione tehnologije i elektronsku upravu Biljana Marić i predstavnici Fakulteta organizacionih nauka obišli su jedan od 33 centara za skeniranje testova za završni ispit koji je smešten u Železničko-tehničkoj školi u Beogradu.

Pomoćnik ministra Milan Pašić je tom prilikom izjavio da je i treći dan polaganja završnog ispita prošao u najboljem redu, a da su Vlada Srbije, Ministarstvo prosvete i Kancelarija za informacione tehnologije i elektronsku upravu i Fakultet organizacionih nauka potrudili da ceo proces bude digitalizovan u cilju veće efikasnosti i transparentnosti.

Više od 66.000 učenika je bilo u ovom procesu, i želim da pohvalim sve nastavnike, saradnike i učesnike u ovom procesu, a svakako i učenike na izuzetnom ponašanju. Važno je da istaknem da zaista tokom polaganja testova nigde nije bilo problema“, rekao je Pašić.

Od kada je uvedena digitalizacija u završne ispite, dodao je Pašić, obezbedila je transparentnost i tačnost samog proces te je zahvaljujući procesu skeniranja isključena mogućnost zamene testova i smanjen je broj angažovanih lica.

Ono što je nama značajno – obezbeđena je nepristrasnost u pregledanju, to nam je bio jedan od izazova tokom godina. Danas u ovom trenutku, nastavnik koji pregleda zadatke, ne zna kom detetu iz kog dela zemlje pregleda zadatak. Unapređeno je i to da jedan zadatak ne pregleda samo jedan, već dva nastavnika, i ukoliko se njihovi odgovori razlikuju tu postoji treći nastavnik, to nismo imali ranije“, rekao je Pašić.

Pašić je rekao i da je smanjen broj žalbi kako prvostepenih, tako i drugostepenih, smanjuje se broj grešaka i na taj način je ceo proces, kako je naglasio, podignut na jedan mnogo viši nivo.

Pomoćnica direktora Kancelarije za informacione tehnologije i elektronsku upravu Biljana Marić objasnila je da Kancelarija obezbeđuje kompletnu infrastrukturu i naglasila da 24 sata brine o bezbednosti podataka i mreža.

Naša uloga u ovom procesu je prvenstveno da obezbedimo svu infrastrukturu, sve infrastrukturne resurse, od servera pa dalje.  Takođe, brinemo o bezbednosti mreže da bi ceo ovaj protok podataka od skening centara do mesta gde se podaci čuvaju i obrađuju, a zatim do samih pregledača i nazad pregledanih testova bude bezbedan i da to protekne u najboljem redu“, objasnila je Marić.

Pored toga, dodala je, Kancelarija za IT je radila i u saradnji sa FON-om uspostavila portal Moja srednja škola koji je namenjen učenicima, roditeljima i drugim zakonskim zastupnicima i putem tog portala oni mogu da obave sve aktivnosti vezane za završni ispit i upis u srednju školu na portalu – elektronski u bilo koje vreme sa bilo kog mesta.

Moguće je pogledati preliminarne rezultate završnih ispita, nakon toga imaju mogućnost da ulože prigovore, pogledaju konačne rezultate, elektronski popune listu želja, na portalu vide gde su raspoređeni u koju školu, a zatim i izvrše upis. Takođe, preko portala mogu da podnesu prijavu za upis u srednju školu“, rekla je Marić.

Član tima za softversko i organizaciono rešenje koje je primenjeno na realizaciji završnog ispita sa FON-a Miloš Jevtić istakao je da je FON napravio jedinstveno specijalno rešenje za realizaciju završnog ispita, koje je i ranijih godina razvijeno i korišćeno i na samom fakultetu prilikom polaganja prijemnog ispita.

Naravno zbog obima posla i velikog broja učesnika koji je uključen u čitav proces realizacije završnog ispita morali smo da prilagodimo sav softver i organizaciono rešenje, tako da smo danas došli do nekog većeg stepena i decentralizacije što se tiče svih aktivnosti. Imamo 33 skening centra što znači da je svako veće mesto u Srbiji gde se preuzimaju zadaci iz osnovnih škola u stvari skening centar gde se radi digitalizacija i prevođenje svih testova u digitalni oblik“, rekao je Jevtić.

Jevtić je objasnio da softver pregleda zatvorene zadatke, a pregledači otvorene i da je do sada, za tri dana pregledano 3.750.000 zadataka, od toga otvorenih 375.000 – a svaki od njih pregledala su dva nezavisna pregledača.

Foto: TANJUG

Loading