
Pašić: Važno da deca u školama uče o zdravoj ishrani
Pomoćnik ministra prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Milan Pašić ocenio je da je značajno da deca u školama uče o zdravim navikama u ishrani i dodao da se ta tema i obrađuje kroz različite aktivnosti.
U prethodnom periodu urađena je i legislativa po ovom pitanju, svakako da je proces promene navika u ishrani dug i biće uspešan ukoliko u ovome budemo imali saradnju i podršku roditelja“, rekao je Pašić u Loznici na konferenciji koja je održana u okviru projekta „Zdrava hrana u školama“.
Pašić je rekao da je Ministarstvo uvek otvoreno za razmenu primera dobre prakse, naročito kada je reč o važnim temama, kao što je ishrana kod dece školskog uzrasta.
Tema zdrave ishrane u školama nije nova, a kroz reformu obrazovanja u protekle četiri godine implementacija ovih tema i sadržaja u samim predmetima podignuta je na viši nivo“, rekao je Pašić.
Zaključak dvodnevne posete predstavnika ambasada Danske, Finske, Norveške i Švedske Loznici i Tršiću je da je od velike važnosti da se deca od ranog uzrasta uče zdravim navikama u ishrani i da razmišljaju o smanjenju otpada od hrane.
U okviru projekta Zdrava hrana u školama – iskustva u Srbiji i nordijskim zemljama, 9. i 10. juna organizovane su radionice pripreme hrane sa školskom decom i roditeljima, kao i panel-diskusije sa učešćem srpskih i nordijskih stručnjaka na temu pripreme zdravih obroka u školama i važnosti pravilne ishrane za razvoj školske dece.
Ambasador Švedske u Srbiji, NJ. E. Jan Lundin rekao je da su zahvaljujući podršci Saveta ministara nordijskih zemalja, četiri ambasade realizovale ovaj događaj u saradnji sa Gradom Loznicom.
Namera je da se pokaže kako hrana u školama može biti održiva uz korišćenje proizvoda malih lokalnih proizvođača. Zdravlje dece je na prvom mestu, možemo da učimo jedni od drugih, a Srbija ima veoma jaku prehrambenu kulturu“, rekao je ambasador Švedske.
Veoma je važno da deca imaju odgovarajuću ishranu u školama, budući da je gojaznost jedan od najvećih problema današnjice. Sa druge strane, naša je namera da uzmemo u obzir i zaštitu životne sredine, važno je da se koriste lokalni proizvodi, ono što nam je najbliže – to je ideja koje smo u ime nordijskih zemalja predstavili ovde“, rekao je ambasador Finske u Srbiji, NJ. E. Kimo Ledevirta.
Tokom radionica pripreme hrane sa decom i roditeljima su kuvali i družili se zamenica Ambasade Kraljevine Danske, Marijane Gade Topac, zaposleni nordijskih ambasada, kao i blogeri posvećeni zdravoj ishrani – Maja Petrović, Kristina Gašpar i Jano Sič, uz podršku kuvara ambasade Švedske Larsa Ekberga i glumca i muzičara Bojana Ivkovića. Spisateljica za decu Jasminka Petrović sa tinejdžerima iz Loznice i Tršića razgovarala je o svojoj novoj knjizi „100 lica stolica“ koja se bavi odnosom prema prirodi.
Na panelima koji su posvećeni zdravoj i kvalitetnoj ishrani školske dece su, uz nordijske stručnjake, govorili i brojni predstavnici iz Srbije, a prisustvovali su i gradonačelnici Valjeva i Šapca.