
Peti dijalog o obrazovnim politikama Kine i zemalja centralne i istočne Evrope
Peti dijalog o obrazovnim politikama Kine i zemalja centralne i istočne Evrope (CIE) počeo je danas u Novom Sadu. Otvarajući najveći multilateralni skup u 2017.godini u Srbiji premijerka Republike Srbije Ana Brnabić poručila je da je obrazovanje uslov prosperiteta svakog društva i najavila da će saradnja sa Kinom biti intenzivirana i u oblasti obrazovanje i nauke.
Brnabić je rekla da Vlada Srbije projekat „Jedan pojas, jedan put“, smatra jednom od najvažnijih golobalnih inicijativa, kao i da veliku pažnju poklanja saradnji sa Kinom u okviru mehanizma „16 plus jedan“.
Akademski krugovi su pokretači prosperiteta. Svi smo svesni da na omladini i njenom obrazovanju leži budućnost i prosperitet svake zemlje, naglasila je Brnabić.
Podsetila je da je Srbija započela reformu obrazovanja i istakla da bez odgovarajućeg obrazovanog sistema nema razvoja nijednog društva.
Verujem da će ovaj dijalog doprineti da se učvrste temelji obrazovanja koji je uslov za prosperitet svakog društva“, navela je Brnabić, dodajući da se u Novom Sadu okupila intelektualna elita iz Kine i Evrope.
Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Mladen Šarčević rekao je da treba da prepoznamo dugoročnu perspektivu za saradnju sa Kinom, naglasivši da uz udruživanje resursa možemo da ostvarimo mnogo bolje rezultate.
Ministar je rekao da treba unaprediti obrazovanje, nauku i pojačati pokretanje inovacija, za šta je važno proširivanje međunarodne saradnje, a posebno sa Kinom u okviru mehanizma „16 plus jedan“. Šarčević je ukazao i da će na skupu u Novom Sadu biti usvojena Novosadska deklaracija.
Zahvaljujem svim delegacijama koje su već učestvovale u radu na tekstu Novosadske deklaracije, a nadam se da ćemo danas moći kroz dijalog da zaključimo da ta deklaracija bude odraz svih naših stavova, rekao je Šarčević.
Ta deklaracija će, prema njegovim rečima, biti putokaz za sve ono što želimo da radimo u narednom periodu.
Šarčević je naglasio je da je reforma obrazovanja među ključnim prioritetima vlade na svim nivoima od predškolskog do visokog i da je pokrenut više strateških i reformskih pravaca.
Predstavnici ministarstava obrazovanja Kine i 16 zemalja centralne i istočne Evrope danas i sutra u Novom Sadu razgovaraju o unapređenju obrazovne saradnje na Petom dijalogu o obrazovnim politikama Kine i zemalja CIE. Otvaranju skupa prisustvuju i zamenik ministra obrazovanja Kine Du Dženjuen i rektor Univerziteta u Novom Sadu Dušan Nikolić, pokrajinski premijer Igor Mirović, gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević i ambasador Kine Li Mančang.
Na skupu, koji se održava u zgradi Rektorata Univerziteta u Novom Sadu, učestvuju i zamenici ministara i drugi predstavnici resora obrazovanja iz zemalja centralne i istočne Evrope, koji će dva dana razgovarati o unapređenju obrazovne saradnje, prakse i usklađivanja obrazovnih strategija radi jačanja odnosa u toj oblasti.
Reč je o saradnji u oblasti obrazovanja u formatu Kine sa 16 zemalja CIE, koji je, od uspostavljanja 2012. godine, izrastao u mehanizam sveobuhvatne saradnje zemalja regiona sa Kinom. Prvi dijalog o obrazovnim politikama Kine i zemalja CIE održan je 2013. godine u kineskom gradu Čungćingu, a zatim su usledili Drugi dijalog u Tijenđinu i Treći koji je održan u Varšavi. Prethodni, Četvrti dijalog održan je u oktobru 2016. godine u Pekingu.
Saradnja Kine i zemalja centralne i istočne Evrope, integralni je deo globalne sveobuhvatne inicijative „Pojas i put“, koju je pokrenuo kineski predsednik Si Đinping 2013. godine. Srbija ima aktivnu ulogu u tom mehanizmu saradnje i bila je domaćin Trećeg sastanka šefova vlada Kine i zemalja CIE u decembru 2014. godine kada je tadašnji premijer Aleksandar Vučić ugostio premijere centralne i istočne Evrope i premijera Kine Li Kećianga. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić u maju ove godine u Pekingu je učestvovao na prvom međunarodnom Forumu lidera „Pojas i put“ uz predsednike još 28 država.