
Poseta Japanu i planovi za uspešnu buduću saradnju
Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Mladen Šarčević je tokom posete Japanu od 29. januara do 2. februara predvodio našu delegaciju na prvim međuvladinim konsultacijama o naučno-tehnološkoj saradnji. Tokom posete susreo sa ministrom obrazovanja, kulture, sporta, nauke i tehnologije Japana Koići Hagiudom (HAGIUDAKoichi), a delegacija je posetila Tokijski univerzitet, Nacionalni institut napredne industrijske nauke i tehnologije (AIST) i Institut industrijske nauke (IIS) koji je u sastavu Tokijskog univerziteta.
Ovo su bile prve konsultacije održane uskladu sa postojećim Sporazumom o saradnji u oblasti nauke i tehnologije iz 1981. godine, kako bi se intenzivirala saradnja sa naučnom zajednicom Japana i pokrenuli bilateralni projekti. Prezentacije potencijala naučno-istraživačkih zajednica obe strane i razgovori u cilju identifikacije polja na kojima postoji obostrani interes za unapređenje saradnje, uz obostrano obavezivanje na preduzimanje konkretnih mera i nastavak komunikacije o formalizaciji buduće saradnje, otvorili su realnu mogućnost za produbljivanje i jačanje saradnje sa Japanom u predstojećem periodu.
Ministar Šarčević istakao je unapređenje naučno-tehnološke i obrazovne saradnje, uključujući i razmenu studenata između dve zemlje. Upoznao je delegaciju Japana sa dugom tradicijom nauke i obrazovanja i istakao da je Srbija 2019. godine postala punopravna članica CERN-a i izrazio zadovljstvo postojećom, iako sporadičnom, razmenom studenata i istraživača. Posebno je istakao da je privredni razvoj Srbije intenziviran, uz dinamičan rast investicija.
Ministar Hagiuda se zahvalio ministru Šarčeviću što lično predvodi prve međuvladine konsultacije o naučno-tehnološkoj saradnji između dve zemlje i naglasio je da je poseta premijera Abea Srbiji 2018. godine dovela do značajnog unapređenja bilateralne ekonomske saradnje i preneo uverenje da će to dovesti do jačanja saradnje na ostalim poljima. Kao ministar zadužen i za sport izrazio je nadu da će veliki broj srpskih sportista, uključujući Novaka Đokovića koji je izuzetno popularan u Japanu, učestvovati i ostvariti odlične rezultate na Olimpijskim igrama u Tokiju ove godine. Hagiuda je preneo da je u Japanu u fiskalnoj 2016. godini bilo 26 stipendista iz Srbije, 40 stipendista iz Japana je pohađalo studije u Srbiji, 30 srpskih naučnih istraživača je boravilo u Japanu, dok je u Srbiji bilo 97 japanskih naučnih istraživača.
Pomoćnik ministra prof. dr Viktor Nedović koji je bio u delegaciji Srbije naglasio je postojanje interesa za saradnju na poljima matematike, robotike, ekologije, energetike, proizvodnje hrane, veštačke inteligencije, biologije i mašinstva. Podsetio je da je Srbija jedna od pet država koja učestvuje u UN Globalnom pilot programu o nauci, tehnologiji i inovacijama za SDGs i da bi u tom kontekstu takođe mogla da bude ostvarena saradnja i sa Japanom.
Prof. dr Vladimir Popović predstavio je oblasti nauke, tehnologije i inovacija i istraživačke i inovacione kapaciteta u Srbiji, dok je prof. dr. Miodrag Mihaljević prezentovao pregled saradnje sa Japanom u oblasti kibernetičke sigurnosti, privatnosti i blockchain tehnologije. Direktor Inovacionog fonda dr Ivan Rakonjac je predstavio fond i potencijale za saradnju u oblasti tehnološkog transfera i inovacija, dok je pomoćnik ministra dr Marina Soković predočila biološke nauke u Srbiji.
Ambasador Nakane se u završnom obraćanju zahvalio na detaljnim prezentacijama i razmeni mišljenja i izrazio uverenje da su konsultacije doprinele sagledavanju politika i sistema dve zemlje na polju nauke, tehnologije i inovacija. Konstatovao je da je potencijal za saradnju značajan i da treba što pre pokrenuti sve segmente kolaboracije. Ministar Mladen Šarčević će u narednom periodu predložiti održavanje zajedničkog interresornog sastanka ministarstava i institucija u Srbiji koja se bave razmatranim temama kako bi se formulisao sveobuhvatni pristup u cilju unapređenja saradnje sa Japanom. Predloženo je da se u cilju formalizacije saradnje razmotri mogućnost za potpisivanje MoR sa MIP Japana ili MEXT, dok će u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja biti razmotren način za upućivanje zajedničkih poziva za projekte u saradnji sa JSPS i JST. Delegacija Srbije predložila je da naredne godine bude domaćin japanskoj delegaciji na drugoj rundi međuvladinih konsultacija.
Predstavnici ministarstva i institucija Japana ocenili su da su konsultacije pravovremene i korisne i zahvalili za visok nivo prezentacija iz Srbije. Konstatovali su da su im konsultacije i direktan kontakt sa predstavnicima naše delegacije pružili dobar uvid u potencijale naše naučno-istraživačke zajednice i izrazili optimizam po pitanju jačanja saradnje na ovim poljima u budućnosti.
Ministar Šarčević je predvodio delegaciju na sastanku sa dekanom Tokijskog univerziteta (UniversityofTokyo) Makotom Gonakamijem. Profesorka Odeljenja za slovenske jezike i književnost Fakulteta društvenih nauka i sociologije Keiko Mitani je obavestila da su trenutno u toku razgovori sa Univerzitetom u Beogradu o produbljivanju univerzitetske saradnje, posebno imajući u vidu interesovanje japanskih studenata za istoriju Srbije i Zapadnog Balkana, kao i za folklor i tradicionalne plesove. Prenela da se za mart planira održavanje simpozijuma u saradnji sa profesorima Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu.
Ministar Šarčević je sa delegacijom posetio i Nacionalni institut za napredne industrijske nauke i tehnologiju (NationalInstituteofAdvancedIndustrialScienceandTechnology/AIST) u Ckubi. Predsednik AIST Rjođi Ćubaći predstavio je institut čiji je cilj premošćavanje jaza između tehnologija i industrije kroz istraživanje koje predstavlja osnovu za inovacije i podsticanje ljudskih resursa koji predvode inovacije. Ministar Šarčević i Vladimir Popović su upoznali sagovornike sa politikama u oblasti nauke, tehnologije i inovacija i istraživačkim i inovacionim kapacitetima u Srbiji, kao i sa ubrzanim razvojem IT sektora u Srbiji koji postiže izvanredne rezultate. Ministar Šarčević je preneo spremnost naše strane na saradnju sa AIST, uključujući i polje ekologije za koje je AIST takođe zainteresovan.
Sastanku su sa japanske strane prisustvovali i potpredsednik Satoši Sekigući, direktor Sektora za unapređenje saradnje i međunarodnu saradnju Masaki Tanigući, direktor Geološkog muzeja Sumito Morita, predstavnik Kancelarije za globalnu saradnju Osamu Marujama i predstavnica Kancelarije za odnose sa javnošću Miho Vatanabe.
Srpska delegacija posetila je i Institut za industrijsku nauku (InstituteofIndustrialScience, IIS) koji je u sklopu Tokijskog univerziteta i laboratoriju u okviru IIS.