
Povećan obuhvat dece romske nacionalnosti obrazovanjem
Ministarka prosvete prof. dr Slavica Đukić Dejanović u okviru društvenog dijaloga „Oteto detinjstvo – dečji, rani i prinudni brakovi“, navela je da dečiji brak – brak pre navršenih 18 godina – predstavlja ozbiljnu povredu ljudskih prava devojčica.
„Njegove posledice su katastrofalne, jer urušava snagu devojčica u njihovim zajednicama i domovima, podriva njihovu zdravstvenu i psihološku dobrobit, isključuje ih iz obrazovanja i oduzima im priliku da ostvare svoj puni potencijal. Uporna praksa sklapanja štetnih tradicionalnih dečijih brakova sputava ne samo devojčice i žene, već i cele zajednice u kojima one žive, i u mnogim mestima u velikoj meri utiče na održavanje kruga siromaštva. Preduzimanje mera za iskorenjivanje prakse dečijih brakova izuzetno je važno za zaštitu devojčica i borbu protiv rodne neravnopravnosti i siromaštva, ne samo na lokalnom, već i na globalnom planu“, istakla je ona, dodajući da je 34 odsto mladih žena starosti od 15 do 19 godina iz romskih naselja je udato ili živi u vanbračnoj zajednici.
Ministarka je navela da je obrazovanje jedan od puteva u borbi protiv diskriminacije, stereotipa i predrasuda, te da je ostanak devojčica i devojaka u obrazovnom procesu jedan od prioritetnih ciljeva i glavni mehanizam borbe protiv siromaštva i ranih brakova u koje nevoljno ulaze.
„Na tom putu škola nije sama, jer zajedničkim snagama kreiramo okruženje u kojem se neguje tolerancija, razvija empatija, poštuje različitost i ljudska prava. Ministarstvo prosvete intenzivno radi na unapređivanju dostupnosti kvalitetnog obrazovanja za sve pripadnike osetljivih društvenih grupa, među kojima su i pripadnici romske nacionalne manjine“ naglasila je ona.
Zahvaljujući merama podrške koje je preduzelo Ministarstvo prosvete, prema rečima ministarke Đukić Dejanović imamo značajno veći obuhvat dece romske nacionalnosti obrazovanjem.
„ Predškolski pripremni program pohađa 80 odsto romske dece, što je povećanje za 20 odsto, 85,4 odsto romske dece upisuje osnovnu školu. Stopa prelaska u srednju školu za romske učenike iznosi 52,6 odsto, dok stopa završavanja srednje škole iznosi 61 odsto, što je takođe povećanje za 20 odsto. Srednju školu pohađa 27 odsto romskih devojčica, što je povećanje za 12 odsto“, navela je ministarka, dodajući da je i pored postignutih značajnih rezultata, neophodno da svi nastavimo da kontinuirano i koordinisano radimo na unapređivanju uslova za ostvarivanje prava svih osetljivih grupa.
Društveni dijalog „Oteto detinjstvo – dečji, rani i prinudni brakovi“, realizovalo je Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog u saradnji sa Romskim ženskim centrom Bibija i Romskom ženskom mrežom, a povodom obeležavanja kampanje „Mesec romskog aktivizma“ od 8. marta do 8. aprila, kada se inače širom sveta obeležava Međunarodni dan Roma.