
Poveljama „Dositej Obradović“ nagrađeni pojedinci i ustanove za doprinose u oblasti obrazovanja
Ministarstvo prosvete Republike Srbije dodelilo je povelje „Dositej Obradović“ pojedincima i ustanovama obrazovanja i vaspitanja koji su tokom 2023. godine dorineli unapređuvanju obrazovanja i vaspitanja.
Osnovna škola „Vuk Karadžić“, Knjaževac
Osnovna škola „Vuk Karadžić“ za svoje učenike organizuje veoma raznovrstan i bogat vaspitno-obrazovani rad koji se ogleda u lepezi nastavnih i vannastavnih aktivnosti. Za svoju posvećenost škola je nagrađena Majskom nagradom koju dodeljuje opština Knjaževac.
Veliki procenat učenika, njih 24 odsto se plasiralo i učestvovalo na takmičenjima i smotrama od opštinskog do međunarodnog nivoa i osvojilo veliki broj nagrada.
Ustanova je posebno posvećena podizanju kvaliteta inkluzivnog obrazovanja i jačanju svojih kapaciteta za sprečavanje osipanja učenika iz obrazovnog sistema.
Osnovna škola „Bratsvo jedinstvo“ Kucura
Osnovna škola „Bratstvo jedinstvo“ iz Kucure vaspitno-obrazovni rad obogaćuje učešćem u različitim projektima putem kojih osavremenjuje uslove za izvođenje nastave, ali i podstiče timski rad i zajedništvo učenika i nastavnika.
Školski prostor prilagođen je osobama sa invaliditetom.
Škola je primer dobre prakse, što je prepoznato i od strane strukovinih udruženja i stručnih zavoda, pa su se primeri izvođenja nastave iz ove škole našli u zbornicima radova, a nastavnici ove ustanove dobili su priznanje za kreativnog učitelja i plaketu „Stjepan Han“ kao najbolja škola za informatizaciju u Vojvodini.
OŠ „Ilija Garašanin“, Aranđelovac
Osnovna škola „Ilija Garašanin“ iz Aranđelovca posvećena je uvođenju novina i raznovrsnosti u vaspitno-obrazovni proces i svojim učenicima nudi sadržaje poput ekologije i robotike, a od 2016. godine škola je dobila status Eko škole.
Nastavnici svoje učenike podstiču na kritičko mišljenje primenjujući savremene nastavne metode.
U školskoj 2010/2011. godini škola postaje ogledna škola za obrazovanje odraslih u okviru programa „Druga šansa“.
U dva ciklusa eksternog vrednovanja, škola je ocenjena najvišom ocenom –četvorkom, a zalaganje uprave škole i zaposlenih prepoznato je od strane lokalne i šire društvene zajednice.
PU „Radost“ Novi Banovci
PU „Radost“ iz Novih Banovaca poslednjih pet godina intenzivno radi na unapređivanju inkluzivnog pristupa i jačanju profesionalnih kapaciteta zaposlenih za primenu nove programske koncepcije „Godine uzleta“.
Ustanova posebnu pažnju posvećuju psihosocijalnoj podršci roditeljima dece sa smetnjama u razvoju kroz organizovanje grupe za podršku u kojoj su roditelji ko-voditelji radionica.
U cilju veće vidljivosti osoba sa invaliditetom i smetnjama u razvoju i obezbeđivanja šire podrške u zajednici, ustanova je aktivan učesnik i domaćin promotivnih aktivnosti, a u saradnji sa kolegama iz drugih predškolskih ustanova podstiče otvoren je dijalog o radu timova za inkluzivno obrazovanje, ulozi roditelja i značaju povezivanja i horizontalne razmene među ustanovama.
Predškolska ustanova, sa ciljem aktivnijeg učešća roditelja u iniciranju promena i sprovođenju akcija, realizuje različite projekte i jedna je od šest ustanova koja učestvuje u dokumentovanju primera dobre inkluzivne prakse u okviru projekta inkluzivnog predškolskog vaspitanja i obrazovanja.
Ivan Marković, diplomirani muzički pedagog, OŠ „Mića Stanojlović“, Koceljeva
Profesor Ivan Marković osnivač je vokalnog asambla „Dukat“, koji čine učenici OŠ „Mića Stanojlović“, OŠ „Stojan Novaković“ i OŠ „Jevrem Obrenović“. Njegovo zalaganje i rad sa učenicima, vokalnim solistkinjama, doprineli su da one osvajaju prve nagrade na dečijim festivalima.
Osnivač je i dirigent školskog hora „Lira“, koji je održao koncert u okviru centralne svečanosti povodom obeležavanja Svetskog dana deteta, a autorski video ovog školskog hora sa duhovnom kompozicijom „Mi smo deca neba“ uvršten u oficijalni deo programa povodom obeležavanja Međunarodnog dana maternjeg jezika pod pokroviteljstvom UNESKA u Parizu 2021. godine.
Rezultati rada Ivana Markovića doprinose podizanju kvaliteta pedagoške prakse u školi, lokalnoj sredini i široj društvenoj zajednici.
Mentor je u okviru projekta „Kvalitetno obrazovanje za sve“.
Dejan Bošković, nastavnik biologije OŠ „Ivo Andrić“, Beograd
Profesionalni pristup nastavnika biologije Dejana Boškovića nastavnom procesu, stvara podsticajnu sredinu za učenje u kojoj se angažuju stvaralački potencijali učenika. Zbog toga njegovi učenici na različitim nivoima takmičenja ostvaruju značajna postignuća i rezultate.
Dejan Bošković je koautor edukativnog softvera „Savane“ i sajta „Klik do znanja“ i autor akreditovane obuke „Primena ishoda i međupredmetnih kompetencija u pripremi nastave“. Recenzent je udžbenika priroda i društvo za četvrti razred osnovne škole, priručnika za nastavnike biologije i didaktičkih materijala i zbirke zadataka iz biologije i hemije za završni ispit.
Učesnik i koordinator brojnih međunarodnih projekata, urednik „Biobloga“ i naučno-popularnog časopisa „Savremena biologija“.
Marija Bastić, profesor razredne nastave OŠ „Janko Veselinović“, Beograd
Marija Bastić poseduje izuzetne veštine u radu sa učenicima i mladima sa smetnjama u razvoju.
Pokretač je i učesnik tri međunarodna projekta „Learning with drama“, „Learning with creative drama“, „Don’t bully, be a friend“.
Ostvarila uspešnu saradnju sa Školom za oštećene sluhom „Stefan Dečanski“, a u okviru projekta „Inklizuja nije iluzija“ angažovala se na pripremi predstave „Lepe reči“ u kojoj su učestvovali studenti Fakulteta političkih nauka i učenici iz OŠ „Janko Veselinović“.
Na poziv kancelarije Zaštitnika građana, učestvuje u projektu u okviru kog predstavlja primere dobre inkluzivne prakse u ustanovama obrazovanja.
Autorka je akreditovanih obuka „Od lutke do znanja“ i „Stem aktivnosti“.
Izdala je i knjige za decu „Vesela družina“ i Kreativna učionica“ i uređuje blog strane „Od lutke do znanja“. Autor je i međunarodnog priručnika za korišćenje dramske igre i beogradske smotre „Lutka u školi SLUŠ“ i udžbenika Svet oko nas i Priroda i društvo.
Milanka Berković, profesor razredne nastave, pedagoški savetnik OŠ „Filip Višnjić“, Beograd
Milanka Berković je jedan od autora programa za stručno usavršavanje nastavnika „Budi junak/junakinja digitalne priče“ i recenzent udžbenika muzičke kulture za drugi i za treći razred osnovne škole.
Saradnik je na snimanju edukativne TV serije za decu „Potraga za blagom“, redakcije Programa za decu i mlade RT Vojvodine.
Njeno angažovanje na različitim projektima dečijeg stvaralaštva prepoznato je od strane različitih institucija i organizacija, a njeni učenici ostvaruju značajna postignuća na radionicama, konkursima i takmičenjima.
Jovanka Andrić, direktor PU „Plavi čuperak“, Titel
Direktorka Jovanka Andrić posvećena je unapređivanju kvaliteta rada PU „Plavi Čuperak“, posebno u oblasti saradnje sa porodicom i lokalnom zajednicom, kao i u pružanju podrške deci iz osetljivih društvenih grupa i stručnom usavršavanju i profesionalnom razvoju zaposlenih.
U cilju unapređivanja integrisane društvene podrške deci i porodicama zajednici, Ustanova je u junu 2023. godine organizovala manifestaciju „Roditelji u centru pažnje“ u saradnji sa opštinom Titel, Centrom za socijalni rad, Domom zdravlja i osnovnim škole, uz učešće više od 250 dece i porodica, u cilju podrške roditeljstvu.
Luka Rodić, učenik 7. razreda OŠ „Ljuba Nešić“, Zaječar
Učenik Luka Rodić osvajač je najznačajnijih medalja na opštinskom, okružnom i državnom takmičenju iz matematike i fizike.
Luka je pohvaljen i na međunarodnom matematičkom takmičenju „Kengur bez granica 2023“.
Interesovanje ovog učenika nije usmereno samo na prirodne nauke. On je i na takmičenju iz srpskog jezika i jezičke kulture osvojio medalje na opštinskom i okružnom takmičenju.
Milica Cvijović, učenik generacije Užičke gimnazije, Užice
Milica Cvijović je školske 2022/2023. godine proglašena za učenika generacije Užičke gimnazije, a ovu gimnaziju je upisala kao đak generacije OŠ „Aleksa Dejović“ iz Sevojna iz koje je ponela preko 50 diploma i pohvalnica.
Kao učenica Užičke gimnazije osvajala je značajne medalje na državnom takmičenju iz španskog jezika i iz matematike, a medalje je osvajala i na takmičenjima „Misliša“ i na Matematičkom turniru. Učestvovala je i na više državnih takmičenja iz fizike i hemije i ostvarila zapažene rezultate.
Njen trud i uspesi prepoznati su i od strane različitih fondacija i grada Užica
Od školske 2023/2024. godine, Milica je student Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Beogradu.
Biljana Ajdačić, profesor, Gimnazija, Ivanjica
Nastavnica srpskog jezika i književnosti Biljana Ajdačić kroz obrazovno – vaspitni rad kreira pozitivnu atmosferu u učionici, budi radoznalost, motiviše učenike za učenje i podstiče i afirmiše stvaralaštvo, organizuje kreativne radionice i kontinuirano radi na podizanju kvaliteta nastavnog procesa.
Pored redovnih časova srpskog jezika i književnosti, u školi je zadužena za dramsku sekciju, koordinaciju rada školskog časopisa „Mali odmor“, podstiče učešće učenika na brojnim projektima i konkursima i sprovodi istarživačku praksu u školi. Učenici kojima ona predaje ostvaruju izuzetne rezultate na republičkim takmičenjima iz srpskog jezika i književnosti.
Dobitnik je brojnih priznanja i nagrada Društva za srpski jezik i književnost Srbije, Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja. Za doprinos obrazovanju i postignute rezultate dobila je „Junsku nagradu“ opštine Ivanjica.
Visoke standarde ličnog i profesionalnog delovanja ostvaruje i kroz saradnju sa brojnim organizacijama i ustanovama na lokalnom nivou i široj društvenoj zajednice
Dr Uroš Dojčinović, redovni profesor muzičke škole „Josip Slavenski“ i Fakulteta savremenih umetnosti u Beogradu
Dr Uroš Dojčinović je dvostruki doktor nauka, muzički pedagog, umetnik, kompozitor, muzikolog i publicista. Njegova predana i posvećena pedagoška i profesionalna delatnost obeležena je serijom uspeha od posebnog značaja u oblasti obrazovanja.
Pod njegovim mentorstvom u 2023. godini učenici iz klase klasične gitare su osvojili četiri nagrade na međunarodnim festivalima, takmičenjima i konkursima u Njujorku, Moskvi, Minsku i Ćustendelu.
Tokom 2023. godine u izdanju Matice srpske objavio je drugi dopunjen tom jedine monografske publikacije ove vrste „Bibliografije srpske gitarističke literature (za period 2000-2020)“.
U cilju očuvanja i promovisanja naše muzike radio na formiranju repertoara koji je za cilj imao upoznavanje publike širom Srbije i regiona sa nepoznatim ili zaboravljenim srpskim autorima.
Nosilac je Nagrade za životno delo Udruženja muzičkih i baletskih pedagoga Srbije, kao i Nagrade grada Beograda – despot Stefan Lazarević.
Fakultet pedagoških nauka Jagodina, Univerzitet u Kragujevcu
Fakultet pedagoških nauka iz Jagodine obezbeđuje za svoje studente visok kvalitet nastave, učenja i vaspitnog rada, obezbeđuje uključivanje studenta u redovan obrazovno-naučni proces i podstiče njihovo osamostaljivanje u usvajanju znanja i sticanju umenja.
Ustanova i njeni zaposleni učestvuju u različitim programima i projektima, a poseban napredak učinjen je u domenu stručnog usavršavanja i profesionalnog razvoja stručnog kadra (vaspitača, nastavnika, stručnih saradnika).
Sa tradicijom dugom 125. godina Fakultet je pažljivim i uspešnim planiranjem razvoja značajno proširio polje svoje delatnosti i od ustanove u kojoj su se obrazovali samo učitelji, prerasta u respektabilnu visokoškolsku instituciju koja širokom ponudom studijskih programa direktno utiče na kvalitet vaspitno obrazovnog rada na svim nivoima.
Fakultet odlikuje izuzetna posvećenost unapređenju obrazovnog procesa, o čemu svedoče izuzetno visoke ocene kojima studenti vrednuju rad nastavnika i saradnika, ali i podršku studenske službe, bibliotekara, sistem administratora i uprave.
Fakultet je dobio niz priznanja za rad u različitim oblastima, kao i zahvalnica za humanitarne aktivnosti.