
Predstavljen priručnik „Smernice za integraciju referentnog okvira kompetencija za demokratsku kulturu u odabranim programima nastave i učenja“
Publikacija „Smernice za integraciji ROKDK u odabranim programima nastave i učenja“ za prvi i drugi ciklus obrazovanja, razvijena u okviru zajedničkog projekta Evropske unije i Saveta Evrope „Kvalitetno obrazovanje za sve“, predstavljena je danas u Beogradu.
Državna sekretarka u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Anamarija Viček rekla je na predstavljanju priručnika da je projekat započet sa 20 škola, koje su projektu pristupile sa velikim entuzijazmom.
Posvećenost, aktivnost i otvorenost nastavnika i učenika ovih škola doprinele su dobrim rezultatima prve faze Projekta. U drugu fazu projekta uključili smo još 60 škola, a prvih 20 su postale mentor škole“, objasnila je državna sekretarka.
Ona je kao najznačajniji rezultat projekta istakla to što je, u saradnji sa školama, u strateška dokumenta ugrađena terminologija iz Referentnog okvira za demokratsku kulturu, što Srbiju čini jednom od retkih zemalja koja je ovu terminologiju uvela u strateška dokumenta.
Šef Odeljenja za saradnju Delegacije Evropske unije u Srbiji Nikola Bertolini je istakao koliko je ova aktivnost značajna posebno što povezuje obrazovanje, Savet Evrope i Evropsku uniju.
Obrazovanje i rano obrazovanje dece su za nas od primarnog značaja i to je prva stvar na kojoj treba da radimo. Mi kao donatori i partneri treba da radimo samo na ove dve stvari: obrazovanje i životna sredina i jedno nije potpuno bez drugog“.
Država Srbija zajedno sa Savetom Evrope i Evropskom unijom napreduje u naporima za daljem širenju svesti o univerzalnim vrednostima našeg panevropskog Referentnog okvira kompetencija za demokratsku kulturu i njegovom sistemskom uključivanju u obrazovne politike. i prakse“, rekao je Tobijas Flesenkemper, šef kancelarije Saveta Evrope u Beogradu.
Predstavljanje Priručnika „Smernice za integraciju referentnog okvira kompetencija za demokratsku kulturu u odabranim programima nastave i učenja“ je održano u dva dela – prepodnevni kada su predstavnici diplomatske zajednice imali priliku da čuju nastavnice iz dve projektne škole koje su podelile svoje iskustvo u korišćenju Smernica u nastavnim i vannastavnim aktivnostima. Govoreći o svojim iskustvima, nastavnici su istakli želju i povećano interesovanje učenika za učešće u nastavi i diskusijama, kao i aktivnostima rešavanja problema. Takođe su istakli da su ih primeri u Smernicama inspirisali da na sličan način osmisle više nastavnih jedinica iz svog programa. Drugi deo dana bio je posvećen javnom predstavljanju Smernica.
Smernice su jedinstveni dokument koji nudi gotova rešenja za profesionalce u obrazovanju u formalnom obrazovanju i omogućava im da integrišu Okvir u svoje nastavne i vannastavne aktivnosti.
Smernice su pripremili stručnjaci Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja u saradnji sa Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i Zavoda za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja.
PREUZMITE: