Predstavljen Program saradnje nauke i privrede – Vlada Srbije odlučna da doprinese da se inovativni ekosistemi razvijaju

Saradnja naučno-istraživačke zajednice i privrede je veoma bitna u podizanju konkurentnosti srpske privrede, ocenjeno je danas prilikom predstavljanja Programa saradnje nauke i privrede Fonda za inovacionu deltanost u Privrednoj komori Srbije.

Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja dr Srđan Verbić rekao je da je inovaciona kultura ključni element koji nam nedostaje da bismo bolje koristili potencijale koje imamo, i da to podrazumeva i kontinuitet opredeljenja koje je Vlada iznela. On je podsetio da je Strategijom naučnog i tehnološkog razvoja Republike Srbije za period od 2016. do 2020. godine – Istraživanja za inovacije, Vlada Srbije zacrtala taj put i da je ovaj Program test koji će pokazati šta je potrebno da privredna društva i naučno istraživačke organizacije što bolje iskoriste ovakve programe.

Program je, prema njegovim rečima, samo jedan novi element koji omogućava saradnju privrede i akademske sfere, a nadovezuje se na rezultate četvorogodišnje saradnje Srbije sa EU i Svetskom bankom. Zajednički projekti istraživačke zajednice i privrede su mogući i predstavljaju dodatnu vrednost za društvo u celini, naglasio je ministar Verbić.

On je podvukao da je Vlada Srbije odlučna da doprinese da se inovativni ekosistemi razvijaju. Takođe je ukazao da je Vlada ovaj program pomogla sa miliona evra, čime su i građani postali suinvestitori, a da nisu svesni da time ulažu u inovacije, koje bi trebalo ubuduće da donesu velike komercijalne rezultate.

Šef Operativnog sektora IIu Delegaciji Evropske unije u Srbiji Štefen Hudolin je ukazao da EU sa uspehom podržava inovacioni sektor u Srbiji, te da je projekte podrške inovacija finansirala sa 8,5 miliona evra. EU je, prema njegovim rečima, svojom ekspertizom i finansijskom pomoći podržala razvoj i komercijalizaciju više od 50 inovativnih projekata malih i srednjih preduzeća i time pomogla stvaranje više od 300 radnih mesta. Novi program, kako je dodao, ima za cilj da pomogne naučno istraživačkoj zajednici da se bolje poveže sa firmama i razvije kapacitete za komercionalizaciju svojih istraživanja. Ovakva partnerstva, prema njegovim rečima, će dovesti do poboljšanja konkurentnosti privrede.

Šef Kancelarije Svetske banke u Srbiji Toni Verheijen je naglasio potrebu neophodne saradnje istraživačkog sektora i privrede kako bi se ojačala istraživanja i kapaciteti malih i srednjih preduzeća. On je naveo da na osnovu iskustava iz sveta može reći da se često ne poklapaju interesi privatnog sektora i istraživačke zajednice, što otežava saradnju.

Obe strane imaju problem oko neusklađenosti između očekivanja vezanih za intelektualnu svojinu. Postoji problem što imamo nedostatak poverenja, gde je teško pronaći prave partnere. U Srbiji postoji nepoklapanje između istraživačkih kapaciteta i proizvođačkog sektora, rekao je Verheijen. On je rekao da je neophodno proširiti saradnju između industrije, privrede i istraživača, kako bi se stanje popravilo. Verheijen kaže da u svetu postoji niz primera uspešne saradnje univerziteta i privrede, a da Srbija ima veliku tradiciju u pogledu inovativnog rada, koji treba da se nastavi i u budućnosti. Vršilac dužnosti direktora fonda za inovacionu delatnost Ivan Rakonjac izrazio je nadu da će ovim programom doći do produbljivanja saradnje naučnog i realnog sektora.

 

„Nadamo se da će naučno istraživačka zajednica imati sluha za potrebe privrede, ali i da će privreda umeti da prepozna dobre ideje i kvalitetan istraživanja i pomoći da se nađu na tržištu, te postanu prepoznatljiv proizvod“, kazao je Rakonjac. Potpredsednik Privredne komore Srbije Miroslav Miletić istakao je da pojedinačne projekte i ad-hok partnerstva između naučnih institucija i privrednih društava, koja su obeležila raniji period, moraju zameniti dugoročna strateška partnerstva, po ugledu na razvijena društva. Privreda od nauke, kako je dodao, očekuje da naučna saznanja postanu deo strategija ekonomskog i sveukupnog razvoja našeg društva, u kojima će se akademska zajednica sve više usmeravati ka pronalaženju rešenja za konkretne privredne probleme. Novi program donacija za podršku inovativnim naučno-istraživačkim projektima u Srbiji predstavljen je danas u Privrednoj komori Srbije. Program saradnje nauke i privrede sprovodi fond za inovacionu delatnost, a finansiraju ga EU, u iznosu od 2,4 miliona evra, Republika Srbija u iznosu od miliona evra. Svrha programa je podsticanje saradnje između privatnih preduzeća i javnih naučno-istraživačkih organizacija u Srbiji, kako bi se kroz zajedničke razvojne projekte stvorili inovativni proizvodi, usluge, i tehnologije sa tržišnom primenom. U okviru programa fond za inovacionu delatnost će obezbediti bespovratna sredstva u visini od 300.000 evra po projektu. Za sredstva mogu konkurisati konzorcijumi od najviše pet članova sastavljeni od najmanje jednog privatnog malog, mikro ili srednjeg preduzeća osnovanog u Srbiji, sa godišnjim prihodom od najmanje 200.000 evra i jedne javne naučno-istraživačke organizacije, takođe registrovane u Srbiji.

Više informacija o Programu možete pogledati na http://www.inovacionifond.rs/

Loading